Majka poginule Nikoline oglasila se posle razgovora sa Zagorkom Dolovac: "Dobili smo apsolutnu podršku"
Delegacija roditelja sada registrovana kao Udruženje roditelja dece stradale u saobraćaju
Predstavnici Udruženja roditelja dece stradale u saobraćaju razgovarali su danas sa republičkom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac kojoj su, kako su rekli, preneli zahteve za izmenu Zakona o bezbednosti u saobraćaju kojima bi se pooštrile kaznene mere.
Vera Janković, majka Nikoline Janković, devojčice koja je 7. decembra 2022. godine umrla od posledica saobraćajne nesreće kada je na pešačkom prelazu udario automobil, rekla je novinarima posle sastanka da su dobili apsolutnu podršku od republičke javne tužiteljke za ovaj zahtev.
"Jedna od naših glavnih primedbi je bila kvalifikacija dela kada se desi saobraćajna nesreća i kada preminu deca pešaci ili biciklisti da se obično takva dela kvalifikuju kao teška krivična dela protiv bezbedonsti u saobraćaju počlinjena iz nehata, a mi verujemo da postoje okolnosti kada takva dela treba da budu kvalifikovana kao eventualni umišljaj ili kao umišljaj", rekla je Janković i dodala da su u razgovoru sa Dolovac izneli i zamerke na predloge pojedinih tužioca povodom predloženih kazni za počionioce ovakvih dela koje su obično, kako je ocenila, bliže minumumu, a ne maksimumu.
Ona je rekla da su sa njom došli roditelji dece stradale u saobraćaju iz skoro cele Srbije.
"Imamo dogovor sa MUP-om da, nakon svih pojedinačnih sastanaka sa ministarstvima i nakon sastanka sa republičkom javnom tužiteljkom, imamo objedinjeni sastanak, na kojem bi bilo Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo za građevinu i saobraćaj, Ministarstvo za brigu o porodici, kao i Ministarstvo pravde i Agencija za bezbednost u saobraćaju", rekla je Janković i dodala da će se sastanak realizovati u narednih nedelju do deset dana.
Prema njenim rečima, predlog za taj sastanak došao je od ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i da će tada konkretizovati zahteve, a telo za koordinaciju će se baviti izmenom zakonskih rešenja. Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju, kako je rekla, prema informacijama koje imaju trebalo bi da se definišu do kraja godine.
Janković je navela i da je ranije delegacija roditelja sada registrovana kao Udruženje roditelja dece stradale u saobraćaju.
Verica Vitorović iz tog udruzzenja rekla je da će roditelji biti medju članovima koordinacionog tela za izmenu Zakona o bezbednosti u saobraćaju.
"Tužitelji zastupaju nas i naše interese, zastupaju žrtve, pa je tako i inicijativa sastanka sa gospođom Dolovac bila da skrenemo pažnju na rad tužilaštva i koliko ono može da utiče na njihovu posvećenost slučajevima", rekla je Vitorović i dodala da slučajevi treba da se dobro istraže, svi dokazi prikupe i da se ne ide linijom manjeg otpora, kako bi počinioci dobili adekvatne kazne.
Vukašin Mrđić, otac deteta koje je stradalo u saobraćaju, istakao je da su dobili bezuslovnu podršku na svim sastancima na kojima su bili u državnim institucijama i izrazio očekivanje da će njihovim i angažovanjem državnih organa uspeti da naprave promenu.
"Ako vam ministar policije, ministarka pravde, ministar saobraćaja i državna tužiteljka daju garancije i svi vas oni podržavaju, stvarno ne vidimo razlog zašto se zakon ne bi promenio, zašto se kaznena politika ne bi pooštrila i zašto tužioci ne bi radili svoj posao onako kako treba da ga rade", rekao je Mrđić.
Prema rečima Marte Mićić, čiji je sin nastradao u saobraćaju, oni žele pooštrene zakone, kako nijedno dete više ne bi nastradalo u saobraćaju, a da ukoliko se to i dogodi, kazne za počinioce budu maksimalne.
"Verujemo u institucije ove države i nastavićemo kao roditelji da sarađujemo sa njima. A do poboljšanja svih tih zakona mora doći, jer deca su prioritet", rekla je Mićić.
Aleksandar Gavrilović, ccije dete je takodje nastradalo, rekao je da deca koja učestvuju u saobraćaju kao pešaci ili biciklisti nikada ne mogu da budu kriva za takve nesreće i dodao da će oni nastaviti borbu za izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju.
(Telegraf.rs)