Hirurg iz Beograda okupio ljude da očiste Rasinu od smeća, meštani koji tu žive nisu hteli: Odneli 95 džakova

Do sada su čistili skoro 10 kilometara raznih obala

Video: Odneli 95 džakova smeća iz Rasine: Došli iz Beograda da čiste reku a meštani nisu hteli

Neke zemlje bile bi srećne da imaju bogatstva poput brze i zlatonosne reke Rasine. Ali, naša prirodna blaga ovde se često ni ne vide ispod hrpe smeća, nebrige i nemara koji ih prekriva poput kakve paučine. Tako se na mnogim pritokama Rasine, umesto bistre vode u kojoj plivaju pastrmka, klen, krkuša, mogu videti brda plastičnih flaša, kesa, starih cipela, kućnog otpada i nameštaja.

Aleksandar Milutinović, inače rođen u ovom kraju, ne može da, poput većine, zažmuri na ove prizore i samo produži dalje. Ni kao uspešnom hirurgu koji sada živi u Beogradu, nije mu teško da organizuje akcije čišćenja i zavrne rukave.

Nedavno je, ispred udruženja građana za zaštitu prirode i negovanje srpskog nasleđa "Rajko od Rasine", organizovao još jednu takvu akciju čišćenja pritoka Rasine kod Krive Reke. Ovoga puta bilo ih je osmoro u akciji. Kao predstavnik Beograda neotuđenog od tradicije, a i dalje aktuelnog, svoj doprinos dala je Biljana Cincarević. Zajedničkim snagama odneli su čak 95 džakova punih smeća.

Zanimljivo je, mada je Aleksandar već i navikao na to, da se meštani sa lokala nisu uključili u akciju, pa čak ni ljudi koji žive u kući pored koje se napravila deponija i kojoj su, pretpostavlja se i oni doprineli.

- S akcijama čišćenja krenuo sam još 2017. godine. Ja sam iz istog mesta, tu sam završio osnovnu i srednju školu, i dolazim često. Kao mlađi sam puno vremena provodio na rekama, išao na pecanje i kupanje, uživao u prirodi. Ove loše stanje nastupilo je kasnije i ja to nisam mogao samo da posmatram. Prvo sam išao od kuće do kuće, čistio obalu, a onda da krenuo da uključujem drugare, pa i svog oca - priča nam Aleksandar.

Do sada su čistili skoro 10 kilometara raznih obala. Neki delovi izgledaju puno bolje, neki slično, a negde smeća ima još i više.

Aleksandar delom krivi stanovnike, ali više državu.

- Primera radi, u Krivoj Reci žive mahom staračka domaćinstva, a kontejneri su im postavljeni u centru sela. Kriva Reka je razuđena, pa neki moraju da pređu kilometre da bi do ovih kontejnera došli - slikovito nam objašnjava on.

Kroz udruženje "Rajko od Rasine", Aleksandar i njegovi prijatelji trude se da očuvaju i srpsko nasleđe i prirodu, a ako želite da im se pridružite, pomoći ćete ne samo njima, već i svojoj zemlji i našoj predivnoj prirodi koja zaslužuje da je više volimo i poštujemo.

- Čuvanje srpskog nasleđa jedan je od načina za stvaranje i vraćanje rodoljublja u obične ljude i svakodnevicu, već pet godina sprovodimo 20 kilometara dugu memorijalnu šetnju u čast i pomen Krivorečana koji su stradali u odmazdama S.S. divizije "Princ Eugen" po imenom "Bruski marš" - kaže Aleksandar, dodajući da mu najveću podršku pruža porodica.

Obično bude u prvoj polovini oktobra pa im se pridružite. Više informacija možete naći na instagram stranici reke_srbije.

(Telegraf.rs)