Čim poraste vodostaj, moja njiva prva na udaru: Drina i Sava se raširile do sela i "presekle" poljske puteve
Meštani najviše strahuju od porasta vodostaja na Savi jer bi u tom slučaju usevi bili potpuno pod vodom u nebranjenom delu
Zbog velikog vodostaja, koji je krenuo da nadolazi u subotu Drina i Sava kod Bogatića su se izlile iz korita u nebranjeni deo u kojem je od vodene bujice ugroženo oko 2500 hektara njiva i šuma. Reke su se u pojedinim reonima raširile sve do sela i "presekle" poljske puteve, pa poljoprivrednici ne mogu da stignu da stignu do svojih njiva i procene štetu.
Poljoprivredik Slobodan Vlajić u nebranjenom delu "preko nasipa" poseduje 8 hektara obradivog zemljišta i 4 hektara šume. Njiva koja je najbliža odbrambenom nasipu, na kojoj je zasejan ječam je većim delom pod vodom, a do šume i ostalih njiva ne može da stigne.
- Navikli smo se na poplave kada porastu Drina i Sava, a ova moja njiva je uvek prva na udaru. Da je voda veća poplavila bi mi sve. Ovako, imam njivu 2,70 ari do koje nije stigla - kaže Vlajić.
Sekretar mesne kancelarije u Crnoj Bari Slaviša Pantelić procenjuje da je manje njiva pod vodom nego ranijih godina kada su se reke izlivale, a šteta bi mogla da se utvrđuje kada putevi budu prohodni.
- Spasla su nas pozajmišta koja su iskopana kada je građen odbrambeni nasip za koji je bila potrebna velika količina zemlje. Te rupe kojih ima nekoliko i koje su duboke od 3 do 5 metara su primile veliku količinu vode pa je manje njiva poplavljeno - kaže Pantelić.
Poljoprivrednici u Crnoj Bari gledaju u nebo i nadaju se stagnaciji i opadanju vodostaja jer su u nebranjenom delu ove jeseni zasejali oko 60 odsto ukupnih površina ozimim usevima, a najviše pšenicom.
Najviše strahuju od porasta vodostaja na Savi jer bi u tom slučaju usevi bili potpuno pod vodom u nebranjenom delu, a iz iskustva znaju da se tada i u branjenom delu pojavljuju "vodena ogledala" zbog pojave podzemnih voda.
(Telegraf.rs )