Roditelji dece u Vranju nezainteresovani da ih zaštite od raka grlića materice: To je nečija majka, sestra...
Prema podacima RFZO, od početka besplatne vakcinacije protiv HPV-a u Srbiji, do početka novembra je prvu dozu primilo oko 10.800 dece
"Vakcinišite svoju decu protiv raka, spasite im život, pre nego što bude kasno", poručila je nedavno roditeljima u Srbiji nova ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić, govoreći o sprečavanju raka grlića materice, čiji je uzročnik humani papiloma virus (HPV), koji se prenosi tokom seksualnog odnosa, i vakcini koja je od pre nekoliko meseci besplatna za devojčice i dečake uzrasta od 9 do 19 godina. Međutim, uprkos zastrašujućim podacima o smrtnosti zbog ovog raka i primera iskorenjivanja u nekim zemljama upravo zahvaljujući vakcini, nju je primilo svega 25 devojčica i dečaka iz Vranja, piše slobodnarec.eu.
Trenutno stanje u Srbiji je takvo da su šanse za preživljavanje obolelima od raka grlića materice skoro 50:50, tačnije godišnje od ovog raka oboli oko 1.500 žena, dok više od 700 izgubi bitku sa ovom opakom bolešću. Svakog dana u Srbiji odnese dva života, a zarazi četiri.
Za razliku od većine karcinoma, razvijanje ovog se dokazano može sprečiti imunizacijom protiv glavnog uzročnika – HPV virusa, a vakcina od trošku Republičkog fonda za zdravrsvetno osiguranje je od pre nekoliko meseci konačno dostupna i u Srbiji.
Prema podacima RFZO, od početka besplatne vakcinacije protiv HPV-a u Srbiji, do početka novembra je prvu dozu primilo oko 10.800 dece. Vakcinacija se obavlja širom zemlje u domovima zdravlja, a obezbeđena je devetovalentna vakcina koja predstavlja „zlatni standard prema preporuci struke“.
U Domu zdravlja Zdravstvenog centra Vranje, tačnije u Službi za zdravstvenu zaštitu školske dece i omladine, vakcinacija protiv oboljenja izazvanih HPV virusom počela je da se realizuje 13. juna ove godine. Od tada je vakcinu primilo 25 devojčica i dečaka iz Vranja.
"Prvom dozom vakcine Gardasil 9 vakcinisano je 11 osoba uzrasta od 9 do 14 godina i 14 osoba uzrasta od 15 do 19 godina" - navode iz ZC Vranje.
Kako objašnjava načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu školske dece i omladine dr Jelena Ilić Ristić, drugu dozu će deca uzrasta od 9 do 14 godina primiti za 6 meseci, dok je drugu dozu do sada primilo 9 deteta uzrasta od 15 do 19 godina, koja će treću dozu primiti za 4 meseca od primljene druge doze. Kod dece iznad 15 godina starosti, vakcina se implementira u tri doze: druga nakon 2 meseca po primljenoj prvoj, i treća nakon 4 meseca po primljenoj drugoj dozi.
Komentarišući broj vakcinisane dece u Vranju, iz lokalnog Društva onkoloških pacijenata poručuju da se „obično bavimo posledicama, umesto da otlanjamo uzroke“ i podsećaju na činjenicu da najmanje jedna žena dnevno umre od karcinoma grlića materice, koji uzrokuje HPV virus.
"To je nečija majka, sestra, rođaka, prijateljica. Vakcina postoji i stava smo da nju treba da prime i devojčice i dečaci. Zdravstvena kultura je na veoma niskom nivou, i nije vođena adekvatna kampanja. Vakcina koja će potpuno smanjiti rizik od raka čiji je izazivač HPV je tu, dakle, postoji, ali ne i svest o njenoj važnosti, jer ‘rak se događa nekom drugom’ ili ‘neće mene’. I to je naša surova realnost“ – navode iz DOP.
Kako dodaju, kada se desi, sledi najgori scenario sa neizvesnim ishodom, te su zato bez dileme: „Vakcinu treba primiti“, poručuju.
Kako je objasnila dr Stanković, postoji preko 120 tipova HPV virusa, a onaj koji izaziva rak grlića materice prenosi se tokom seksa, s tim što osoba dugo može biti zaražena a da nema ikakve simptome.
"Ukoliko se uoče prekancerogene lezije cerviksa, mogu se odstraniti na vreme da ne prerastu u karcinom grlića materice" - podseća.
Roditelji devojčica i dečaka u Vranju koji žele da ih zaštite od raka koje izaziva HPV virus, mogu se obratiti njihovim izabranim lekarima. ZZJZ je u prvoj tranši Domu zdravlja dostavio 100 doza vakcine, i u drugoj tranši još 10 doza koje su opremljene za Zdravstvenu stanicu Vranjska Banja.
Načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu školske dece i omladine dr Jelena Ilić Ristić dodaje da se prevencija oboljenja izazvanih HPV virusom sprovodi kroz primarnu prevenciju primenom opštih mera i imunizacijom u cilju smanjenja broja obolelih od HPV infekcija i sekundarnom prevencijom kroz skrining raka grlića materice radi ranog otkrivanja i pravovremenog lečenja.
(Telegraf.rs)