Da li je u Srbiji registrovan virus koji napada decu u svetu? Prenosi se na 2 načina, a da li maska pomaže
Dosadašnja saznanja pokazuju da je reč o adenovirusu, serotip 41, koji se prenosi kapljično i kontaktom
U Srbiji za sada nema nijednog slučaja hepatitisa nepoznatog uzročnika, koji je dijagnostikovan kod predškolske i školske dece u 14 zemalja, a kako je saopštila Svetska zdravstvena organizacija (SZO), zabeležen je i jedan smrtni slučaj. Lekari u Srbiji kažu da nema razloga za paniku, za brigu da, kao i za mere prevencije. Objašnjavaju da dosadašnja saznanja pokazuju da je reč o adenovirusu koji se prenosi kapljično i kontaktom.
Profesor dr Dragan Delić, gastroentererohepatolog kaže za Telegraf.rs da se radi o akutnom novonastalom oštećenju jetre, akutnom hepatitisu nepoznate etilogije odnosno nepoznatog uzročnika.
- Nije ona misteriozna bolest, nego akutno novonastalo oštećenje jetre sa nepoznatim uzročnikom. To je poznato u našoj medicini od ranije. Mi smo od 1995. godine uveli u našu, pa i međunarodnu klasifikaciju termin akutno oštećenje jetre nepoznate etiologije. Radi se o infekciji zapaljenja jetre nepoznatim uzročnikom. Mi znamo koji su poznati - virus hepatitisa A, B, C, D i E, to je 5 primarnih hepatotropnih virusa koji oštećuju jetru. Pored tih hepatotropnih ima puno potencijalih hepatotropnih virusa, koji daju pre svega oštećenje drugih organa ali u sklopu viremija mogu da oštete i jetru - objašnjava prof. dr Delić:
- Pored virusne etiologije moramo da isključimo i toksične hepatitise usled lekova, biljaka, odnosno autoimuni hepatitis, metaboličke bolesti, ishemijske bolesti kod slabosti srca. Dakle, postoji jedna velika grupa neinfektivnih uzročnika. Kada isključimo infektivne i neinfektivne uzročnike onda kažemo da je to akutno oštećenje jetre nepoznatog uzročnika.
Adenovirus serotip 41
Iza ove bolesti nepoznatog uzročnika, kako profesor objašnjava, najverovatnije stoji neki infektivni agens, a prvi rezultati ukazuju da se radi o adenovirusu serotip 41.
- Prvi rezultati govore da je to možda adenovirus, pošto se radi o predškolskoj i školskoj deci i da je to serotip 41. Adenovirusa ima 49 serotipova, takođe, adenovirus može da da dosta šarenu kliničku sliku - od upale ždrela, faringitisa, upale konjuktiva, konjuktivitis, menigitis, encefalitis, upalu mozga, upalu pluća, gastrointeralne probleme, povraćanje, proliv... hemirčini cistitis kod dečaka. Ako je tačno da je adenovirus, onda to može da znači da je kod njega došlo do promena, pa daje kliničku sliku akutnog oštećenja jetre adenovirusnom infekcijom. Ali, ponavljam, to treba da se potvrdi. Sada stupaju na snagu epidemiolozi da vide te puteve širenja, i naravno virusolozi, molekularni biolozi da dokažu infektvni agens, ako je infektivni agens - objašnjava prof. Delić.
Kaže da nema razloga da se diže panika, ali da se treba primenjivati mere prevencije - ličnu i kolektivnu higijenu.
- Nije to ništa novo za nas koji se bavimo hepatologijom i infektologijom. Ja sam svake godine u mom odeljenju među onima koji su imali akutni hepatitis, imali od 6 do 8 odsto onih koji su bili bolesnici sa nepoznatim oštećenjem jetre. Dakle, ne treba dramatizovati - napominje on i objašnjava koji su simptomi i kako se prenosi:
- Adenovirus se prenosi kapljičnim putem i putem kontakta. Vrlo retko može tokom leta, recimo u bazenima, u vodi, ali se pre svega prenosi kapljičnim putem. To je bolest, pre svega, dečijeg uzrasta, mlađeg uzrasta. Manifestuje se faringokonjuktivnom groznicom - upalom ždrela i konjuktive odnosno vežnjače su upaljene - kaže prof. Delić.
Dr Snežana Rsovac, pedijatar, pulmolog i načelnica intenzivne nege u Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj kaže za Telegraf.rs da kod njih nema slučajeva hepatitisa, da prate situaciju i da se nadaju da ga neće ni biti.
Pomaže li zaštitna maska u prevenciji
- Imamo gastroenteritisa veliki broj ali što se tiče hepatatisa nemamo. Adenovirus je hepatotropan. Nisu to samo A, B, C, D i E hepatitis virus, već imaju sklonost da napadnu jetru - kaže dr Rsovac za Telegraf.rs.
Na pitanje da li u preventivi s obzirom na put prenosa može da pomogne maska, kaže da sve zavisi od virusa.
- Za neke se zna da je hepooralan kao recimo hepatitis A, a adenovirusi su kapljični. Dok ne stigne šta je tačno, a pominju adenovurus 41 soj, ne znamo. Kod nas za sada nema slučajeva a videćemo kako će se odvijati situacija - rekla je ona.
Svetska zdravstvena organizacije je upozorila da je u prvih 84 slučajeva hepatitisa nepoznate etiologije otkriveno kod dece u Ujedinjenom Kraljevstvu, 9 u Sjedinjenim Američkim Državama i 3 u Španiji. U tri zabeležena slučaja došlo je do otkazivanja funkcija jetre i ovoj deci je potrebna transplantacija. U ovom trenutku nije jasan izvor ove epidemije.
Sumnja se da je oboljenje koje je kod 17 od 190 obolelih mališana zahtevalo transplantaciju jetre izazvano nekim od adenovirusa, ali stručnjaci procenjuju da će biti potrebno bar mesec dana da se virus sekvencionira i utvrdi šta se zapravo dešava.
Stručnjaci testiraju i druge hipoteze, kao što je mogućnost da je bolest reakcija na hemikalije ili toksine, smatra se da hepatitis može biti uzrokovan nekom vrstom postkovid 19 reakcije.
(Telegraf.rs)