Održana promocija novog udžbenika hirurgije: Delo 254 autora na više od 1.000 stranica
"Najzaslužniji za to što je knjiga danas ugledala svetlost dana jesu profesor Aleksandar Simić i docent Dušan Spasovski, ja sam bila više moralna podrška", rekla je ministarka zdravlja
U svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Beogradu danas je održana promocija novog udžbenika Medicinskog fakulteta. U pitanju je je udžbenik "Hirurgija sa anesteziologijom", koju su priredili prof. dr Aleksandar P. Simić, prof. dr Danica Grujičić i doc. dr Duško B. Spasovski.
Nova knjiga predstavljena je u prisustvu velikog broja studenata i lekara, pionira i veterana, predstavnika države i esnafskog udruženja.
Na promociji je istaknuto da je najveći proboj u ovim oblastima načinjen na prelazu dva milenijuma, te da u radu na svakom od prethodnih udžbenika učestvuje mnogo saradnika autora.
Od prvog udžbenika iz hirurgije proteklo je 50 godina, a danas promovisani objavljen je u aprilu ove godine.
Dekan Medicinskog fakulteta prof. dr Lazar Davidović, koji se prvi obratio prisutnima, ocenio je da će ovaj udžbenik unaprediti nastavu, te da bi mogao biti koristan i studentima iz okruženja, koji se služe srpskim jezikom. Posebnu zahvalnost izrazio je prisutnim učiteljima u oblasti hirurgije, posebno spomenuvši profesore Arsova, Čolovića, Stevovića, Stojanova.
Potom je prvi potpisani među urednicima prof. dr Aleksandar P. Simić istakao da mu je neizmerno duhovno zadovoljstvo da učestvuje u izradi ovakvog udžbenika - na svom fakultetu i svom univerzitetu. Posebno je spomenuo one čiji je rad utkan među koricama, a koji više nisu tu.
"Svi mi večnu zahvalnost dugujemo akademiku Zoranu Krivokapiću, profesoru Draganu Markoviću i profesoru Draganu Radovanoviću", rekao je.
Mesto na govornici ustupio je prof. dr Dragoslavu Stevoviću, autoru udžbenika iz 2000. godine.
Prisećajući se nekih ranijih dana profesor Stevović, šef katedre za hirurgiju 1992-2000, istakao je da je u godini izdavanja tog udžbenika prvi put uvedena sudska medicina, kako je rekao, u knjigu za studente i lekare.
Kasniji šef katedre za hirurgiju prof. dr Živan Maksimović, urednik udžbenika iz 2008, podsetio je na priču o nastanku prvog udžbenika. Priča kaže da je prikupljanje materijala počelo poznatog datuma: 6. aprila 1941. godine. Jednom entuzijasti, mladom doktoru Bukurovu rečeno je da se ostavi papira i da čuva glavu od Nemaca.
"'A šta će biti ako preživimo? Trebaće nam knjiga', kažu da je odgovorio", prepričava Maksimović ono što je sam čuo kada je došao na Prvu hiruršku kliniku 1979. godine.
Dodaje da je kao rezultat upornosti i u ratnim godinama udžbenik nastao 1973. godine, 50 godina pre časa ove promocije.
Knjiga pred publikom ima 1.062 strane, rekla je prof. dr Danica Grujičić, ministarka zdravlja i ranija zamenica Maksimovićeva na mestu šefa katedre.
"Nova tehnološka dostignuća savremene hirugije, koja su unapredila nauku i pružila nova razumevanja hirurških zagonetki, dodatni su razlog da se jedan ovakav udžebnik nađe pred nama", rekla je.
"Najzaslužniji za to što je knjiga danas ugledala svetlost dana jeste profesor Aleksandar Simić i naš docent Dušan Spasovski, sa Ortpoedije na Banjici, koji su zaista uradili ogroman posao. Ja sam bila više moralna podrška", dodala je u kasnijoj izjavi za medije.
O udžbeniku je govorio i doc. dr Dušan B. Spasovski, preostali od troje urednika.
"To je zajedničko delo 254 nastavnika i saradnika na istom fakultetu našeg univerziteta", rekao je dodajući da je koncipirana tako da bude korisna i lekarima opšte prakse.
Napominje da sitematizovana u 97 poglavlja sa četiri celine.
(Telegraf.rs)