Mirko je zbog jedne ideje dobio nadimak "najbolji tata": Kada budete čuli, počećete da prepisujete od njega

Vreme čitanja: oko 5 min.

Najčešća zabluda roditelja je da ima vremena

Printskrin/MARKOOUTDOOR / YOUTUBE

Kada je Mirko 2021. godine samovoljno odlučio da prisustvuje ženinom porođaju i dolasku na svet svog drugog deteta, mnogi su ga proglasili "super tatom". Ipak, par godina kasnije, zbog svoje izvanredne ideje za sve roditelje, posebno očeve verujemo da je pravedno da dobije nadimak "najbolji tata".

I dok mnogi roditelji iz dana u dan rade ceo dan u firmi, gde posle posla jedva stigne da pokupi dete iz vrtića ili škole, Mirko Mitrović iz Beograda, suprug, otac četvoro dece i inženjer elektrotehnike došao je na odličnu ideju - on je širom Srbije oformio kampove "Prvi put s ocem" u kojima se roditelji, pre svega, očevi, na vrlo kreativan i produktivan način povezuju s decom.

Odakle ideja za taj projekat, šta kažu iskustva iz kampa, kako klinci reaguju dok s tatama pecaju, lože vatru, dižu šator, kako se menja njihov odnos prema vršnjacima, prema hrani, tehnologiji, prirodi, objasnio je Mirko.

"Kamp je nastao iz mojih potreba koje sam imao kao mladi roditelj. Trebalo mi je mesto gde ću moći da ojačam svoje roditeljske veštine, da se povežem sa drugim ljudima i učim iz njihovih iskustava, da provodim sa svojom decom vreme u prirodi gde ćemo više biti upućeni jedni na druge i na kraju gde će moja deca moći da izgrađuju svoj odnos prema prirodi na bazbedan način", rekao je Mirko.

"Znanje, vreme i zajednica"

Postoje desetak lokacija gde se nalaze kampovi, a nude znanje, vreme i zajednicu.

"Na desetak lokacija širom Srbije sprovodimo kampove: Družetići, Tara, Stara planina, Mučanj, Kopaonik, ali smo najveći deo napravili u selu Podbukovi podno Divčibara. Na svim kampovima pokrivamo sve tri komponente neophodne za dobro roditeljstvo: znanje, vreme i zajednica. Potrebno nam je da proširujemo svoje znanje jer se okolina u kojoj podižemo decu menja eksponencijalnom brzinom, potrebno je da u podizanje dece uložimo značajno vreme (često veće od onog koje mislimo da je potrebno) i neophodno je da imamo zajednicu – mrežu podrške kroz koju ćemo moći da sagledavamo svoje nedostatke i ispravljamo ih", rekao je on za Zadovoljna.rs.

I šta deca i očevi tamo zapravo rade, šta uče? Šta kažu iskustva – kako se ponašaju deca bez telefona, šta im zapravo najviše okupira pažnju, pa i ne pomisle na telefon?

"Kamperi rade ono što inače rade ljudi koji žive u prirodi: obezbede smeštaj, hranu i aktivnosti od kojih se raste. Poenta je da sve radimo zajedno, što najčešće u životu nije slučaj. Zajedno dižemo šatore, zajedno spremamo hranu, zajedno skupljamo drva, pravimo kućicu za ptice ili šta god drugo. U takvoj postavci stvari deci najčešće ne padne na pamet da pitaju za telefon", objasnio je.

Tu se deca na poseban način povezuju sa roditeljima, pre svega, sa očevima, što je jako važno, posebno ako znamo da u našoj zemlji očevi, nažalost, jako malo vremena provode sa decom. A ovde u kampu oni s klincima pecaju, lože vatru, dižu šator…

Očevi takođe u dečjim očima postaju veći.

"Da bi uloga roditelja bila značajna, dete mora da gleda roditelja kako radi značajne stvari. Nažalost, danas se u većini slučajeva uloga roditelja svede na servisiranje osnovnih potreba i taksiranje, što u dečjim očima ne izgleda kao bitno. Međutim, kada deca svoje očeve vide da rade nešto što je bitno drugima, za šta ih drugi pohvale, na primer, naprave most ili spreme ručak za 60 ljudi, i još ako su i sama učestvovala u tim aktivnostima, onda počinju drugim očima da gledaju na očeve i ti očevi im izgledaju veći", rekao je Mirko.

Deca uče od starijih, a pomažu mlađima

Mirko priča i kako se tada kod dece menja i njihov odnos prema vršnjacima, prema hrani, tehnologiji, prirodi.

"Na našim kampovima deca su različitog uzrasta i to im omogućava da razviju odnose po vertikali sa drugom decom za šta nemaju prilike u školi jer su u razredima sva deca istog uzrasta. To povezivanje po vertikali je bitno jer se dete bolje priprema za život i tu se deca povezuju sa starijima, tražeći od njih pomoć i savet, ili sa mlađom decom, pružajući im podršku. Pored odnosa sa decom različitog uzrasta, kod dece se razvija i zdraviji odnos prema hrani jer hranu doživljavaju kao gorivo, a ne kao utehu. Razvija se zdraviji odnos prema tehnologiji jer i nju krenu da doživljavju kao pomoć, a ne kao neophodnost.Dete koje ima zdrav odnos prema ljudima i prirodi i dete koje izgradi zdrave navike prema ishrani i tehnologiji ima daleko više šansi da vodi zdrav život nego prosečno dete", objasnio je on za Zadovoljna.rs.

Cilj svega - prosperitet i zdrav život

Cilj svega toga, kako kaže, jeste prosperitetno društvo i zdrav život za one koji dolaze posle nas.

"Nikakvi politički ili ekonomski pokreti ne mogu ljude motivisati da budu bolji. Treba da krenemo od sebe i da koračamo skromnim koracima ako želimo da naši potomci stignu daleko."

On priča da su programi kojima se bave i veliko vreme koje su posvetili i supruga i on omogućili da bolje upoznaju svoju decu, njihove jednistvene želje, potrebe i iskustvo.

Najčešća zabluda roditelja je da ima vremena

Mirko kaže da se u svemu vidi i velika zabluda koju roditelji imaju o svojoj deci.

"Najčešća roditeljska zabluda je da ima vremena. Ima ako radimo nešto na tome. U suprotnom, vreme iscuri kao pesak. Ako dete, na primer, ima tri godine, ono ima jedinstvene dileme, želje, emocije i potrebe i velika je zabluda da će to neko buduće angažovanje roditelja moći da kompenzuje. Najbolje vreme da počnemo da se bavimo decom je odmah", rekao je.

Za kraj Mirko Mitrović govori postoje li neki uslovi za prijavu.

"Pošto je svaki roditelj na kampu uzor svoj deci, onda je uslov za učestvovanje na kampu članstvo u zajednici. Cene su simbolične i dovoljne da se pokriju osnovne potrebe koje učesnici kampova imaju", zaključuje Mirko.

(Telegraf.rs)