Aranđelovac pleni lepotom u srcu Šumadije, doživeo je i nepravde: Poreklo njegovog imena oduševlio je mnoge
Jedna korisnica Tvitera objavila je tekst pisma koje je Miloš Obrenović 1859. godine upitio Vrbičkoj opštini, u kome je Aranđelovcu nadenut današnji naziv
Smešten u Šumadiji, u podnožju planina Bukulja i Venčac, nalazi se prelepi grad Aranđelovac. Iako je pretrpeo mnoge nepravde, neke od njih i nedavno, kada je izgorelo Staro zdanje, a onda i srušeno parno kupatilo, ovaj grad i dalje pleni lepotom.
Poreklo imena ovog grada, takođe je, interesantno.
Jedna korisnica Tvitera objavila je tekst pisma koje je Miloš Obrenović 1859. godine upitio Vrbičkoj opštini.
"Opštini vrbičkoj, Velikoj i maloj pozdrav! Kao što sam juče u opštini usmeno izjavio, tako sada ovim i pismeno izjavljujem da opština pripremi kamen i ostali materijal, a ja ću ostalo platiti da se crkva podigne. Crkva ova želim da se zove 'Svetij Aranđel'. Na dan njene slave o Svetom Aranđelu držaće se od sad Vašar u Vrbici. Varoš Vrbica neka se od sada zove Aranđelovac. Dato u Bukoviku, 17. julija1859. Miloš Obrenović", stoji u pismu.
Podsećamo da je u martu mesecu simbol ovog grada, Staro zdranje, koje je već ionako bilo zapušteno, gotovo nestalo u požaru.
Već nekoliko godina ova, nekada impoznatna, građevina bila je predmet različitih lokalnih polemika, a najčešće i tužnih pogleda, budući da se pretvorila gotovo u ruševinu.
Staro zdanje je propalo i izgubilo svoj prvobitni sjaj usled godina neodržavanja i velikog broja pljački.
Ipak, nije oduvek bilo tako. Oni najstariji sećaju se i vremena kada je Staro zdanje bilstalo svojim punim sjajem i bilo mesto gde su mnoge istaknute ličnosti boravile. Mihailo Obrenović, vojvoda Živojin Mišić, Zdravko Čolić, Zoran Đinđić, bili su neki od njih.
Knez Mihajlo Obrenović je bio i finansijer izgradnje Starog zdanja, ali ga je prerana i nasilna smrt sprečila da je ugleda u konačnom obliku.
Krajem septembra, nestao još jedan simbol grada - parno kupatilo.
Parno kupatilo izgrađeno je početkom 20. veka a pod zaštitom države kao kulturno dobro nalazi se od 1989. godine. U okviru ovog kompleksa koji je izgrađen početkom 20. veka, nalazi se i drugo parno kupatilo koje je radilo samo u vreme banjske sezone, a za kupanje u njemu koristila se mineralna voda sa termalnog izvora.
Podsećamo da je uprava Aranđelovca izdala potvrdu kojom se predviđa rušenje objekata otvorenog kupatila, iako su ovi objekti, bez obzira što su u privatnom vlasništvu, pod zaštitom na osnovu odluke iz 1989. o proglašenju parka Bukovičke banje za kulturno dobro.
(Telegraf.rs)