Prosveta se digla na noge, počeli protesti širom Srbije: Jake poruke stižu sa Trga Nikole Pašića u Beogradu

Na glavnom transparentu piše "Odbranimo profesiju nastavnika"

Foto: Marko Jovanović

Više stotina nastavnika okupilo se na Trgu Nikole Pašića u Beogradu gde je počeo protest za bolji položaj profesora u Srbiji. Okupljanja su i u drugim gradovima širom naše zemlje.

Na glavnom transparentu piše "Odbranimo profesiju nastavnika". A na jednom se navodi "ja sam samo profesor, proveravaju me roditelji, staratelji i pedagozi."

- Želimo da se nastavnici, ali i učenici međusobno, zaštite od nasilja u školama. Procedura je jako spora i treba da se promeni. Formirana je  radna grupa i mi sindikati ćemo maksimalno dati doprinos - kaže za Telegraf.rs Vladanka Katić iz Unije sindikata.

Kako nam je jedna profesorka rekla, ugrožen je status nastavnika, a birokratija kojom su preopterećeni ih ubija. 

- Obespravljeni smo godinama, na margini, niko nas ne poštuje, od roditelja do učenika, a zna se šta je stub društva. Situacija može da se poboljša tako što će da se reše platni razredi, da se uredi sistem kažnjavanja, da nas ne opterećuju sa administracijom, birokratija nas ubija. Roditelji i deca imaju sva prava, a mi ništa - poručila je.  

Svetislav Čalović, profesor Elektrotehničke škole "Nikola Tesla" istakao je da su nastavnicima ruke vezane a sistem nefunkcionalan.

- Ne služi ni deci ni profesorima ni roditeljima ni državi. Zajedno srljamo u propast. Nastavnik je prepušten sam sebi, potrebno je pokretati disciplinske postupke, pojačan vaspitni rad, svaki prijavljen incident etiketira nastavnika. Trpimo nevaspitane i bahate đake, krijemo neprijatne situacije... - nabrojao je on.

Podsetimo, nasilje u školama, na čelu sa slučajem u Trsteniku kada su đaci napali profesorku i izmakli joj stolicu, pokrenulo je lavinu.

Osim osude javnosti, stiže i otvorena podrška sindikatima da istraju u zahtevima.

Prosvetni radnici u Nišu poručili: Ne možemo više da preživljavamo u ringu učionice 

- Dobar dan prosvetni radnici Srbije, dobar dan poniženi radnici, mi ne prosvetljujemo, mi preživljavamo u ringu učionice. Tražimo da se ovo propadanje prosvete koje se ogoljeno pokazuje u nepoštovanju i agresivnosti učenika prema svojim učiteljima, nastavnicima, profesorima i vršnjacima zaustavi društvenom akcijom širokih razmera, ne pristajemo na poniženja i zataškavanja ovih pojava u ime nekog mira u društvu. Ovim rečima obratio se danas Vladimir Zlatanović, potpredsednik Unije sindikata prosvetnih radnika hiljadama niških učitelja, nastavnika i profesora koji su protestovali na Trgu kralja Milana zbog nedavnih nasilnih dešavanja u obrazovnim ustanovama širom Srbije.

Zlatanović je upozorio svoje kolege na izazove profesije koja je, kako je istakao obesmišljena u atmosferi sveukupnog nasilja.

- Koja je svrha obrazovanja u Srbiji ako onaj koji se obrazuje maltretira a onaj koji obrazuje radi u strahu i grču. Agresija nas okružuje sa skupštinskih govornica, sa tv ekrana, u saobraćaju u svakodnevnoj komunikaciji a mladi usvajaju model koji im društvo prikazuje afirmativno trujući ih. Tražimo suštine zakonske i društvene prome koje uz prava svih a naročito dece, propagiraju i obaveze i odgovornosti omogućavajući kvalitetnu radnu atmosferu, afirmišu poštovanje i toleranciju i nagrađuju uloženi rad. Ne želimo više besciljne procedure, timove, analize posledica, medijsko lamentiranje i sažaljenje kao i gomilu administrativnog angažovanja koja postaje sama sebi cilj. Pitamo javno ko bi sada svoje dete školovao za budućeg učitelja i pustio ga u učionicu koja više nije bezbedna ni za nas ni za đake. Nećemo odustati dok se ne dese korenite promene uz našu pomoć ili uz sve veće proteste. Hvala što smo zajedno prekinuli letargiju i ćutanja i skrenuli pažnju da se stub našeg društva opasno ljudlja. To radimo zbog 80 odsto mladih ljudi koji kada završe školovanje ne vide sebe u Srbiji, to nije politika, to je suština našeg opstanka – zaključio je Zlatanović.

Vladan Ćirić, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika zahvalio se kolegama koji su došli na protest ali i onima koji su bili odsutni.

- Hvala kolegama koji su danas obustavili nastavu i izašli na protest širom srbije, u znak podrške zlostavljanim koelgama i učenicima. Pozdravljam i koelge koje danas nisu sa nama a znam da misle isto, ne ulazim u njihove razloge, svako radi po svojoj savesti. Ono što naš sindikat u ime svih traži je status službenih lica za prosvetne radnike i pooštravanje mera za nasilnike kako bi škola postala bezbedna i zdrava sredina, kako bi bila druga kuća i za nastavnike i za učenike – rekao je Ćirić i naveo da su se njihovom pozivu na protest u Nišu totalnom obustavom rada odazvale 24 škole.

- U još 14 škola članovi Unije sindikata prosvetnih radnika su prekinuli nastavu a imamo podršku i dve specijalne škole koje nisu mogle da pristupe štrajku zbog specifičnosti procesa rada - kazao je sindikalista.

Petar Vujović, profesor saobraćajno tehničke škole „12. februar“ istakao je da je jedan od najvećih razloga što su prosvetari u tako teškoj poziciji, strah.

- Ovo nam se dešava zato što se plašimo, imamo strah od kolega, od direktora u zadnje vreme od roditelja i učenika... Pa dokle više taj strah, što se više plašimo lakša smo meta. Mislimo da smo nešto drugačiji od Marije Stevanović od Trstenika, da to nama ne može da se desi, mislimo da smo bolji od nje. Nismo svesni da smo svi isti, da i nama to isto ili nešto gore može da se dogodi već sutra. Jedino što možemo je da uradimo je da prekinemo taj strah, da počnemo da živimo kao dostojanstveni ljudi, da traažimo da se stvari menjaju jer neprestano idemo nizbrdo i mislimo da smo došli do dna. Ispostavilo se da uvek možemo da padnemo još niže pa to moramo da sprečimo ali to možemo da učinimo samo zajedno – kazao je Vujović obraćajući se svojim kolegama.

- Protestu je prisustvovali i Jasmina Šaranac Stamenković sa Filozofskog fakulteta u Nišu koja je kazala da su im i viskokoškolsko nastavno osoblje pruža podršku u njihovim zahtevima.

(Telegraf.rs)