Kakva nas vremenska situacija očekuje tokom noći i ima li opasnosti od novih grmljavinskih oluja i nepogoda?
U toku poslepodneva atmosfera je postala sve nestabilnija i to kao posledica ciklona sa centralnog Mediterana
Današnji dan u Srbiji bio je i više nego buran.
Nakon što je Beograd prethodne noći oko 3 pogodilo snažno grmljavinsko nevreme sa obilnim pljuskovima, jutro u glavnom gradu, ali i u većem delu Srbije osvanulo je vedro.
Dan je započeo sunčanim i toplim, ali sparnim vremenom, a posle dužeg perioda, oslabila je i košava.
Već oko 10-11 časova grmljavinski sistem formirao se nad jugoistočnom Srbijom i lokalno doneo jače pljuskove sa grmljavinom.
U toku poslepodneva atmosfera je postala sve nestabilnija i to kao posledica ciklona sa centralnog Mediterana.
U toku poslepodneva snažni grmljavinski sistemi zahvatili su područje Kopaonika, Kraljeva, ponovo područje jugoistiočne Srbije, ali i centralni deo Šumadije, naročito područje Kragujvca, Toplole i Aranđelovca i doneli su ovim predelima obilne pljuskove sa grmljavinom.
Nakon 17-18 časova stitacuja je postala dramatičnija nad Kolubarskim okrugom, Sremom, Mačvom i Bačkom, jer je došlo do stvaranja nekoliko veoma snažnih oluja, koje su se južnim strujama kretale prema severu. Ove snažne grmljavinske oluje pogodile su šire područje Valjeva, Koceljeve, Šapca, Šida, Bačke Balanke, Beočina, Zrenjanina i Novog Sada.
U svim ovim predelima obilna kiša bila je praćena snažnim pljuskovima i snažnim električnim pražnjenjem, a lokalno je bilo i grad, pri čemu se se pojedine lokacije i zabelele.
Najdramatičnija situacija bila je u Zrenjaninu i u Beočinu, Potom i u Novom Sadu, pri čemu su se delovi Novog Sada našli pod vodom, odnosno nastale su urbane poplave.
To su poplave lokalnog i kratkotrajnog karaktera koje su nastale ne zbog toga što je došlo do izlivanja reka, već zbog nemogućnosti da odvodni i kanalizacioni sistemi prihvate ogromnu količinu atmosferske vode u veoma kratkom vremenskom intervalu.
Na pojedinim lokacijama za sat vremena palo je kiše koliko u proseku padne za ceo mesec, a koliko su padavine bile lokalnog karaktera i neravnomereno raspoređene govori i podatak da su neke lokacije na svega nekoliko kilometara od potopa prošle bez kapi kiše ili uz veoma malo padavina.
Dobra vest je da Srbiju u toku noći ne očekuju grmljavinske oluje poput današnjih i večerašnjih, ali će širom Srbije biti pretežno oblačno sa kišom i pljuskovima, ponegde i sa obilnijim pljuskovima sa grmljavinom.
Najveća količina padavina očekuje se tokom noći i jutra.
Najobilnije padavine očekuju se u severnim predelima Srbije, naročito u delovima Vojvodine i na širem području Beograda.
Dobra vest je da se ne očekuju ni olujni vetrovi ni opasnost od grada i da je glavnina svih oluja prošla i da su one sada oslabile. Ipak, i pored toga, noć će biti vrlo kišovita, a četvrtak će doneti pravi jesenji dan i temperature od 14 do 18°C, u Beogradu oko 15°C.
Večerašnje padavine neće uticati na porast većih reka poput Dunava i Save i da se značajniji porast Save beleži zbog katastrofalnih poplava u Hrvatskoj i Bosni.
Još jedna dobra vest da se u petak očekuje i delimično razvedravanje, pa će vikend biti sunčaniji i stabilniji, uz temperature primernim maju.
Nažalost, duže stabilizacije vremena nema na vidku, pa će vreme i do kraja maja biti vrlo promenljivo.
(Telegraf.rs)