Ona rudare spušta u utrobu zemlje i nikad nije "zakazala": U Senjskom rudniku radi najstarija parna mašina

Ekipa našeg portala imala je priliku da prisustvuje njenom radu

Radni dan u Senjskom rudniku bez nje niko ne bi mogao zamisliti. Skoro jedan vek, parna mašina u najstarijem aktivnom rudniku mrkog uglja svakodnevno spušta rudare u jamu i izvlači ih iz nje.

Iako konstruisana još krajem 19. veka, i dalje besprekorno funkcioniše. Ekipa našeg portala imala je priliku i da se uveri u to.

U Senjski rudnik stigli smo u pravi čas, na predaji smene, onda kada mašina radi svojim punim kapacitetom.

Prostorija u kojoj se nalazi, takođe je vremešna, ali funkcionalna. Sve je na svom mestu. Tako mora da bude jer ništa se ne sme prepuštati slučaju.

Na svom mestu je i njen rukovodilac Goran Ristić, jedan od četvorice radnika na ovoj važnoj poziciji. Kako nam objašnjava, odgovornost je velika, pa koncentracija svake sekunde mora biti na visokom nivou.

- Na ovom radnom mestu sam 23 godine i mašina nas nikada nije izdala - ponosno kaže Goran.

I zaista, Goran je sa ovom najstarijom aktivnom parnom mašinom "na ti". Poznaje je "u dušu", ali to nije došlo tek tako. Za upravljanje njome morao je proći posebnu i zahtevnu obuku.

- Ova parna izvozna mašina doneta je iz Vrdnika 1927. godine i do dan danas radi. Karakteristična je po tome što ima drvene zubce koji se stavljaju na srednji točak. Tu je i bačva do koje dolazi sveža para i nakon tog procesa, krećem sa vožnjom - objašnjava Goran princip rada mašine.

Uvek je spremna za rad, dodaje.

- Princip rada je takav da stanem na svoje mesto, gde je smeštena nožna radna kočnica, kao i ručica za promenu smera korpe. Na desnom bubnju postoje bela i crvena crtica, po kojima znam kad korpa treba gore da izađe. Postoji i signalista na oknu koji mi daje signal, gde nakon nekih 15 sekundi krećem sa vožnjom. Vožnja traje oko minut i 20 sekundi i tako sve redom dok ima ljudi u jami.

Poverenje u mašinu imaju i rudari. Lift koji pokreće mašina jedina im je veza sa jamom i "spoljnjim svetom".

Eventualne kvarove na mašini lako je i brzo sanirati, upravo zbog drvenih zupčanika koji se lako menjaju.

Jedinstvena u svetu, ona za svoj pogon, kako joj i ime kaže, koristi isključivo vodenu paru.

Inače, mašina je zaštićena od strane Republike Srbije kao kulturno dobro od velikog značaja.

- Od 2005. godine u našu turističku ponudu uvrstili smo parnu mašinu koja i dalje aktivno učestvuje u proizvodnji u samom Senjskom rudniku. Specifična je po tome da je jedina te vrste u svetu koja još radi. - objasnio nam je ranije upravnik Muzeja ugljarstva Nenad Anžel.

Parna mašina je konstruisana 1872. godine u Gracu, u austrougarskoj fabrici "Jožef Kereši".

Najpre instalirana u rudniku Vrdnik na Fruškoj gori 1876, konačno se "skrasila"1925. godine, kada je prebačena u Senjski Rudnik.

Tu je ostala i danas. Kao i sam rudnik, mašina nije nikada prestaja sa radom, čak ni u ratnim vremenima.

Video: Senjski Rudnik najstariji je rudnik mrkog uglja u Srbiji: Živi svedok hleba sa sedam kora

(Telegraf.rs)