"Ko nije bio u Vršcu ne zna šta je vetar": Zašto je košava u ovom gradu toliko važna?
A bez dobrog vetra nema ni uspeha u bavljenju paraglajdingom, tato ne čudi što je baš Vrščanin Goran Đurković najbolji srprski paraglajedrista
Ko nije bio u Vršcu ne zna šta je vetar. Košava u ovom gradu duva više od 200 dana u godini, često orkanskom jačinom. Rekord je zabeležen u januaru 1987. godine - 173 kilometara na sat, a u novije vreme u februaru 2014, kada su udari iznosili 170 kilometara na sat.
Ovako izgleda jedan običan dan u Vršcu- košava preko 100km na sat, lete crepovi, kape, frizure, suknje-svi se zanose u stranu i prolaznici i ptice.
Osim drveća, košava je ovde prevrtala avione, kamione , uspela je da obori vidikovac i tv predajnik na vršakom brdu. Za turiste- prirodna katastrofa, Vrščani su, izgleda, navikli.
"Košava osim zelenila doproinosi velikoj količini negativnih jona u vazdhu koji se smatraju kao vitamini i oni znatno utiču na poboljšanje zdravstvenog stanja svakog ponaosob", objašnjava meteorolog Nenad Jankulov.
A bez dobrog vetra nema ni uspeha u bavljenju paraglajdingom. Zato ne čudi što je baš Vrščanin Goran Đurković najbolji srprski paraglajedrista, višestruki svetski i evropski šampion i dobitnik 7 zlatnih orlova, najvrednije vazduhoplovne nagrade u Srbiji, što ga čini apsolutnim rekorderom, piše RTS.
"Svako takmičenje podjednako je teško i ni do jednog uspeha ne dolazi se lako i sva takmičenja na kojima sam uspeo i na kojima nisam uspeo su mi podjednako draga, ali bi uvek istakao isped svega uspehe koje smo postigli zajedno kao reprezentacija Srbije", kaže Goran Đurković paraglajderista.
Zahvaljujući Goranu, geografskom položaju i vetru Vršac je ucrtan kao veoma značajno mesto na svetskoj mapi paraglajdinga, a sa podnožja Kule poleću ljudi sa svih kontinenata, jer je Đurković, kao organizator u Vršac uspeo da dovede sva najznačajnija takmičenja.
(Telegraf.rs)