U Užicu održan skup "Da učimo punim plućima"
UNICEF i Stalna konferencija gradova i opština (SKGO), uz podršku Vlade Norveške, održali su u Užicu skup "Da učimo punim plućima" u cilju podsticanja dijaloga u društvu o kvalitetu vazduha i uticaju zagađenja i klimatskih promena na zdravlje i dobrobit dece i mladih
Zagađenje vazduha se dovodi u vezu sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema kod dece, kao što su upala pluća, bronhitis i astma. Ova oboljenja mogu da oslabe organizam, da dovedu do izostajanja dece iz škole, pa čak i da izazovu dugoročnu štetu po njihovo zdravlje i dobrobit. UNICEF i Vlada Norveške pokrenuli su inovativni projekat "Škole za bolji kvalitet vazduha" sa ciljem da se u 15 jedinica lokalne samouprave, u slivu reka Drine i Zapadne Morave, deca i mladi bolje upoznaju sa kvalitetom vazduha u svojoj lokalnoj zajednici. Pored toga, cilj je da se u najmanje tri opštine podstakne stvaranje povoljnog okruženja koje bi vodilo promenama u lokalnoj politici, budžetu i programima zaštite životne sredine, uključujući i očuvanje kvaliteta vazduha, uz učešće mladih i uz davanje prioriteta najboljem interesu dece.
Elen Sti, zamenica ambasadora Kraljevine Norveške u Srbiji, istakla je da su najranjivije grupe koje su izložene zagađenju vazduha deca i mladi i dodala da udisanje nevidljivih toksičnih čestica koje zagađuju vazduh može da utiče na njihov razvoj, uključujući i njihov kognitivni razvoj.
-Prema konvenciji Ujedinjenih nacija svako dete ima pravo da udiše zdrav vazduh i da bude zaštićeno od zagađenja. Merenjem zagađenja vazduha, i korišćenjem merača koji su u okviru projekta postavljeni, mi nevidljive zagađivače možemo da učinimo vidljivim. Upravo nam to može pomoći da shvatimo koji su nam propisi potrebni i da u skladu sa tim reagujemo. Svesni svih ovih činjenica, uz podršku naših prijatelja iz UNICEF-a, shvatili smo da moramo da radimo na podizanju svesti o zagađenju vazduha pre svega među decom, mladima, nastavnim kadrom i među svim građanima. Zbog toga su Norveška i UNICEF pokrenuli ovaj projekat 2021. godine, a Vlada Norveške je izdvojila 90.000.000 dinara za podršku ovom projektu.
U svom obraćanju Josi Ečevari Burkhard, zamenica direktorke UNICEF-a u Srbiji je poručila:
-Zagađenje vazduha jedan je od najvećih zdravstvenih i ekoloških problema u svetu. Globalno, 93% dece mlađe od 15 godina udiše zagađen vazduh koji je opasan po njihovo zdravlje, a izlaganje zagađenju vazduha svake godine ubije preko 600.000 dece. Ovaj problem može da dovede do respiratornih problema kod dece, može ih primorati da izostaju iz škole i uticati na njihov život kao odraslih osoba. Pred nama je mnogo posla jer je rešavanje problema zagađenja vazduha dugotrajan proces. Projekat "Škole za bolji kvalitet vazduha" je korak u pravom smeru jer pruža školama i nastavnicima nove pristupe ekološkim temama kroz STEM nastavu, a lokalnim samoupravama pruža podršku da poboljšaju politike i akcije u vezi sa zagađenjem vazduha. Takođe, u okviru projekta, mladi kroz rad sa mentorima, radionice i umrežavanja sa omladinskim aktivistima u zemlji i svetu unapređuju i znanja i veštine za njihovo učešće u donošenju odluka.
Zamenik gradonačelnice Užica, Dragoljub Stojadinović, govoreći o doprinosu projekta nastojanjima grada da svojim građanima, uključujući mlade i decu, omogući da udišu čistiji vazduh je istakao:
-Naš grad u jednom momentu jeste bio u samom vrhu liste najzagađenijih gradova u Srbiji, ali zahvaljujući ogromnim naporima i finansijskim sredstvima iz godine u godinu beležimo sve manje dana sa visokim zagađenjem. Naravno, pored svih mera koje kao lokalna samouprava preduzimamo u skladu sa kratkoročnim i dugoročnim planovima, značajna podršku imamo od strane resornih ministarstva i partnera iz Evropske unije. Zahvaljujući opremi koju su u okviru ovog projekta dobile tri naše škole, a reč je o uređajima za merenje kvaliteta vazduha , imaćemo jasnu sliku o tome na kojim lokacijama je zagađenje najveće i koliki je uticaj na kvalitet vazduha lokalnih zagađivača. Takođe, važan segment odnosi se na edukaciju koja se realizuje uz posredovanje Kancelarije za mlade grada Užica.
-Naši današnji domaćini, grad Užice, zajedno sa Pribojem i Loznicom tri su lokalne samouprave koje kroz Projekat dobijaju direktnu tehničku podršku za izradu dokumenata javne politike čiji je cilj unapređenje kvaliteta vazduha, unapređenje zaštite životne sredine i zdravlja. Kroz konsultativne sastanke sa mladima i predstavnicima jedinica lokalne samouprave, trudili smo se da ukažemo na značaj učešća mladih i njihov doprinos u procesima usvajanja javnih politika - rekao je Miodrag Gluščević, programski direktor za urbani razvoj, životnu sredinu i komunalne delatnosti Stalne konferencije gradova i opština (SKGO).
On je dodao da su gradovi i opštine izrazili spremnost da podrže participaciju mladih u procesima donošenja javnih politika, a da iskustva SKGO sa terena pokazuju dobre rezultate, jer osim pomenutog učešća u konsultativnom procesu, mladi stiču konkretna znanja o problematici kvaliteta vazduha i veštine potrebne za uključivanje u dijalog sa javnim vlastima, kao što su kritičko mišljenje, jasna formulisanje stavova i postizanje dogovora putem konsenzusa.
UNICEF je u saradnji sa Ministarstvom turizma i omladine i partnerskim organizacijama u prethodnih godinu i po dana održao direktne konsultacije o kvalitetu vazduha u Srbiji sa 900 mladih okupljenih oko inicijative "Youth4Air" u 20 gradova u Srbiji, sa ciljem izrade autentičnih preporuka koji mladi upućuju donosiocima odluka. Rezultat tog procesa je Prva omladinska deklaracija o kvalitetu vazduha u Srbiji.
Takođe, u okviru projekta, u 46 škola u 15 jedinica lokalne samouprave ugrađeni su ekonomični uređaji za merenje kvaliteta vazduha i donirani kompleti nastavnih sredstava, a do sada je preko 13.000 školske dece i 350 nastavnika uz pomoć ovih sredstava učestvovalo u realizaciji školskih projekata na temu kvaliteta vazduha i zaštite životne sredine u okviru grupe prirodno-matematičkih predmeta. Za učenike osnovnih i srednjih škola kreirana su 3 interdisciplinarna onlajn kursa zasnovana na zvaničnim programima nastave i učenja, a nastavnici su imali priliku za razmenu inspirativnih primera iz prakse.
Nakon skupa, učesnici će posetiti UNICEF-ov Sajam nauke u Osnovnoj školi Slobodan Sekulić iz Užica na kojem će se upoznati sa projektima realizovanim u ovoj školi.
(Telegraf.rs/PR)