"Dedina puška visila na zidu, niko nije smeo da je pipne": Deci danas to nije problem, kakvu moć ima roditelj?

Vreme čitanja: oko 3 min.

Na pitanje odakle toliko oružje država je dala odgovor merama. Psiholog upozorava da su mere bez vaspitanja nemoćne

Foto: Telegraf.rs, MUP, Shutterstock

Ubistvo u školi na Vračaru počinio je dečak (13) iz očevog pištolja, za kog se ispostavilo da kod sebe ima čak pet pušaka i dva pištolja, posle čega je i uhapšen. K. K. je u času napada imao i četiri molotovljeva koktela, a na mestu zločina je pronađeno 57 čaura, šest metaka i četiri okvira.

U momentu hapšenja U. B. (21), čiji je zločin označen kao teroristički čin, pronađene su četiri ručne bombe, više kutija sa pištoljskom municijom, više komada puščane municije, okvir za pištolj, dva okvira najverovatnije za automatsku pušku, nosač optike, kao i automatska puška bez fabričkog broja, navedeno je u saopštenju policije.

Između ta dva zločina, koja su odnela 17 života, desile su se još neke pretnje plastičnim oružjem, kao i stvarni napadi pravim: na više lokacija u Beogradu, u Kragujevcu, Novom Sadu, neimenovanom mestu u Vojvodini, Obrenovcu, Nišu, Leskovcu.

Odakle toliko oružje? Čak mesec dana za predaju

Posle svega građani su šokirano ponavljali pitanje - odakle toliko oružja? Neki su se prisetili scena iz svog detinjstva, kada je odrastajući u velikim kućama sa tri generacije, oružje bilo dostupno svima, ali većini zabranjeno. To je, sećaju se, bila jedina, ali delotvorna mera.

Korisnik društvenih mreža objavio je fotografiju dedine puške na zidu uz obrazloženje da je bio bio vaspitan da je ne uzima. Danas puška mora da se čuva, ali deca ne moraju da se vaspitavaju, zaključio je.

Foto: Facebook/Dragan Miletić

"Znao se red", reagovali su mnogi.

Tim smo se povodom obratili školskom psihologu Branki Tišmi koja nam je kazala da su mere države jedno, a vaspitavanje drugo, te da se moraju dopunjavati.

"Mere države ne znače bez usađivanja vrednosti", opominje navodeći da bi efekat preduzetog bio potpun samo u slučaju da se posveti obema stavkama.

Ponavlja da se deci moraju postaviti granice, da se oružje mora obezbediti i učiniti nedostupnim, ali da je vaspitavanje prvo. Ističe da se među decom prečesto čuje - ja želim, ja volim, te da se u postavljanju granica mora biti dosledan.

Šta je Vlada preduzela

Vlada Srbije juče je usvojila mere kako bi se sprečilo da se događaji od srede i četvrtka ponove. Zakon o oružju i municiji biće pripremljen po hitnom postupku.

To bi značilo da se pooštre uslovi za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja. Za one koji ih ne ispune, dodaju, boće predviđen obavezan otkup.

U juče izdatom saopštenju dodaju i da je cilj da se broj kratkog vatrenog oružja, u posedu pravnih i fizičkih lica, smanji za devedeset procenata.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Biće predviđene obavezne provere lica kojima je dozvoljeno posedovanje oružja (uključujući i lovačko oružje): lekarski, psihijatriski i psihološki pregled, kao i obavezan test na psihoaktivne supstance. Ove provere biće vršene na šest meseci i na godinu dana.

"MUP će takođe razmotriti potrebu pooštravanja uslova za posedovanje lovačkog oružja", dodaju u saopštenju.

Jedna od mera biće moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja. Navodi se i mogućnost uvođenja moratorijuma na izdavanje dozvola za držanje i nošenje lovačkog oružja na dve godine.

Jedna od mera je i poziv vlasnicima nelegalnog oružja i eksplozivnih naprava da ga u roku od mesec dana predaju bez posledica, a predviđene su i oštrije kazne za nepoštovanje zakona.

Sve to dolazi nakon što je u danima žalosti za ubijenima pronađen arsenal oružja pri rukama obojice masovnih ubica - trinaestogodišnjeg K. K. i 21-godišnjeg U. B.

(Telegraf.rs)