Pre bih digla kredit za stan nego otišla na selo pa makar mi poklonili kućerinu: Kako Srbi razmišljaju

Kako kaže, kuće na selu gube vrednost, a stančić od 15 kvadrata na dobrom mestu u gradu je uvek na ceni

Foto: RINA

Selo ili grad? Večna dilema koja "razdire" Srbe na ovu ili onu stranu ponovo je buknula ovog vikenda kada smo objavili da je domaćin Dejan Milošević preko oglasa na Fejsbuku poklonio čak 25 parcela nepoznatim ljudima u srcu Šumadije. U našoj anketi o eventualnom životu na selu glasalo je više od 5000 ljudi, većinom su bili za život u prirodi, međutim, bilo je i reakcija koje su možda objektivnije i realnije.

Mnogi su pozdravili Dejanovu odluku da pokloni zemlju, žaleći što nisu oni ti koji su videli Fejsbuk oglas - ali tu se radi najviše o ljudima koji već znaju kakav je život na selu, koji su ubrali gorke plodove grada. Svakako, najviše je upravo tih koji osećaju žal za selom - "kad bih tamo mogao da živim od svog rada, živeo bih".

Polemika se sa našeg sajta prenela na društvene mreže, gde se izdvojio komentar jedne žene koja kaže da bi se radije "zavalila" u kredite nego otišla u usamljenu kućerinu u selu u Srbiji.

Svoj stav je obrazložila da je navikla na grad, da voli svoj mir, odmor popodne, da ne želi da radi i da živi u pustoši samo da bi imala širinu prostora i lep pogled.

U gradu imate - bioskop, apoteku, bolnicu, kafić, klub, pozorište, a na selu imate da platite gorivo da biste do toga stigli - objasnila je ona.

Kako kaže, kuće na selu gube vrednost, a stančić od 15 kvadrata na dobrom mestu u gradu je uvek na ceni.

Odmah su se javili oni oprečnog stava, istrajni u nameri da objasne kako na kraju života niko ne nosi sa sobom u grob to što ima, pa ni taj stančić ni kućerinu, ali da se čovek na izdisaju osvrće na kvalitet svog života - da li je uživao ili nije, je li bio srećan ili nije...

Slična polemika razlivala se po društvenim mrežama u vreme kada smo "zaključavani" zabog korona virusa, pa su tada duge cevi bile u centru grada, kažnjavani su svi koji prekrše karantin, a po selima su se za to vreme ljudi zabavljali, družili i zezali.

Čini se - kad je teško, na selu je lakše?

Kakvo je vaše mišljenje?

(Telegraf.rs)