Кlupe u obliku otvorenih knjiga i tastatura sa ćiriličnim pismom: Jedinstveni park na Balkanu je u Srbiji
Park ćirilice se nalazi u samom centru Bajine Bašte koji čuva tradiciju čuvene prepisivačke škole
Bele klupe u obliku otvorenih knjiga, bukvara i čitanki sa ćiriličnim pismom, tastatura na kojoj se može sedeti, citati srpskih pisaca posevećeni književnoj reči i dečije igralište samo su neki od elemenata jedinstvenog Parka ćirilice koji se nalazi u samom centru Bajine Bašte.
- Svi mi ovde ponosni smo na račansku prepisivačku školu što je u najtežim vremenima sačuvala pismenost, što su se umožavale knjige i na neki način želimo da nastavimo tu tradiciju. Želimo da budemo mesto odakle će se podići svest i krenuti priča o značaju očuvanja pisma. Sve ono što radimo su pokušaji da naglasimo značaj stalnog korišćenja ćirilice i da se pre svega na neki način okrenemo deci i mladima, jer to su generacije od kojih očekujemo da promene ovo stanje kakvo je danas, jer trenutno je ćirilica jako zapostavljena i vrlo malo se koristi - rekao je za RINU, Siniša Spasojević, TO Bajina Bašta.
Stanovnici Bajine Bašte, ali i turisti oduševljeno su prihvatili novu atrakciju u samom centru opštine, složivši se u tome da nam naše pismo ne može niko otuđiti samo ukoliko ga nedujemo i čuvamo na pravi način.
- Ovde je bila Rača, oni su prepisivali sve, mislim da je Bajina Bašta dužna da sačuva ćirilicu - rekao je jedan od stalnih posetilaca ovog kraja a jedna od stanovnica Bajine Bašte:
- Deca pretežno pišu latinicom, verovatno pod uticajem engleskog jezika, upravo njima treba usaditi u svest da je naše pismo ipak ćirilica i da ga moramo aktivno koristiti.
Cilj parka Ćirilice jeste da podstiče i neguje korišćenje pisma, kao i da obogaćuje kulturni identitet i unapređuje sadržaje u oblasti jezika i kulture, jer naše pismo upravo je ono po čemu nas svuda u svetu prepoznaju. Inače, opština Bajina Bašta mnoge kulturne sadržaje posvetila je jeziku i pismu, a u planu je i otvaranje Muzeja ćirilice u blizini manastira Rača.
(Telegraf.rs)