Srbija ključa na 40 stepeni, u ovim gradovima je najgore: Ljudi kolabiraju na ulicama, gore automobili
Iako je u glavnom gradu izmereno 35 stepeni, ulice su prazne i na njima gotovo i da nema ljudi. Naši reporteri su u centru grada uglavnom zatekli turiste koji su prolazili. Mnogi od njih nose šešire kako bi se žaštitili od sunca
Zbog visokih temperatura u celoj Srbiji danas je na snazi crveni meteo-alarm, što znači da je vreme vrlo opasno‚ za sve koji borave napolju.
Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", izdao je crvena upozorenja za gradove.
Zbog ekstremno visokih temperatura u Srbiji, koje će danas dostići i 41 stepen, kako navode lekari, najbitnija je prevencija, nošenje vode sa sobom, rashlađivanje, lagana odeća, ali, pre svega, da se izbegava boravak na otvorenom u najtoplijem delu dana.
U 15 časova izmereno je 40 stepeni u Velikom Gradištu, Negotinu, Ćupriji, Nišu i Zaječaru.
Među najtoplijim mestima u Srbiji su bili Novi Sad i Kruševac, gde je u 14 časova izmereno 39 stepeni Celzijusa.
U glavnom gradu je izmereno 38 stepeni, ulice su prazne i na njima gotovo i da nema ljudi. Naši reporteri su u centru grada uglavnom zatekli turiste koji su prolazili. Mnogi od njih nose šešire kako bi se zaštitili od sunca.
Kako Telegraf saznaje, od jutros je Hitna pomoć imala više intervencija koji su povezani sa ovim vrućinama.
Od jutros je bilo najmanje deset kolapsa na javnim mestima uglavnom na ulicama, pijacama i restoranima.
U pitanju su uglavnom starije osobe od 65 do 80 godina, kojima se zbog visokih temperatura po najvećoj vrućini ne preporučuje izlazak napolje.
Saveti lekara
Doktor Srđan Matović iz Doma zdravlja "Dr Milutin Ivković" na Paliluli, rekao je za Tanjug da su navedene mere opreza ključne kako bi se izbegao toplotni udar, koji, kaže, može dovesti do ozbiljnih posledica.
- Toplotni udar predstavlja stanje kada u organizmu dođe do prekomernog povećanja telesne temperatura, koju organizam ne može da iskontroliše, pa se manifestuje žeđu, malaksalošću, suvom i crvenom kožom, jakom glavoboljom, zujanjem u ušima i grčenjem mišića - naveo je Matović.
Na pitanje kako možemo da pomognemo ukoliko primetimo da je nekom pozlilo na ulici, Matović odgovara da je važno da se toj osobi brzo pritekne u pomoć, da joj se da voda i pomogne da se rashladi.
Takođe, istakao je, kada se neko onesvesti primarno je da mu se skine odeća, ali i da se proveri da li mu je potrebno rashlađivanje ili utopljavanje, jer, dodaje, može doći do povećanja ili smanjenja telesne temperature.
Matović napominje da je u takvim situacijama od izuzetnog značaja da se pozove Hitna pomoć i ističe da u posebnom oprezu treba da budu deca i stariji, posebno u delu dana između 10.00 i 18.00 časova.
Haos na putevima u Srbiji
Ove visoke temperature izazvale su haoseve i na putevima u Srbiji. Najmanje dva automobila izgorela su danas.
Jedan od njih, koji se kretao na auto-putu u smeru ka Nišu, zapalio se danas kod Bubanj potoka.
Drugi incident dogodio se ispred ulaza u tunel Brđani u smeru ka Beogradu.
(Telegraf.rs)