Drinska ruta još atraktivnija od ulaska Hrvatske u Šengen zonu: Migranti na zapadu Srbije laka meta krijumčara
Meštani kažu da se migranti kreću u velikim grupama, po dvadesetoro
U krugu nekadašnje fabrike "Viskoza" u Loznici dogodio se obračun migranata u kojem je jedan poginuo. Više javno tužilaštvo u Šapcu je obavešteno, naložilo je obdukciju, a policija traga za počiniocima.
U Loznicu, grad na zapadu Srbije, migranti uglavnom idu sa namerom da se preko reke Drine domognu Republike Srpske i potom Hrvatske. Neretko su u sve uključeni i krijumčari, pa sukobi nisu retkost, piše RTS.
Slučaj je policiji prijavila meštanka koja je iz svog porodičnog doma videla ceo incident, a koja nije želela pred kamere. Policija je odmah po izlasku na lice mesta pronašla beživotno telo muškarca, koje je, prema još uvek nezvaničnim informacijama, na sebi imalo više ubodnih i prostrelnih rana.
Nadležni pozivaju na veću kontrolu migranata u tom kraju jer je drinska ruta postala još atraktivnija od kada je Hrvatska ušla u Šengen zonu.
Meštani kažu da se migranti kreću u velikim grupama, da ih je pre neki dan bilo dvadesetoro.
Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila kaže da se na terenu vidi da migranti sve više odlaze preko Drine, preko zapadne Srbije u BiH.
Dodaje da odatle prelaze u Hrvatsku i da onda idu dalje u Italiju ili Sloveniju. Ukazuje i na to da je od početka godine sve više pokušaja da se pređe granica sa teritorije Autonomne pokrajine Vojvodina.
Migranti na ulici laka meta za krijumčare
Kontrolu drinske rute otežava i to što nema prihvatnih centara u okolini, pa se migranti okupljaju oko stanica ili napuštenih fabrika. Centar za azilante u Banji Koviljači je zatvoren.
Đurović ističe da država mora da obezbedi neki prihvatni centar za izbeglice u tom delu Srbije, jer boravak na ulici znači da će izvesno pasti u ruke krijumčara.
"Podsetiću da je to jedan veliki deo Srbije i da su najbliži centri u Sjenici i Tutinu koji pokrivaju te rute prema Bosni, ali da to nije dovoljno", dodaje Đurović.
Smatra da potrebno da država ponovo otvori centar u Banji Koviljači ili neki novi objekat.
"Bitno je da ljudi imaju prihvat, da ne budu na ulici jer to odmah znači da su u rukama krijumčara, koji naplaćuju te usluge, pa na to povežu i krijumčarenje preko reke", objašnjava Đurović.
Zbog ubistva u Loznici, policija je privela oko 70 migranata – neke od njih će prebaciti u prihvatne centre. Za počiniocima se i dalje traga.
(Telegraf.rs)