Uputstva MUP-a za ponašanje tokom poplava: Kroz ovu vodu nikako se ne krećite, ovo uraditi ako napuštate dom

Vreme čitanja: oko 3 min.

Kretanje kroz vodu dubine 15 centimetara može da izazove pad. Ukoliko morate da prođete kroz vodu - hodajte tamo gde se voda ne pomera. Koristite štap da biste proverili dubinu vode i čvrstinu tla pod vodom

Printskrin: Tanjug.rs

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije objavilo je na svojoj Instagram stranici uputstva za ponašanje tokom poplava kojima je pogođena Srbija, a zbog kojih je u 39 opština i gradova proglašena vanredna situacija.

- Pratite informacije preko radija, televizije i putem interneta

- Budite svesni da su bujične poplave moguće. Ukoliko postoji rizik, odmah pređite na više spratove kuće. Ne čekajte instrukcije da biste to uradili

- Držite se dalje od električnih kablova

- Izbegavajte oblasti koje su poznate po klizištima i odronima

- Ne ometajte spasilačke ekipe u njihovom rdu

Uputstva za ponašanje ukoliko je evakuacija neophodna

- Uzmite pripremljene nužne stvari i po mogućstvu organizovano napustite domaćinstvo kako biste se sklonili na sigurno

- Budite kooperativni i sarađujte sa spasilačkim ekipama

- Ako živite nizvodno od brana informišite se koji je signl za opasnost, koliko vam je vremena potrebno da se sklonite i koja je sigurna granica za sklanjanje u slučaju njenog rušenja

- Preko sredstava javnog informisanja pratite stanje i upozorenja o mogućoj poplavi

Ukoliko imate vremena poželjno je da:

- Obezbedite svoj dom

- Isključite struju na glavnom prekidaču

- Isključite sve električne uređaje

Uputstva u slučaju da morate da napustite dom

- Ne hodajte kroz vodu koja se kreće

- Kretanje kroz vodu dubine 15 centimetara može da izazove pad. Ukoliko morate da prođete kroz vodu - hodajte tamo gde se voda ne pomera. Koristite štap da biste proverili dubinu vode i čvrstinu tla pod vodom.

- Ne ulazite vozilom u poplavljena područja. U slučaju da vas poplavna voda opkoli, napustite vozilo i ukoliko je moguće bezbedno pređite na više tlo

- Ne prelazite brzake i potoke pešice, niti kolima

- Evakuišite dmaće životinje, a ako to ne može oslobodite ih iz objekata u kojima su smeštene

- Budite pripremljeni u slučaju da morate da napustite domaćinstvo, pripremite ranac ili torbu sa ličnim dokumentima i najosnovnijim stvarima (baterijska lampa, pištaljka, kabanica za kišu, topla odeća, duboka obuća - po mogućstvu gumene čizme, flaša sa pijaćom vodom, tranzistor i rezervne bateije, štap, kanap i slično)

Uputstva za ponašanje posle poplava

- Slušajte izveštje na vestima o vodosnabdevanju, kao i da li je bezbedno piti vodu

- Izbegavajte plavnu vodu - ona može biti zagađena muljem, uljem, benzinom ili fekalnom kanalizacijom

- Voda, takođe, može biti pod strujnim naponom od podzemnih kablova.

- Izbegavajte vodu koja je u pokretu

- Budite pažljivi u oblastima sa kojih se plavna voda povukla, putevi su možda oštećeni i opasni.

- Vratite se u svoje domove samo pošto nadležne službe proglase da je to bezbedno

- Nemojte koristiti električne aparte pre provere

- Očistite i dezinfikujte sve površine

- Držite se dalje od zgrda koje su okružene plavnom vodom

Vanredna situacija u 39 gradova i opština

Vanredna situacija proglašena je u 39 gradova i opština, i to na celoj teritoriji grada Čačka, Loznice, Jagodine, Prokuplja i opštine Rekovac,  u Arilju, Aleksincu, Svilajncu, Paraćinu, Sokobanji, Despotovcu, Sjenici, Koceljevi, Vladimircima, Babušnici, Boljevcu, Vrnjačkoj Banji, Ćupriji, Ćićevcu, Ražnju, Trsteniku, Medveđi, Kuršumliji, Brusu i Vladičinom Hanu.

Proglašena je i u delu teritorija Grada Šapca i Užica, i opština Požega, Beočin, Irig, Priboj, Žagubica, Ivanjica, Lučani, Aleksandrovac, Кosjerić, Varvarin, Rekovac i Majdanpek.

Kako je saopštio MUP, tokom prethodne noći vatrogasci-spasioci evakuisali su 75 osoba iz poplavljenih područja u različitim delovima Srbije.

Na području Sokobanje evakuisano je ukupno 25 osoba iz mesta Jabukar i Čair, dok je u naselju Palilula u Kragujevcu evakuisano 14 osoba, od čega je jedno dete.

U selu Trnava kod Jagodine evakuisane su 22 osobe, dve osobe su izvučene iz poplavljenog automobila u Velikoj Vrbnici kod Кruševca, a četiri osobe su evakuisane iz mesta Vrdula i Bapsko polje kod Кraljeva.

Takođe, u selu Tulare kod Prokuplja evakusiane su tri osobe, a u mestima Viča, Kučići i Mršnici kod Čačka još pet osoba.

Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a osim evakuacije, angažovani su na crpljenju vode u svim navedenim mestima.

Od 26. maja, kad su počele obilnije padavine na teritoriji Republike Srbije, pripadnici Sektora za vanredne situacije bili su angažovani na 603 intervencije sa ukupno 1.300 vatrogasaca-spasilaca, sa 642 vozila i 632 pumpe i 55 pripadnika Specijalističkog tima za spasavanje i rad na vodi sa 17 vozila i 22 čamca.

(Telegraf.rs)