Pančevci u strahu, čuju zavijanje vukova: Načelnik Pokrajinske inspekcije otkrio da li je u pitanju zver

Vreme čitanja: oko 2 min.

Načelnik Pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine Nemanja Ivanović tvrdi da su šanse da se divlja zver nađe u ovom kraju, vrlo male, iako u teoriji postoje

Foto: Shutterstock

Meštani Pančeva tvrde da već danima čuju zvukove koji podsećaju na zavijanje vukova. Kako komentarišu po društvenim mrežama, situacija se ponavlja svako veče, a zvuk koji čuju nimalo im nije prijatan.

Neki Pančevci uplašili su se nakon konstantnog zvuka zavijanja i urlikanja, dok su drugi našli prostora i da se našale. Ipak, nikome nije bilo jasno koja životinja je u pitanju. U komentarima na Fejsbuku građani su pokušali da rasvetle ovaj slučaj, te su neki objasnili da su u pitanju šakali ili psi u okolini Tamiša, dok su drugi i dalje tvrdili da je krvoločna zver.

Foto: Facebook

- Čuje se i preko dana a i noću, a ja ne živim blizu Tamiša već blizu Big-a, a čuje se ko da je u blizini - navodi jedna korisnica društvene mreže.

Ipak, načelnik Pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine Nemanja Ivanović tvrdi da su šanse da se divlja zver nađe u ovom kraju, vrlo male, iako u teoriji postoje.

- Vrlo teško, pretpostavljam da su to neki psi lutalice ili šakali. Šakalovo oglašavanje najčešće liči na vrisak deteta, ali zavisi u kom delu Vojvodine i da li se dozivaju između sebe u čoporu, a vuk uglavnom zavija. Međutim, vuk nikad ne zavija leti. To je nelogično u ovom momentu, oni se najčešće dozivaju zimi kada je sezona perenja. Uglavnom mužjaci koji su sami zavijaju - navodi Ivanović za Telegraf.rs.

Objašnjava nam da u teoriji postoje šanse da je došao do ovog dela Srbije jer se skoro pojavio na Vršačkim planinama, ipak, sumnju uliva činjenica da ga apsolutno niko nije primetio.

- Postoje teoretske šanse jer se vuk pojavio gore na Vršačkim planinama, prelazi iz Transilvanije i Rumunije, ali je jako teško da ga niko nikad nije primetio od Bele Crkve do Pančeva. Drugo, tu ima nekoliko lovišta kojima on treba da prođe. Ne vidim odakle bi drugo došao. Koliko ja znam na Avali i u Centralnoj Srbiji ga nema. Najbliže bi bilo Tara ili Cer, Podrinje - objašnjava Ivanović.

Ipak, s obzirom na to da šanse postoje, iako su veoma male, šta čovek treba da uradi ukoliko se sretne sa vukom i da li može da dođe do napada? Naš sagovornik tvrdi da bi se to desilo u vrlo specifičnoj, skoro nemogućoj situaciji.

- Postoji šansa da ljudi natrče na vuka, ali on uglavnom, ukoliko je zdrav i prav, a besnilo je iskorenjeno u Vojvodini, izbegava kontakt sa čovekom. Lovci koji žele da ga odstrele čekaju ga po 2-3 godine 20-30 puta pa ne uspeju. Jedino kad je u potpunosti sateran u ćošak može da dođe do napada - zaključuje Ivanović za naš portal.

(Telegraf.rs)