U Turskoj oslobođena 1.000 puta veća energija nego u Kraljevu 2010. godine: Mnogo žrtava jer se desio ujutru

Vreme čitanja: oko 2 min.

U pitanju je seizmički poznato područje, koje pripada takozvanom mediteranskom pojasu kojem i mi pripadamo i gde su se u prošlosti dešavali snažni zemljotresi

Foto: Tanjug/AP, HO / AFP / Profimedia

Kolika je razorna moć današnjeg zemljotresa u Turskoj i Siriji govori činjenica da je kod njega oslobođena 1.000 puta veća energija od onog u Kraljevu iz 2010. godine, kaže Branko Dragičević iz Republičkog sizmološkog zavoda. Ono što je doprinelo velikim žrtvama jeste i to što se zemljotres dogodio u ranim jutarnjim satima, kada su mnogi bili u objektima koji nisu seizmički zaštićeni.

Seizmolozi smatraju da bi zemljotres koji je noćas pogodio Tursku i Siriju mogao biti najsnažniji u istoriji Turske, a sličan potres dogodio se pre više od 80 godina.

Branko Dragičević iz Republičkog sizmološkog zavoda rekao je za RTS, da je do ovako snažnog zemljotresa došlo zbog toga što se u poslednjoj deceniji nakupila ogromnna seizmička energija koja se u jednom trenutku, bez ikakvih nagoveštaja, oslobodila na ovom području.

To je, podseća, seizmički poznato područje, koje pripada takozvanom mediteranskom pojasu kojem i mi pripadamo i gde su se u prošlosti dešavali snažni zemljotresi.

Prema njegovim rečima, takvih potresa bude petnaestak godišnje, samo što se dešavaju u nenaseljenim područjima, tako da nisu zapaženi.

- Ako bismo hteli da uporedimo kolika je razorna moć ovog zemljotresa, prisetimo se onog u Kraljevu 2010. godine, koji je imao 100 puta nižu magnitudu, ali je pri ovom zemljotresu u Turskoj, oslobođena 1.000 puta veća energija nego što je bilo energija potresa u Kraljevu - rekao je Dragičević.

Takođe, kaže, i dubina na kojoj je bio epicentar veoma utiče na posledice, i ona je u ovom slučaju bila relativno mala, negde 15 kilometara, mada će sigurno dolaziti revidarani podaci.

- Ono što je doprinelo velikim posledicama jeste i to što se dogodio u ranim jutarnjim satima, kada su mnogi ljudi bili u objektima, a znamo da je 80 odsto stradalih u objektima koji nisu seizmički zaštićeni - rekao je Dragičević.

To potvrđuju i slike koje dolaze sa terena, a na kojima se vidi da su neke zgrade ostale i neoštećenje, što nam daje nadu da možemo da se zaštitimo od zemljotresa, kaže seizmolog.

Ukazao je da se današnji zemljotres u Turskoj i Siriji nalazi u tzv. Istočnom anadolijskom rasedu, i da su zemljotresi takve jačine tu očekivani.

Video: Preživeo zemljotres i zgradu koja je pala na njega: Spasioci izvlače čoveka iz ruševine

(Telegraf.rs)