Osmani predstavio ambasadorima OEBS-a svoj plan za deeskalaciju na severu KiM

Vreme čitanja: oko 2 min.

"Ohrabrujuće je čuti njihova mišljenja o potencijalnim perspektivama plana za deeskalaciju situacije koji sam izneo kao predsedavajući OEBS-a, ponuđena mapa puta podstiče atmosferu dijaloga i saradnje"

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Predsedavajući Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i šef diplomatije Severne Makedonije Bujar Osmani predstavio je danas šefovima misija OEBS-a u Beogradu, Prištini i Skoplju, svoj plan za deeskalaciju i normalizaciju situacije na severu Kosova i Metohije.

U fokusu sastanka koji je Osmani održao u Skoplju sa ambasadorima Janom Bratuom, Majklom Devenportom i Kilijanom Volom, bila je situacija na severu Kosova i Metohije i odnosi Beograda i Prištine, preneli su skopski mediji.

Osmani je ambasadorima predstavio svoj plan koji, kako je navedeno, treba da pomogne u deeskalaciji situacije i doprinese postizanju trajnog mira i stabilnosti, kao i povratku Srba u institucije i demokratske procese.

"Ohrabrujuće je čuti njihova mišljenja o potencijalnim perspektivama plana za deeskalaciju situacije koji sam izneo kao predsedavajući OEBS-a. Ponuđena mapa puta podstiče atmosferu dijaloga i saradnje", rekao je Osmani na sastanku. U Osmanijevom planu od devet tačaka, koji je on objavio još 3. juna, između ostalog se traži da gradonačelnici na severu KiM ovog leta podnesu ostavke i da se ove godine raspišu vanredni lokalni izbori. Pored toga, on predlaže povlačenje pripadnika specijalne kosovske policije i istovremeno smanjenje borbene gotovosti Vojske Srbije.

U predlogu koji je Osmani objavio na Tviteru, navodi se da Priština i Beograd treba ponovo da potvrde privrženost osnovnom sporazumu i Ohridskom protokolu, kao i da o bezbednosti na terenu treba da brine regularna policija, uz pomoć KFOR-a i EULEKS-a. U jednoj od tačaka se traži prekid protesta i vraćanje opštinskih funkcija, čime bi se, kako je naveo Osmani, nastavio normalan život, a službenicima bi bio omogućen pristup zgradama opština. U sedmoj tački se navodi da OEBS podržava izborni proces, kao i jačanje poverenja među zajednicima, a u osmoj da u proces pomirenja treba uključiti mlade. U poslednoj, devetoj tački, ističe se da OEBS podržava dobronamernu primenu dogovorenih odredbi i nastavak smislenog dijaloga.

Kako prenose severnomakedonski mediji, Osmani je šefovima misija OEBS-a u Beogradu, Prištini i Skoplju, takođe, predstavio prioritete predsedavanja Severne Makedonije, sa usmerenjem OEBS-a na Jugoistočnu Evropu. Ovi prioriteti imaju za cilj jačanje poverenja, borbu protiv korupcije i klimatske akcije. "Pomirenje je od posebnog značaja kao ključni prioritet, korak napred ka postizanju trajnog mira i saradnje u regionu", rekao je Osmani.

(Telegraf.rs)