Svetlana, Nada i Rasima napravile izum koji topi srca: Drugarima koji ne govore pomogle da iskažu osećanja
U školi „Mara Mandić” su preponosni na ove tri sjajne devojčice koje su kreirale "Svemoguću lampicu"
Ima s vremena na vreme vesti koje vam baš ulepšaju dan, izazovu suze radosnice i podsete vas da među nama postoje ljudi, a pogotovo deca, čija vas dobrota obasja čak i kad samo čujete priču o njima. Ovo je upravo jedna takva vest. Svetlana Radanov, Nada Novakov i Rasima Ignac, tri predivne devojčice, učenice Škole za osnovno i srednje obrazovanje „Mara Mandić” iz Pančeva došle su na ideju da kreiraju „Svemoguću lampicu”, poseban alat koji bi njihovim drugarima koji nemaju razvijenu moć govora olakšao komunikaciju u školi, prenosi zdravopancevo.rs.
Uz pomoć svojih nastavnica Nataše i Dragane uspele su da razviju ovu zamisao. Reč je o projektoru na čijem kraju je zalepljena folija sa dve nalepnice: smajlićem i tužićem. Kada se projektor upali, na klupi se prikažu smajlić i tužić, pa deca koja ne govore, mogu prstom na određeni smajlić da pokažu kako se u tom trenutku osećaju. Nalepnice na foliji mogu da se menjaju, pa tako mogu da uče i brojeve i slova.
Ove tri drugarice su na kraju odlučile da se sa ovim inovativnim radom prijave na konkurs „Uhvati ideju”. Reč je o takmičenju devojčica 7. i 8. razreda osnovnih škola osmišljenom povodom Međunarodnog dana devojčica u informaciono-komunikacionim tehnologijama, sa ciljem da se podstakne preduzetničko razmišljanje kod ove ciljne grupe.
Rezultati konkursa stigli su na Dan devojčica, 28. aprila, i ispostavilo se da je „Svemoguća lampica” osvojila visoko 3. mesto od 66 prispelih radova iz 51 škole u Srbiji. Prijem za nagrađene upriličen je u utorak, 10. maja, u Skupštini grada Beograda, a nagrade je dobitnicima uručio dr Zoran Radojčić, gradonačelnik Beograda.
Svetlana, Nada i Rasima su sa nastavnicama Draganom i Natašom u potpunosti uživale u prijemu, šetnji po prolećnom danu u Beogradu i zaista zasluženoj nagradi.
U školi „Mara Mandić” su preponosni na ove tri sjajne devojčice.
– Naše učenice su kroz ovaj rad želele da naglase da je komunikacija među vršnjacima veoma važna i da skrenu pažnju na to da svi imamo pravo na jednakost. Takođe, one su ukazale na to koliko je bitno da jedni drugima budemo podrška i oslonac, podsećajući nas da je svaki glas važan i da treba da se čuje. Simbolika u nazivu rada je da svako treba da „upali svetlo” kako bi video i razumeo ljude oko sebe – poručuju iz škole.
Inače, Međunarodni dan devojčica u IKT sektoru ustanovljen je na nivou Ujedinjenih nacija i obeležava se svakog četvrtog četvrtka u aprilu.
Od 2001. godine, kada je u Evropi (Nemačkoj) prvi put obeležen „Dan devojčica”, u ovoj manifestaciji učestvovalo je više od milion devojčica.
Dan devojčica u IKT-u ima za cilj da devojčice osnaži prilikom odabira budućih profesija, da ih podstakne da ne podležu stereotipima, već da se rukovode ličnim interesovanjima i talentima i da im se omogući da se upoznaju sa netipičnim profesijama kojima se žene bave.
Posebna pažnja se posvećuje zanimanjima u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, prirodnih nauka i inženjerstvu, koja nude velike poslovne mogućnosti.
Udruženje poslovnih žena Srbije prvi put je organizovalo Dan devojčica 28. aprila 2011. godine.
(Telegraf.rs)