"Ja imam potrebu za bubregom, skrnavljenje leša je gore nego skrnavljenje groba": Vujošević o borbi sa bolesti
* Održan javni skup "Apel za život" * Pacijenti koji čekaju transplantaciju, a nemaju kompatibilnog srodnika, ove godine nisu dobili nijednu priliku
Košakrkaši trener Duško Vujošević, ujedno pacijent na dijalizi, obratio se danas putem video snimka okupljenima na javnom skupu "Apel za život".
Skup je organizovan u znak protesta zbog obustave presađivanja organa sa preminulih i značajnog umanjenja transplantacija sa živih donora.
Na njemu su se obratili što transplantirani pacijenti, što pacijenti koji svoj novi organ čekaju, neki čak devet godina.
- Niko ne zna šta mu "čuči u peti" - započeo je Vujošević obraćanje, sugerišući da bolest može da iznenadi, ali da biti bolestan nije sramota: - Bolesnom čoveku je potrebna najveća pomoć. Obično se ljudi okreću od bolesnih, neki ne mogu to da podnesu. Neki nisu dovoljno empatični. Ali, društvo mora da ima svoja rešenja i svoje propise. Ja nisam najpodesnija osoba da tumačim ovaj problem, zato što nisam objektivan. Ja imam potrebu za bubregom, da li od živog donora ili od čoveka koji je umro.
Navodeći da ovu situaciju ne posmatra spolja, već kao pacijent, Vujošević je rekao i da u mislima pokušava da "ponese tuđe cipele".
- Shvatam koliko je situacija komplikovana. Skrnavljenje leša je gore nego skrnavljenje groba. Sa druge strane deca kojoj je potreban organ i koja imaju tu mogućnost da dobiju taj organ od nekog ko nije imao sreću da dugo živi i čiji je organ u dobrom stanju, to je jedna za društvo moralna dilema. Te diskusije i donošenja pravila o tome trebalo bi maksimalno ubrzati. Činjenica je da je Srbija u svetu jedna od najgorih po broju transplantacija i donacija govori o velikom problemu. Znam da se npr. u Hrvatskoj i Španiji, onog momenta kada je crkva preporučila da se daju organi onih koji su poginuli u mladosti ili iz nekog drugog razloga više nisu živi, došli do toga da u pojedinim regijama imaju viška organa - naveo je.
Takođe je komentarisao da postoje teme o kojima dodatno treba razmišljati, te da mu se ne dopadaju izjave lekara koji navodno "više misle o svojoj dobrobiti, nego o dobru pacijenata".
"Troškove transplantacije pokriva RFZO, lekarima ni žuta banka"
Na prethodnom skupu u organizaciji transplantiranih i pacijenata koji čekaju transplantaciju, govorilo se i o negativnom imidžu transplantacije, te o tome da se doniranje često, pogrešno i zlonamerno izjednačava sa "trgovinom organa", povezuje sa podmićivanjem i nesrećno poredi sa slučajem "žute kuće".
Načelnik odeljenja hepatologije Klinike za gastroenterohepatologiju UKCS i član tima za transplantaciju jetre prof. dr Đorđe Ćulafić tada je govorio u odbranu struke.
- Ne biste mogli da zamislite komentare. U smislu da smo trgovci organima, ovakvi, onakvi... Treba da se aktiviraju sve strukture društva da bismo podigli svest - kazao je apostrofirajući Srpsku akademiju nauka i umetnosti, Medicinske fakultete u zemlji i "druge relevantne institucije".
Tada je govorio i o pokretanju nacionalne kampanje, ujedno dodajući da lekari ne dobijaju novac za transplantaciju.
- Nijedan naš transplantirani pacijent nije nikome dao ni žutu banku. Sve troškove snosi fond Republike Srbije, a kamoli da je dao nekome od lekara iz tima - dosledan je i u kasnije datom intervjuu za Telegraf.rs.
(Telegraf.rs)