Kako je Pepeljevac nastao iz pepela: Osmanlije ga spalile, preživeli na zgarištu počeli da grade naselje
Naime, 1413. godine, kod Vrbice je došlo do sukoba između Stefana Lazarevića i turskog cara Muse
Selo Pepeljevac nadomak Kruševca, koje se ubraja u stara srpska naselja, pominje se još 1413. godine, kada se vodila velika bitka kod sela Vrbnice. Teška sudbina, koja je zadesila selo, bila je inspiracija za nastanak njegovog geografskog imena, a legende o tome zapisali su Zdravko Kostić i Milutin R. Jugović.
Kada su Turci osvojili i zauzeli ovaj kraj, naselje, na kom se nalazi današnje selo Pepeljevac, spaljeno je do temelja i pretvoreno u pepeo. “Od sela je ostalo samo zgarište – samo pepeo” zabeležio je Jugović, prenosi Kruševac grad.
U Kostićevim “Legendama” nalazi se veći broj informacija. Naime, 1413. godine, kod Vrbice je došlo do sukoba između Stefana Lazarevića i turskog cara Muse. Srpska vojska je poražena, a selo na kom se odigrao sukob doživelo je tešku sudbinu, Osmanlije su ga nemilosrdno spalile do temelja.
Preživeli žitelji su, na zgarištu i pepelu, počeli da grade novo naselje. Od suseda su dobili nadimak „Pepeljevčani”, pa se veruje da je od pepela i Pepeljevčana selo dobilo današnje ime.
Inače, Pepeljevac je ratarsko – stočarsko seosko naselje razbijenog tipa. Nalazi se na desnoj dolinskoj strani Pepeljuše i udaljeno je sedam kilometara od Kruševca. Površina atara iznosi 1.392ha, a 2011. godine brojalo je 2.175 stanovnika.
(Telegraf.rs)