Stanari se žale na buku, isparenja, vlasnica da joj uskraćuju pravo na rad: Oko perionice u Nišu vodi se bitka

Kap koja je prelila čašu mladoj ženi je poziv iz niškog Centra za socijalni rad "Sveti Sava", takođe po prijavi. U toj prijavi je pisalo da su njena deca stalno na ulici, da jedu brzu hranu jer ona non stop radi i da ih zbog posla zanemaruje

Foto: Niške vesti/Olivera Sašek Radulović

U perionicu veša Jovane Jovanović na Bulevaru Nemanjića u Nišu poslednjih godinu dana češće dolaze inspektori i komunalna policija nego mušterije. Dolaze po prijavama stanara, jer ih na to obavezuje zakon, a onda se te prijave odbacuju kao neosnovane. Jovana je samohrana majka, a emotivno je najviše pogodila prijava Centru za socijalni rad za zanemarivanje dece.

Četiri poluprofesionalne mašine za pranje veša, dve sušilice i jedan valjak za peglanje, stvaraju buku koju neki stanari u zgradi smatraju nepodnošljivom. Kada je Jovana Jovanović otvarala perionicu u ovoj zgradi, morala je da ima saglasnost stanara i ima spisak sa potpisima 20 stanara od ukupno 29, koliko ih živi u zgradi u kojoj je zakupila lokal.

- Dvoje je odbilo da potpiše saglasnost, sedmoro vlasnika tada nije bilo kod kuće - objašnjava Jovana Jovanović za Niške vesti.

U poslednjih godinu dana u Jovaninu perionicu je, po prijavi da pravi buku, četiri puta dolazila komunalna policija, inspekcija rada, dva puta elektrodistribucija zbog prijave da krade struju.

Prijave su stizale i zbog hemijskih isparenja, iako sušilice izbaciju samo vodenu paru, a od hemije se koristi prašak, omekšivač i sredstvo za beljenje veša. Prijave su stizale zbog otvorenih vrata, tende iznad lokala i straha od moguće eksplozije, jer navodno mašine "rade i noću bez nadzora". Inspekcija za zaštitu živtne sredine naložila je merenje buke.

- Merenje buke izvršio je Fakultet zaštite na radu i prema njihovim merenjima, buka u perionici ne prelazi granice dozvoljene - ističe Jovana.

U zvaničnom dokumentu fakulteta piše da da je u perionici izmereno 55,6 decibela dok je zakonom dozvoljeno 60 decibela. Buka je izmerena i u stanu iznad perionice, u spavaćoj i dnevnoj sobi i iznosi 26, 5 od dozvoljenih 35 decibela.

Prijavili je Centru za socijalni rad

Kap koja je prelila čašu mladoj ženi je poziv iz niškog Centra za socijalni rad "Sveti Sava", takođe po prijavi. U toj prijavi je pisalo da su njena deca stalno na ulici, da jedu brzu hranu jer ona non stop radi i da ih zbog posla zanemaruje.

- Centar za socijalni rad je obavio razgovor i sa mnom i sa decom i mogu da kažem da su bili u šoku. Videli su da su moja deca dobro vaspitana. Lokal je nedaleko od mesta gde živimo i upravo iz razloga da mogu i da radim i da mi budu "na oku". Prijava je odbačena - objašnjava mlada žena kroz suze.

Upravnica zgrade u kojoj se nalazi Jovanin lokal nije želela da komentariše prijave bez konsultacija sa "stambenom zajednicom". U telefonskom razgovoru je rekla da državni organi rade svoj posao, a vlasnici stanova će se nakon sednice oglasiti saopštenjem. Nije odgovorila na pitanje koliko je stanara bilo protiv Jovanine perionice na prethodnoj sednici, ali je istakla da su imali kvorum za odlučivanje.

Perionica radi od 8 do 20 sati svakog radnog dana, subotom skraćeno do 15 sati, a Jovana ima i zaposlenu radnicu, mada i sama dosta radi. Neki stanari, a ona sumnja da se radi samo o jednoj osobi, zahtevaju da se poštuje kućni red i da se mašine isključuju u periodu između 16 i 18 sati.

U očekivanju neke nove prijave, Jovana kaže da joj je onemogućeno da radi i da sve više razmišlja o promeni lokala.

Video: Stanarima na Dedinju komšija skinuo krov: Najpre polupao crepove, pa se vratio sa motornom testerom

(Telegraf.rs)