Ušli smo u stanište slepih miševa u blizini Ivanjice: Značaj Hadži Prodanove pećine, galerije prelepih reljefa
Hadži Prodanova pećina otvorena je 2019. godine
Selo Raščići nadomak Ivanjice krije neverovatnu galeriju reljefa duboku 400 metara. Na tom mestu nalazi se skoro otvorena pećina nazvana po Hadži Prodanu Gligorijeviću, a pored okamenjenih vodopada i figura od kojih zastaje dah, ima još jednu važnu ulogu.
Naime, Hadži Prodanova pećina stanište je za koloniju ugrožene vrste slepih miševa, koji se kriju u njenim šupljinama.
Kako objašnjava direktor Turističke agencije Opštine Ivanjica Janko Grbić, iako je atrakcija relativno mlada, već privlači ogroman broj turista.
- Hadži Prodanova pećina je dobila ime po Karađorđevom vojvodi koji je za vreme prvog srpskog ustanka sklanjao zbegove u pećini. Ona se nalazi na 600 metara nadmorske visine, a 400 metara je uređeno za posetioce. Izuzetno je značajan arheološki lokalitet koji izuzetno upotpunjuje našu turističku ponudu. Turisti vrlo rado posećuju našu pećinu, tako da svi koji dođu u našu opštinu imaju želju da je obiđu - navodi Grbić za Telegraf.rs.
Kako upućuje tabla koja se nalazi na samom ulazu u ovaj lokalitet, pećina predstavlja važno arheološko nalazište u kom su otkrivene mnogobrojne retke vrste sisara. Iskopavanja su započeta još 2003. godine, a prilikom radova nađeni su ostaci praistorijske keramike i pleistocenske faune. Neke od vrsta koje su nađene na platou ispred lokaliteta su ostaci pećinskog medveda, vuka, kozoroga i raznih glodara i ptica.
- Na ovom mestu pronađene su raznolike vrste sisara, napravljena su brojna istraživanja koja su radili profesori i studenti sa Biloškog fakulteta u Beogradu. Pronađeno je oko 25 nepoznatih ili manje poznatih vrsta insekata i životinja u svetu, tako da možemo reći da je pećina i poznata po tome - objašnjava direktor turističke organizacije.
Kao stanište četiri ugrožene vrste slepih miševa, ovaj lokalitet nalazi se u drugom stepenu zaštite u Zavodu za zaštitu prirode, a posetioci u prizorima atrakcije mogu da uživaju besplatno.
- U najširoj i najvećoj dvorani Hadži Prodanove pećine visina dostiže čak 20 metara, pećina ima svog vodiča, a od kada je otvorena pa do danas, ulaz se ne naplaćuje. Radno vreme radnim danima je od 10 do 14 sati, a vikendom do 15 časova - objašnjava Grbić.
Što se dublje zalazi u lokalitet, to se može primetiti više znakova "Zabranjen prolaz", a kako navodi naš sagovornik, planirani su radovi i na netaknutim kanalima pećne.
-U blizini pećine imamo i objekat koji je namenjen za suvenirnicu, računam da ćemo od iduće godine uz lokalitet imati i tu opciju. U narednom periodu planiramo istraživanje još jednog kanala pećine koji je dužine od 10 do 15m i osvetljivanje još nekih interesantnih figura - dodaje on.
Hadži Prodanova pećina predstavlja uz Šalitrenu pećinu jedini gravetijenski, odnosno epigravetijenski lokalitet u brdskoplaninskim oblastima centralnog Balkan, što znači da ostaci potiču još iz doba paleolita.
Nažalost, šanse za pronalazak novih vrsta fosila ili stena su minimalne, zaključuje Grbić.
(Telegraf.rs)