Ovo nije jezero, već plutajuća deponija: Telegraf umesto bisera Srbije snimio sliku i priliku naše sramote

U ovom delu jezera, nalaze se dve lančanice koje služe da suzbiju smeće, kojeg uprkos čišćenju koje je počelo u decembru mesecu ima previše

Prirodni biseri kakve ima Srbija retko se mogu videti u svetu, a naš poraz nije samo to što se ne trudimo da ih sačuvamo, već i to što često sami doprinosimo njihovom propadanju.

Potpećko jezero, skriveno u netaktnutoj prirodi jugozapadne Srbije, okruženo planinskim vrhovima i zelenim borovima. Zažmurite i zamislite tu lepotu! Otvorite oči i na ovim snimcima videćete samo gomilu smeća!

Predivan biser Srbije godinama je na meti nesavesnih građana, koji umesto da ga čiste i paze, od njega prave deponiju. Pre skoro dva meseca, nabujala reka Lim donela je novo smeće koje se zaustavilo upravo u ovom jezeru. Ogromne količine smeća su bile u samom jezeru, na obali i u svakom delu korita, ali je situacija danas nešto bolja.

Bolja utoliko što se pored smeća na Potpećkom jezeru konačno može videti i njegova prelepa tirkizna voda. 

To je tek nešto vedriji prizor koji je ekipa portala Telegraf.rs zatekla nakon što se uputila na lokaciju dugu skoro 300 kilometara u jednom pravcu,

Naime, jezero je u jednom delu jako čisto, tirkizna boja, priroda koja oduzima dah, čistoća kakva se retko viđa, i to sve tako traje do prve brane, a onda se, umesto jezera, vidi samo velika plutajuća deponija. Drveće, metali, kese, flaše - sve se to nalazi na površini jezera.

Budući da teren nije prisupačan, nismo uspeli da se domognemo obale, već smo sa određene visine dronom zabeležili neverovatne snimke i istinu o Potpećkom jezeru, ali i nama samima.

U ovom delu jezera nalaze se dve lančanice koje služe da suzbiju smeće, ali njega, uprkos čišćenju koje je počelo u decembru, i dalje ima previše.

Prema poslednjim podacima, jezero je počelo da se čisti na dva i po kilometra od brane HE "Potpeć" gde se uz lančanicu nagomilalo između 10 i 15 hiljada kubika smeća.

Akciju zajednički sprovode Ministarstvo za zaštitu životne sredine, JP "Srbijavode", "Elektroprivreda Srbije", Opština Priboj i Ekološko udruženje "Jastreb" iz Priboja.

Sudeći po onome što smo zatekli, veliki deo jezera je očišćen, ali je svakako ostala velika količina otpada koji pluta.

Kako izgleda Potpećko jezero i kakve kadrove je zabeležio dron, pogledajte u videu na početku teksta.

(Telegraf.rs)