Gradski štab za vanredne situacije Niša: Voda iz Nišave i bunari pored reke van upotrebe

Zabranjena je upotreba vode iz Nišave za rekreaciju, ribolov, kao i korišćenja ulova iz reke i njene neposredne blizine

Foto: Shutterstock

U vazduhu na području Niša nema povećane koncentracija amonijaka, ali je zabranjena upotreba vode za piće iz individualnih bunara pored Nišave, navode iz Gradskog štaba za vanredne situacije Grada Niša.

Zbog povećane koncentracije amonijaka koje su utvrdile analize Instituta za javno zdravlje Niš i JKP "Naisus" zabranjena je upotreba vode iz Nišave za rekreaciju, ribolov, kao i korišćenja ulova iz reke i njene neposredne blizine.

Voda za piće iz javnog vodovoda u Nišu je ispravna za piće i pod redovnim je i svakodnevnim praćenjem Instituta za javno zdravlje Niš na 30 lokacija, navode iz Gradskog štaba za vanredne situacije Grada Niša.

Kako saopštava Ministarstvo zaštite životne sredine,  prema najnovijim rezultatima analiza Agencije, reka Nišava ima povećane koncentracije amonijaka na lokalitetu uzimanja uzorka 100m nizvodno od mosta kod Proseka na magistralnom putu Pirot-Niš.

"Tokom uzorkovanja na pomenutom lokalitetu nije uočena promena organoleptičkih osobina vode reke Nišave (boja vode, miris vode i vidljive otpadne materije). Dobijene vrednosti opštih fizičko hemijskih parametara, kao što su #ph vrednost, elektroprovodljivost, rastvoreni kiseonik, procenat zasićenja vode kiseonikom, nitriti, nitrati, ortofosfati, hloridi i sulfati, odgovarale su propisanim graničnim vrednostima za I i II klasu kvaliteta površinskih voda. Izmerena vrednost amonijačnog azota (1.95 mg/l) odgovarala je V klasi kvaliteta površinskih voda", navodi se na Instagram profilu ministarstva.

Video: Na mestu akcidenta u Pirotu: Sve i dalje stoji, u vazduhu se još vidi oblak amonijaka

(Telegraf.rs)