Traže detelinu sa četiri lista, tako ukrašeno jaje je amajlija: Mališani iz Ježevice čuvaju srpsku tradiciju

Vreme čitanja: oko 1 min.

- Pokušavamo da nađemo detelinu sa četiri lista, jer se jaje tako ukrašeno posle smatra amajlijom. Zatim su jako lepe za šaranje, bele rade i slične tracčice. Volimo ove običaje, koje nam prenose naše bake i sa radošću farbamo jaja - kažu mališani iz Ježevice

Foto: RINA.rs

Kako se iz godine u godinu mogu videti moderne tehnike farbanja uskršnjih jaja, većina domaćica odanas se za njih i odlučuje želeći da eksperimentišu. Udruženje žena "Evgenija" iz Ježevice kod Čačka, okupilo se da za ovaj Vaskrs jaja boje tradicionalnom metodom, a u tome su im pomogli i najmlađi meštani ovog sela podno Jelice. Mališani već znaju da svaka travka čini jaje posebnim.

- Pokušavamo da nađemo detelinu sa četiri lista, jer se jaje tako ukrašeno posle smatra amajlijom. Zatim su jako lepe za šaranje, bele rade i slične tracčice. Volimo ove običaje, koje nam prenose naše bake i sa radošću farbamo jaja - kažu mališani iz Ježevice.

Foto: RINA.rs

Posebnu tajnu farbanja uskršnjih jaja daruje nasleđe koje se prenosi po ženskoj liniji s kolena na koleno. Sva nabujala priroda koja se nađe kao dekoracija na usktršnjim jajima, veština je žena zapadne Srbije, koje su to nasledile od svojih majki i baka koje su bile mudre i maštovite.

- Većina domaćica farba jaja u lukovini, prvenstveno zbog toga što je to i zdravije, s obzirom na to da je na biljnoj bazi. Običaj je da prvo jaje koje ofarbamo u crveno nazivamo čuvarkuća, ono ostaje u kući i čuva se tokom cele godine. Bojimo ga, takođe u lukovini, a ove druge bojimo sa travkama maslačka, koprive i svime što nađemo u bašti, pa čak i livadi - pojasnile seu Rada Kalajdžić i Brana Marković, članice Udruženja žena "Evgenija" iz Ježevice.

(Telegraf.rs)