Abortus za lekare teška odluka, ali prigovor savesti jako redak: U Hrvatskoj uticala vera, Srbija pamti samo 1

Hrvatske kolege najverovatnije odbile abortus Mirele Čavajdi zbog uticaja Katoličke crkve koja propagira da "treba da se rodi sve što je začeto", smatraju srpski ginekolozi

Foto-montaža: Facebook/mirela.cavajda, Shutterstock

Večiti kamen spoticanja - abortus, u žiži je javnosti danima zbog slučaja Mirele Čavajdi, kojoj su hrvatski lekari, kako kažu, zbog prigovora savesti, odbili da urade prekid trudnoće iako je konstatovano da nosi dete koje ima tumor na mozgu, zbog kojeg je moguće da će umreti ili živeti kao biljka. Konačno, danas kasno posle podne stigla je vest iz Hrvatske da joj je drugostepena Komisija KBC Zagreb odobrila prekid trudnoće.

Podsećanja radi, juče je stigla vest iz Slovenije, da su joj tamošnji lekari odobrili prekid trudnoće, ali je njen advokat Vanja Jurić izjavila da će ona, ipak, sačekati odluku drugostepene Komisije KBC-a Zagreb.

U međuvremenu, ona je uradila novi pregled magnetnom rezonancom, i ona je pokazala da tumor na mozgu fetusa naglo raste i pritiska važne delove mozga. Prema nalazu, reč je najverovatnije o teratomu, agresivnom tumoru koji su dijagnostifikovali i stručnjaci u Sloveniji. Kao druga mogućnost navodi se tumor astrocitom, drugi po redu najčešći tumor na mozgu fetusa. To je agresivan tumor koji ubrzano raste i opasan je za fetus kao i za trudnicu.

Mirela je u 27. nedelji trudnoće, a srpski ginekolozi tumače za Telegraf.rs da je u Hrvatskoj odlučivala vera, odnosno da su se njihove kolege iz Zagreba pozvale na prigovor savesti, jer katolička crkva propagira da "sve što je začeto treba i da se rodi". Ovdašnji lekari kažu da pamte samo jedan prigovor savesti u slučajevima prekida trudnoće, te da doktor koji ju je uložio nije pripadao pravoslavnoj veri.

Profesor dr Snežana Rakić, specijalista ginekologije objašnjava za Telegraf.rs da je prekid trudnoće teška odluka, da iz tog razloga odluku o njemu donosi Etički komitet koji čini više lekara različite struke, i mišljenja je da su hrvatske kolege najverovatnije odbile abortus zbog Katoličke crkve.  

- Etički odbor nije hteo verovatno da potpiše jer ne zna sa kojim sekvelama će se dete roditi. To je teška odluka, ali se pozovu roditelji, pa onda svi zajedno učestvuju u tome. Prigovor savesti je odbijanje učešća u radnjama koje vaša savest ne odobrava. To je nešto što može da se iskoristi, ali je dosta neuobičajeno i to su jako retki slučajevi. Odnosi se na vojnu službu, na druge vrste prigovora savesti, recimo prigovori na zabranu eksperimenata nad životinjama, koje smatraju neetičkim. U našim slučajevima meni je nepoznato da su se pozivali na prigovor savesti zbog prekida trudnoće, a to je zapravo, ako se radi o Hrvatskoj, uticaj katoličke crke koji je jako veliki. Oni ne odobravaju takve prekide trudnoće. Smatraju da sve ono što se začelo treba da se rodi, pa je verovatno to jedan od razloga zašto su lekari tako reagovali - objašnjava prof. dr Rakić.

Nepisano pravilo

Dodaje da je to najčešći razlog, koji nigde nije napisan, ali da je vrlo moguć.

- Dugo sam u ovom poslu, ali se ne sećam takvog slučaja da su se baš pozivali na prigovor savesti da bi se neka trudnoća prekinula. Kod nas sedne Etički komitet, izađe se sa činjenicama, da li postoje anomalije, da li je genetski sastav ispravan, da li se očekuje da se rodi dete i kakav će biti kvalitetet života, i prema tome se sve ravna. U Hrvatskoj je, situacija, kao što vidite malo drugačija - objašnjava prof. dr Rakić.

U Srbiji se abortus po odluci žene odnosno majke može uraditi do 10. nedelje, konzilijum lekara odlučuje nakon 10. nedelje, a Etički komitet, nakon 20. nedelje trudnoće. 

- Nakon 10. nedelje moraju da postoje i neki dodatni zdravstveni razlozi ili psihijatrijski ili o sposobnosti čuvanja deteta, ali nakon 20. nedelje može samo po odluci Etičkog komiteta da se prekine trudnoća. To je telo koje postoji i tercijarnoj ustanovi u čijem sastavu ima ginekologa, neonatologa, advokata, stručnjaka neuropsihijatra. Zovu se stručnjaci svih profila koji odlučuju u donošenju te odluke, pozovu se roditelji i onda im se predoči šta je zapravo za takvog pacijenta i takvo nerođenje dete ishod na osnovu svih prethodno preuzetih dijagnostičkih postupaka - kaže prof. dr Rakić koja je bila direktorka GAK "Narodni front" i ponavlja:

- Ja lično se ne sećam, možda se neko od kolega seća, da se neko baš pozivao na prigovor savesti. To mi nije baš blisko u sećanju. Ne vidim razlog zašto se ne prekine trudnoća ako se vidi da će dete da vodi nekvalitetan život. Mislim da je tu kod njih zakon striktan i da Katolička crkva, mada nezvanično, ima jak uticaj. 

Mima Fazlagić, specijalista ginekologije pamti samo jedan takav slučaj u Srbiji. Ispostavilo se da doktorka koja se pozvala na prigovor savesti nije bila pravoslavne vere. 

Između savesti i ljudskog života

- Nema tu mi da se pitamo - kaže ona na pitanje šta bi ona uradila u ovakvoj situaciji u kakvoj je Mirela:

- To je sve uređeno u normalnim zemljama. I u Srbiji je to uređeno. Kada se utvrdi da dete ima veliku anomaliju, Etički komitet koji je sastavljen od svih doktora, procenjuje da li je u interesu zdravlja, da se ta trudnoća prekine ili da se održi.

Na pitanje koje je objašnjenje doktorima kada se pozivaju na prigovor savesti, kaže da su vernici i da neće da prekidaju život.

- Katolička crkva to ne dopušta, a većina lekara je u službi dobrobiti majke. Zamislite da se svesno pusti žena da nosi takvo dete, to može da dovede do komplikacija na porođaju. Recimo da ima hidrocefalus, pa da ne mogu da joj izvade, te moraju da operišu. Unište joj život, žena pada u depresiju, pa treba stručnu pomoć, samo što neko ima prigovor savesti. Što je  nečija savest bolja i bitnija od  ljudskog života - pita dr Fazlagić i dodaje da pamti slučaj samo jedne doktorke kod nas koja se pozvala na savest:

- Ona nije bila naše vere. Ako imaš prigovor savesti onda ne treba da budeš u toj profesiji, jer mora da se sagleda ljudski život, komplikacije iz svih uglova. Ne rađaju se, nažalost, samo zdrave i lepe bebe. Ima karcinoma, svega...  - napominje ona.

U Srbiji se, inače, kao što smo već objavili, smanjio broj prekida trudnoće a ono što je interesantno, a što pokazuju zvanični podaci Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", jeste da se na prekid trudnoće najčešće odlučuju žene koje su već rađale, odnosno koje već imaju po dvoje dece.

Video: Šta naši sugrađani misle o donošenju zakona o zabrani abortusa i ko bi trebalo da se za to pita?

(Telegraf.rs)