"Ovakvima ne smetaju muževi koji biju žene i decu": Bura nakon ispovesti Jovana i Almira o nasilju

Situacija Almira i Jovana koji su žrtve nasilja podelila je ljude u komentarima

Foto: Privatna arhiva

Da su istopolne veze u Srbiji i dalje tabu tema, kao i da su osobe koje imaju sklonost ka istom polu često meta fizičkih kao i psihičkog nasilja, pokazalo se i u slučaju gej para Jovana i Almira.

Kako su društvene mreže dale mogućnost svima da svoje komentare podele javno tako se uvećao prostor da se mržnja prema gej populaciji kroz iste širi bez ikakve cenzure. Tako su na osude javnosti naišli i Jovan i Almir, gej par iz Grocke koji trpe pretnje, vređanja i fizičke napade. Osim diskriminacije koju doživljavaju od strane okoline, njih progone na različite načine, lome im prozore i vrata, gađaju ih flašama...

Na problem koji imaju komentari su podeljeni, dok jedni smatraju da ih ne treba dirati, drugi čak pružaju podršku napadačima.

- Nisu oni krivi sto su tako rođeni, ostavite ih na miru, primitivci! - prokomentarisala je jedna žena.

A ni podrška nasilnicima nije izostala.

- Bog vas poživeo, momci, baš mi žao sto nisam bio tu da vam pomognem. Možda budem imao SREĆE DRUGI PUT- jedan je od zastrašujućih komentara na napad na Almira i Jovana.

Povela se polemika i oko toga da li su "nasilnici jaki samo pred ovakvom manjinom" dok bi možda ostali "nemi pred muškrcem koji tuče ženu".

- Ovakvima ne smetaju muževi koji biju žene i decu, neljudi koji maltretiraju životinje, prinuda, prevara... Smetaju im samo ova dvojica, a sve je po zakonu: punoletni su i dobrovoljno su zajedno - takođe je jedan od komentara.

Neki smatraju da ih ne treba dirati jer "ne provociraju".

- Ne razumem zašto smetaju kad momci ne prave problem, ne drže se za ruke, ne ljube se na javnom mestu, ničim nisu provocirali nikoga da bi im se ovo radilo - prokomentarisao je čitalac.

Mnogi zaključuju da bi im bilo "bolje da se presele u drugu državu gde su njihova prava mnogo zaštićenija".

- Idite za Švedsku, tražite azil tamo, tamo je gej populacija zaštićena dobro, pokušajte. Sve najbolje momci - jedan je od komentara podrške.

Da je napad na LGBT populaciju skoro uvek transparentan i da se događa čak i na javnim mestima primere nalazimo 2017. godine kada je kada je pretučen gej mladić u centru Beograda, potom 2019. kada je takođe u centru pretučen muškarac zbog sumnje da je homoseksulac, zatim 2021. godine kada je nožem napadnut gej aktivista Boris Milićević.

S obzirom da smo neretko svedoci napada na LGBT populaciju, podsećamo na hronologiju događaja na paradama u prestonici.

2001 - Prva parada ponosa LGBT osoba u Beogradu prekinuta zbog napada neonacističkih organizacija i fudbalskih navijača

2004 - Parada otkazana posle martovskih nemira na Kosovu i paljenja džamija u Nišu i Beogradu

2009 - Srbija donela Zakon o zabrani diskriminacije

2010 - Na održanoj Paradi više od 150 povređenih i oko 250 privedenih zbog nereda u Beogradu

2012 - Usvojene su izmene Krivičnog zakona kojim je u zakon uvedena odredba o zločinu iz mržnje i obavezna otežavajuća okolnost za krivična dela učinjena iz mržnje zbog pripadnosti polu, seksualnoj orijentaciji ili rodnom identitetu

2014 - Prva mirna Parada ponosa u Beogradu bez nemira

2021 - Ministarstvo za ljudska i manjinska prava predstavilo predlog Zakona o istopolnim zajednicama.

Da li se ovakvim stavovima budimo duhove iz 2001. godine ili idemo u susret prihvatanju razlika i poštovanju tuđih izbora? Ostavite nam vaše mišljenje u komentarima.

Video: Huligani s kapuljačama tokom noći razbili prozor na kući LGBT para u Grockoj

(Telegraf.rs)