Stiže ciklon koji Srbiji donosi hladno vreme: Ipak ćemo imati pravu zimu, poznato i kada

Utorak i sreda središnjim i istočnim predelima donose umereno do znatno oblačno vreme uz povremene padavine

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Kiša, sneg i minus. Ovih dana vidimo naznake prave zime, a meteorolog Marko Čubrilo otkrio je i kada nam zaista stiže. 

No, da krenemo od početka. 

Najviše padavina se danas se očekuje nad većim delom središnje i severne BiH i istočne Hrvatske, dok će na zapadu regiona preovlađivati suvo vreme. U sredu prepodne padavina će biti nad većim delom Srbije.

U utorak vetar u okretanju na umeren, ponede i jak zapadni i severozapadni smer, dok će se duž Jadrana širiti bura i tramontana.

Dnevni maksimum u padu i trebao bi se kretati od +3 do +8 stepeni Celzijusa, što je i dalje malo iznad proseka.

U sredu posle podne svugde suvo uz smenjanje oblačnosti ali se već u četvrtak računa na novo naoblačenje koje će usloviti padavine, kišu u nižim i sneg preko 800mnv pre svega nad zapadnim, južnim i središnjim predelima, dok je na severu prolazna kiša ili susnežica moguća u petak pre podne.

Vetar i dalje uglavnom severozapadni, umeren. Četvrtak ujutro donosi slab mraz, uglavnom do -4 stepna Celzijusa, dok će se do petka maksimumi kretati od +2 do +8 stepeni Celzijusa.

Za dolazeći vikend uz jačanje jugozapadnog vetra otopljenje i u nedleju će maksimumi lokalno biti i oko +15 stepeni Celzijusa.

Pojedini modeli, poput GFS-a i JMA modela oko 17.01. imaju prolazno pogoršanje i zahlađenje, dok večernjim ažuriranjem ECMWF tu opciju nema.

Generalno, posle 19.01. će temperatura biti u postepenom padu ali u ovom momentu do oko 23.01. nema signala za jače pogoršanje i pravo zimsko zahlađenje.

- Shvatam da je ovo odlaganje prave zime jako iritantno, posebno onima koji priželjkuju pravi sneg ali ja samo pratim i tumačim kako se proračuni menjaju. Još uvek dosta visoka verovatnoća za pravi zimski period negde posle 23.01. jer modeli i dalje imaju signal za jače zagrevanje stratosfere koji bi moglo dostići nivoe potrebne za definisanje SSW procesa. Kako se to sve dešava visoko u stratosferi u koliko do tog procesa i dođe treba da prođe barem nedelju dana da se promene iz startosfere spuste do troposfere gde se vremenski sistemi obrazuju. Tako da u slučaju da se nastavi ovako dugačak proces zagrevanja stratosfere efekti tog zagrevanja bi se na sinoptici mogli javiti tek krajem januara. Naredih dana svakako “normalnije” vreme ali i nizijama i dalje bez snega. Svi izneti podaci i procene su rezultat moje obrade i tumačenja numeričkih modela, za zvanične informacije pratite države prognostičke zavode - napisoa je meteorolog Marko Čubrilo.

(Telegraf.rs)