Žrtve nasilja hrabriti da prijave nasilnika: "Treba otpočeti novi život jer nema vremena za čekanje"
Predstavnica nevladinog udruženja ocenila da postoje dobri mehanizmi, te da treba bolje da se sprovode
Žrtve nasilja uvek treba hrabriti da se suprostave nasilju tako što će prijaviti nasilnika i započeti novi život, rekla je Hajrija Ramadani iz Udruženja žrtava nasilja "Hajr".
Ona je navela da mnoge žrtve nasilja prijave nasilnika, ali i da se mnoge odluče da ćute iz straha ili zato što nemaju gde da odu.
"Ima i žrtava nasilja koje su prijavile i onda mi kažu da nasilnik ima nekog u Centru za socijalni rad i tu ne reaguju ni institucije i onda moramo mi da reagujemo kao Udruženje", rekla je ona za Tanjug.
Govoreći o načinima na koje trebe ohrabriti žrtve da prijave nasilje, Ramadani je navela da treba govoriti da život nema reprizu i da je bolje da se otpočne novi život, jer nema vremena za čekanje.
Dodala je da bi žrtve dodatno ohrabrilo da progovore o nasilju kada bi se sprovodio zakon i povratila vera u institucije.
"Da žrtve počnu da veruju instituicijama i da im institucije posvete veću pažnju. Kad god negde gostujem uvek mi se jave žrtve koje imaju problem i mediji tu jako pomažu, treba više da pričaju o nasilju, a žrtve treba da odluče da naprave prvi korak i da prijave nasilnika", rekla je ona.
Govoreći o meri zabrane prilaska nasilniku, advokat Tamara Radojčić kaže da je u Zakonu o sprečavanju porodičnog nasilja predviđeno da ukoliko nasilnik prekrši privremenu meru da treba da ide 60 dana u zatvor, ali da se to često ublažava u praksi.
"To se često ublaži pa on dobije novčanu kazu, na taj način mi podstičemo nasilnike i govorimo da nije ništa strašno ako prekrše tu privremenu meru", rekla je ona.
Dodala je da je u nekim situacijama neophodno da se odredi pritvor učiniocu krivičnog dela, pogotovo ako se proceni da postoji opasnost da ga ponovi.
"Imamo mehanizme u zakonu samo treba malo bolje da ih sprovodimo", navela je Radojčić.
(Telegraf.rs)