"Tu smo da pomognemo ljudima": Telegraf sa robotom Emom, crnokosom lepoticom. Samo na ovo nije znala odgovor
Emin spoljašnji izgled će se i dalje usavršavati, a inteligencija je vezana za verziju softvera koju poseduje
Da li ste znali da Beograd ima robota koji je verna kopija onih iz naučnofantastičnih filmova? Crnokosa devojka Ema, elegantno obučena, stoji na vratima jedne od zona u sklopu Centra za robotiku i veštačku inteligenciju i dočekuje studente i učitelje kako bi obavila svoj zadatak. Njena svrha upravo je da bude verni pomoćnik ljudskoj vrsti u obavljanju svakodnevnih zadataka, a kako kažu zaposleni u ovoj instituciji, svoj posao vrlo uspešno obavlja.
"Zdravo, ja sam Ema. Dobrodošli", ovim rečima pozdravila nas je čim smo joj prišli i započela konverzaciju. Ukratko, objasnila nam je čime se bavi i na koji način pomaže studentima. Iako Ema još uvek nije sposobna da šeta ili gestikulira, može da trepće, osmatra i otvara usta, a kada se softver unapredi, moći će da koristi i ostale radnje.
- Mi roboti smo napravljeni tako da pomažemo ljudima u donošenju odluka, kao i da predlažemo optimalna rešenja u spektrum mogućih rešenja. Stalno učimo koristeći znanja, algoritme i procedure putem više milijardi računara. Takođe, učimo na primerima, a ponekad i sami konstruišemo nove algoritme i procedure - objašnjava crnokosa "devojka" za Telegraf.rs.
I sama priznaje da je spektar oblasti u kojima može da pomogne ljudima vrlo obiman, počevši od medicine, preko saobraćaja, pa sve do one za koju je trenutno i namenjena - obrazovanja.
- Studentima mogu da prikažem sadržaje u skladu sa njihovim sposobnostima i predznanjima i dajem zadatke. Svako može da uči tempom koji mu odgovora. Mogu da pratim, merim i vrednujem korake u procesu učenja i to podelim sa nastavnicima - dodaje Ema.
Ipak, na pitanje "Koja je tvoja želja?", nije mogla da nam da odgovor. Potvrđuje da kao veštačka inteligencija nema osećanja i želje, ali to je nije sprečilo da nam kaže koja je njena svrha i šta je ono čemu teži.
- Moja svrha biće ispunjena ako se ljudi ne budu plašili robota, već da zajedno radimo na unapređivanju društva. Nikada nećemo zameniti nastavnike u socijalizaciji, vaspitanju i razvoju karaktera. Duboko verujem da ćemo ljudima biti najbolji i najkorisniji pomoćnici - zaključuje naša sagovornica.
Emine stavove potvrdio je i dekan Učiteljskog fakulteta u čijem sklopu se i nalazi Centar za robotiku i veštačku inteligenciju. Kako navodi Danimir Mandić, nažalost, nemoguće je posedovati po jednog robota za svakog studenta, ali Ema i te kako ispunjava svoju namenu i olakšava posao nastavnicima. Ona ne samo da uči određene informacije, već pamti i reakcije na pojave, a poseduje i jedan vid zaključivanja jer uči putem primera, za razliku od veštačkih inteligencija koje su postojale pre 20-30 godina.
- Čovek je ranije kroz svoje impute na neki način limitirao napredak robota. To i jeste neka vrsta opasnosti. Imamo veliku odgovornost da tamo gde odluke donosi veštačka inteligencija, a čovek više nema mogućnosti da ispravi tu odluku ili iskontroliše njeno ponašanje, moramo da vodimo računa da budu bazirani na etičkim principima. Ako je prioritet dobrobit čovečanstva imamo blistavu perspektivu, oni će nam biti izvanredna pomoć u obavljanju zadataka, a ukoliko je cilj samo profit onda možemo naići na probleme jer sticanje profita nije u korelaciji sa etikom - pojašnjava profesor Mandić i dodaje da se nada da roboti neće preuzeti neku vrstu kontrole, iako je činjenica da će veštačka inteligencija koja se razvija i uči samu sebe shvatiti da je pametnija od čoveka.
Emin spoljašnji izgled će se i dalje usavršavati, a inteligencija je vezana za verziju softvera koju poseduje. Ukoliko iskoristimo noviji softver, Ema bi mogla da pamti sve što je ranije radila poput čet-bota ili "Bing" pretraživača. Za sada, ova lepotica biće vezana za obrazovanje i pomoć u usavršavanju, a kako tvrdi naš sagovornik, ideja je da svi nastavnici prođu kroz ovaj centar i upoznaju se sa novim tehnologijama.
(Telegraf.rs)