Pet virusa kosi decu u Srbiji, vrtići i škole desetkovani: Savet doktora je da se do ovog perioda povuku kući

Vreme čitanja: oko 2 min.

Deca u vrtić dolaze i bolesna jer nema ko da ih čuva

Foto-kolaž: Youtube/K1 Televizija, Shutterstock

Virusi koji haraju najviše su pokosili decu, i to uzrasta do 14 godina, te su vrtići a i učionice u školama, maltene prazne. Pedijatar Saša Milićević kaže za Telegraf.rs da deca najviše obolevaju od RSV virusa, rino virusa, stomačnih virusa, ovčijih boginja a ima šarlaha, i savetuje svima koji su to u mogućnosti da decu makar do marta povuku iz vrtića.

- Ko može da sada povuče decu do marta, to bi značilo. Komplikovano je to ako roditelji rade, neko bi rekao i da deca treba da stiču imunitet. Sve je to jasno. Ali ako od 30 dece u vrtić dođe njih 10, to znači da je i ovih 10 bolesno, ali da su došli jer nema ko da ih čuva kod kuće - kaže dr Milićević za Telegraf.rs.

Navodi da trenutno među decom haraju 5 vrste virusa - RSV virus, rino virus, varičele a povremeno se pojavljuje i šarlah, odnosno da ima dosta streptokokne infekcije.

-  Od stomačnih su adeno i rota virus, a ima dosta varičele odnosno ovčijih boginja, a pojavljuje se i šarlah, koga baš dosta ima. Vidim da, kada se radi bris grla, jedan značajan procenat dece ima streptokoku u grlu, a nisu bolesni, međutim, oni su kliconoše i prenose taj streptokok, tako da će neko od dece ko bude imao streptokok u grlu, sigurno da dobije šarlah - objašnjava dr Milićević za naš portal. 

Podseća da i respiratorni virusi kao i stomačni mogu da izazovu dijareju. O kom se radi najbolje se vidi kroz analizu stolice, ali i bakterije, ukoliko dijareja traje duže.  

- Najbolje se prepozna kada se uradi analiza stolice na rota i adeno viruse. Onda ona pokaže da li je jedno ili drugo. Nekada nam to i nije važno, jer dijareja prođe brzo i pre nego što stignu nalazi, ali ako proliv traje duže, onda mora čovek da razmišlja da u stolici osim virusa nema slučajno i neka bakterija, recimo salmonela ili kampilo bakterija, a to su bakterije koje se dosta često nalaze u stolici, tako da mora i o tome da se vodi računa - kaže dr Milićević.

Temperatura može da prati sve viruse, i sto se ponaša i kod RSV a i virusa gripa.

- Nekada je dosta teško da se utvrdi koji je, zato je potrebno uraditi serološku analizu krvi, koja pokazuje o kom virusu je reč. Takvo dete obavezno treba izolovati iz vrtića i škole. Takvo dete treba izdvojiti i od ukućana pogotovo starijih i onih koji imaju hronična oboljenja - savatuje dr Milićević.

Ne treba zaboraviti i da su se u Srbiji pojavile male boginje, koje su registrovane u Smederevu, gde ima najviše obolelih i kod jednog deteta u Novom Sadu.  Osim toga, i dalje smo i u epidemiji korona virusa, od kog se broj obolelih bliži na 1.000 dnevno.

Video: Bekić: Raste broj novozaraženih korona virusom u svetu i kod nas

(Telegraf.rs)