Imam ranu na nozi, izujedali su me kučići, ne znam gde da prijavim: Sve više napada pasa lutalica u Gračanici

- Ima ih u Gračanici koliko hoćeš, ne možeš da prođeš od njih. Žao mi je dece i žena, ne smeju da prođu - navodi Dojčin Živić iz Gračanice

Foto: Shutterstock

Na ulicama Gračanice, ali i drugih mesta na teritoriji ove opštine sve je više pasa lutalica, a građani se sve češće žale na napade nezbrinutih životinja. Komandir policijske stanice Bratislav Trajković i odbornici u SO Gračanica ističu da je ovo gorući problem koji se ne rešava godinama uprkos činjenici da postoji azil, navodi Radio KiM.

Lokalna samouprava je izdvojila tek 9.000 evra za dve nevladine organizacije koje se bave zbrinjavanjem, lečenjem i sterilizacijom pasa lutalica.

- U Batusu su me ujeli kučići pre dva dana. Imam ranu na nozi koja još uvek krvari. Nisam nigde prijavila i ne znam gde da prijavim. Primila sam injekcije, rekli su mi da idem za Mitrovicu, ali ja ne znam. U Batusu je strašno, ima ih na desetine, a možda i više, branim se samo sa štapom - rekla je za Radio Kim Stana Arsić iz Batusa.

Avokatica Jovana Filipović kaže za Radio Kim da bi osoba koju napadnu psi lutalice, zahtev za nadoknadu štete trebalo da podnese inspekciji pri opštini u kojoj je napadnuta.

- Pored opštine, ono što je moj savet klijentima jeste da se uvek obrate i policiji, kako bi nadležni policijski službenik mogao da izađe na lice mesta i eventualno utvrdi da li je u pitanju pas lutalica ili pas koji ima vlasnika, te bi shodno tome dužan da nadoknadi pričinjenu štetu bio vlasnik psa - rekla je ona.

Međutim, komandir Policijske stanice u Gračanici Bratislav Trajković, kazao je nedavno da policija nije nadležna za rešavanje ovog problema. Trajković je zatražio od opštine da preduzme određene korake u rešavanju problema.

Optužbe na račun azila i organizacija za zaštitu životinja

Odbornica Jelena Dimitrijević iz Srpske liste optužila je nadležne u azilu u Lapljem Selu da ne rade svoj posao, odnosno da ne zbrinjavaju lutalice iako opština izdvaja novac za to.

- To bude samo na početku kada dobiju tender i novac, a posle toga ništa, niti kome polažu račune - rekla je Dimitrijevićeva na nedavnoj sednici Odbora za zajednice SO Gračanica.

Koliko novca, toliko i brige

Septembra prošle godine, opština je dodelila 4.000 evra NVO "Pravo na život" za zaštitu i zbrinjavanje životinja, prevashodno pasa lutalica. Slaviša Stojanović iz ove organizacije koji inače radi u pomenutom azilu kaže da to nije dovoljno za brigu o psima.

- Sterilizacija jednog psa košta 65 evra. Potrebno je da štenci prime i tri vakcine, to je ukupno 100 evra. Šta da radimo sa 4.000 evra za godinu dana - kaže Slaviša Stojanović koji već 10 godina se brine o ovim napuštenim životinjama. Jedan od najvećih troškova je hrana za pse u azilu.

- U azilu se trenutno nalazi 65 pasa, njih smo pokupili na ulici u Gračanici, ali i na celom Kosovu i bolesni su. Kada čujemo da su psi bespomoćni ili povređeni mi ih pokupimo. Trudimo se koliko možemo - kazao je on za Radio Kim.

Nevladina organizacija „Mala farm“, odnosno privatna veterinarska ambulanta u Kosovu Polju, dobila je od lokalne samouprave 5.000 evra za vakcinaciju protiv besnila, determinaciju i kastraciju pasa koji su u vlasništvu lica sa prebivalištem na teritoriji opštine Gračanica.

"Nedovoljno u budžetu"

Direktor Odeljenja poljoprivrede i šumarstva u Opštini Gračanica Dragiša Stojanović je za Radio Kim rekao da pomažu onoliko koliko im to budžet dozvoljava.

- Što se tiče novca, naš budžet je veoma mali, novčana sredstva su ta koja uplaćujemo i kojima pomažemo nevladinim organizacijama - rekao je on.

Stojanović dodaje da lokalna samouprava preko nevladinih organizacija ima pravo da sa ulica sklanja samo agresivne i bolesne pse.

"Ne možeš da prođeš od njih"

I dok nadležni kukaju o novcu, građani kukaju na sve veći broj pasa lutalica na ulicama, posebno u Gračanici.

- Ima ih u Gračanici koliko hoćeš, ne možeš da prođeš od njih. Žao mi je dece i žena, ne smeju da prođu. Predstavnici insitucija nemaju vremena da se bave tim problemom, već sede po kafanama. Šta mi da radimo, mi penzioneri možemo samo da čuvamo sami sebe - naveo je Dojčin Živić iz Gračanice.

- Nije lepo što puštaju kučiće, ima ih po deset u čoporu. Institucije ne rade ništa, skupe ih kao u azilu pa ih puste. Napadaju živinu - tvrdi Rada Vujović iz Suvog Dola.

- Psi bi trebali da budu zatvoreni. Mi stariji se ne plašimo, ali se deca plaše - kazao je Ratomir Kostić iz Preoca.

Zbog emigriranja pasa iz jednog područja u drugo, nije poznat tačan broj koliko ih ima na ulicama opštine Gračanica. Ono što je zakonska obaveza lokalne samouprave je da jednom godišnje organizuje besplatnu vakcinaciju pasa, ali samo kod vlasnika koji to sami ne učine.

Video: Čopor od 10 pasa nasrnuo na devojčicu: Odustali tek kada je pala na zemlju

(Telegraf.rs)