Žene obolele od raka u Nišu više nisu same: "Kad krene borba sa karcinomom, kreće i bitka sa strahovima"

Vreme čitanja: oko 3 min.

Rak dojke, rečeno je na tribini, jedan je od vodećih uzroka prerane smrti žena u Srbiji

Foto: D. Kocić

- Kada krene borba sa karcinom kreće još jedna teška borba, a to je borba sa sopstvenim strahovima. U toj borbi žene iz Niša više nisu same već imaju podršku drugih žena takođe obolelih od raka, okupljenih u nedavno osnovanom udruženju „Budite uz nas“ - istakle su članice pomenutog udruženja na tribini posvećenoj prevenciji i ranom otkrivanju raka, pre svega raka dojke.

Nišlijka Milena Veličković kazala je da udruženje „Budite uz nas“ trenutno okuplja sedamdesetak žena koje se bore ili su pobedile opaku bolest.

- Nama je podrška potrebna. Osim naravno podrške porodice, potrebna nam je i podrška društva kako bi prevazišle sve probleme koji su nas snašli. Na žalost, trenutno nam nije omogućena psihološka podrška, a puno bi nam značila, naročito u tim prvim trenucima od momenta saznanja dijagnoze. Sada imamo udruženje i tu možemo da razmenjujemo iskustva i međusobno se pomažemo - izjavila je Veličković.

Ona je kazala da je udruženje „Budite uz nas“ nedavno formirano, ali ima puno planova, između ostalog i to da se bori za neke benefite ženama obolelim od raka.

- Sve što želimo da uložimo u naše zdravlje košta, a naročito za ovako osetljivu grupu. Troškovi su veliki, a minimalni iznos primanja koji žene dobijaju dok su na bolovanju zaista je nedovoljan da bi se prošlo kroz proces lečenja na način na koji je to potrebno - rekla je Veličković.

Ivana Timotijević koja se od kancera bori od sredine 2019. godine izjavila je da će se članice udruženja „Budite uz nas“ boriti da žene shvate koliko je važno da brinu o sebi i svom zdravlju i da redovno odlaze na preventivne preglede.

- Preventiva je, možemo reći nerazvijena u našem zdrastvenom sistemu, ali to nije razlog da žene jednom godišnje ne obave sistematski pregled. Kada se bolest otkrije na vreme, a ja sam imala tu sreću da je otkrijem na vreme, lečenje je mnogo jednostavnije, bezbolnije i jeftinije i za zdravstveni sistem i za porodicu i na prvom mestu za samu ženu - izjavila je Timotijević.

Ona je kazala da žene, naročito one na selu puno rade jer se posle posla u fabrici bave i poljoprivredom, ali da moraju da kažu sebi da su one bitne, najbitnije i da odvoje vreme za preglede.

- Ja sam sasvim slučajno, prilikom preventivnog pregleda otkrila da imam karcinom dojke i to na svoj četrdeseti rođendan. Dok je lečenje trajalo, ponovo sam sasvim slučajno, otkrila i karcinom štite žlezde. Njega sam takođe uspešno i na vreme uklonila. Sada se istovremeno lečim i na nuklearnoj medicini i na onkologiji. Nadam se da ću do kraja ove godine da završim lečenje i vratim se normalnom životu - rekla je Timotijević, komercijalista po struci i majka troje dece.

Članice udruženja „Budite uz nas“ istakle su da za sada imaju jedino podršku niške gradske opštine Pantelej, koja im je i pomogla da organizuju tribinu sa niškim Domom zdravlja.

Direktor Doma zdravlja Milorad Jerkan kazao je ovom prilikom da je u okviru nacionalnog skrininga u toj zdravstvenoj ustanovi prošle godine urađeno skoro 5.000 mamografskih pregleda i pri tom je kod dvadesetak žena otkriven karcinom.

- Ove godine ćemo uraditi sigurno 7.000 mamografija. Sa Ministarstvom zdravlja dogovorili smo da se mamografski pregledi rade i kod žena mlađih od 49 ili 50 godina jer sada imamo mnogo mladih žena, žena koje sa 25 ili 30 godina imaju promene u dojci koje mogu biti fatalne po život - izjavio je Jerkan.

On je dodao da se na mamografski pregled u Domu zdravlja u Nišu čeka svega tri do četiri dana, a u određenim slučajevima se radi istog dana kada se ultrazvučnim pregledom otkriju sumnjive promene u dojci.

Rak dojke, rečeno je na tribini, jedan je od vodećih uzroka prerane smrti žena u Srbiji, odmah iza moždanog udara i infarkta. Od karcinoma, rečeno je, u Srbiji godišnje oboli više od 40.000 ljudi,a više od 20.000 ljudi premine.

(Telegraf.rs)