BiH se trese, a Srbiji opasnost preti sa druge strane: "Dešava se ono što smo rekli, ovo nije kraj na Balkanu"

Od petka prošle nedelje nekoliko zemljotresa je pogodilo BiH, a desio se i u Severnoj Makedoniji

Foto: Shutterstock, Mostarski.ba

Bosnu i Hercegovinu je sinoć opet pogodio jači zemljotres, doduše blaži od onog koji se desio prolog petka i u ponedeljak ujutro. U međuvremenu, treslo se i u Severnoj Makedoniji, a Slavica Radovanović, seizmolog kaže za Telegraf.rs da to ukazuje da se prostor oko nas nakupio seizmičke energije i da se neće na ovome završiti.

Krajem leta i početkom prošle jeseni u razgovoru za Telegraf.rs, kada smo razgovarali o zemljotresima koji su pogodili region, i o nekoliko koji su se desili na Kosovu, rekla nam je da sve ide ka proleću.

- Dešava nam se ono što smo rekli tada - kaže na početku razgovora za Telegraf.rs Slavica Radovanović:

- Što se tiče trenutne sekvence, odnosno zemljotresa u BiH i u Severnoj Makedoniji, nekoliko godina, 10, 15, u tom prostoru se javljaju zemljotresi. Oni samo odražavaju jednu situaciju prostora na kojem je seizmički napon stalno prisutan i stalno se akumulira, stalno postoji seizmička aktivnost, a naravno, u vezi sa uticajem iz Egeja i iz Turske. I u Rumuniji je bio zemljotres, ali niko nije primetio jer je bio dublji.

- Ono što je zanimljivo, kada se desi ovakav neki zemljotres kao u Bosni, treba posmatrati u kojim prostorima će se prvo nakon toga javiti sledeći zemljotresi, jer na osnovu toga može da se procenjuje kako će se i u kojim pravcima razvijati seizmička aktivnost. Prvo će se pojaviti u onim prostorima gde se puno seizmičke energije skupilo. Iz svega vidimo da je to Severna Makedonija, ali i čitav južni pojas u Grčkoj gde je bilo nekoliko zemljotresa. Sve to govori o oživljavanju ovog našeg prostora. Ostaje nam da vidimo šta će dešavati na našim prostorima s obzirom na to da je u Mladenovcu prošle godine bila seizmička aktivnost - objašnjava Slavica Radovanović.

Prema njenim rečima, ceo prostor je oživeo i zemljotresi će se dešavati po čitavom prostoru Balkana.

- Neće se ovo sada završiti. Treba malo da se ispucaju žarišta, malo da se isprazni energija, pa ćemo onda videti šta će se dešavati. Videćemo narednih nekoliko dana i šta će se dešavati na prostoru Srbije. Oni se ne dešavaju dan za danom, zemljotresima treba, ipak, malo više vremena odnosno tom seizmičkom naponu da se proširi - napominje ona.

Ističe da Srbija ne treba da strahuje ni od zemljotresa u BiH, ni od zemljotresa u Severnoj Makedoniji i objašnjava zbog čega.

- Severna Makedonija je staro, potencijalno jako žarište. Tu je 1904. godine bio jedan od najjačih zemljotresa na Balkanu, ako ne računamo Tursku. Taj i prostor na planini Rila u Bugarskoj, veliki rased koji ide maltene istok-zapad. Kada se dogodio taj zemljotres on je bio zanimljiv za Srbiju. U Vranju je bila stara vojna kasarna koja je imala dva sprata, gornji sprat je bio dosta porušen iako je Vranje od tog epicentra kao i od ovog što sad zovemo Severna Makedonija, daleko 120 kilometara.

- Bugarski zemljotresi su rizični za južne delove Srbije naročito za Vranje, zato što je tamo jako loše tlo. Seizmička aktivnost u Bugarskoj, jako dugo nije bila, a ona jeste jedan od tih delova balkanske priče, samo što je pitanje kada će koji izaći na scenu. Nije pitanje da li će već kada će dogoditi ti neki zemljotresi, koji imaju značajan uticaj na našu teritoriju pored onih koji se kod nas dešavaju. Ovi koji su bili u Dalmaciji i koji su mogući, oni su ipak od nas daleko i nemaju toliki uticaj - objašnjava naša sagovornica.

Seizmička aktivnost se, kako navodi, na početku 20. veka odigravala od Albanije preko Jadranskog mora, u Bugarskoj, na primorju a kod nas u Zapadnoj Srbiji, okolinini Krupnja.

- Mi smo i sada u tako jednoj sličnoj poziciji. Prošlo je tih nekih 100 godina akumulacije i mi smo opet u jednom sličnom periodu u kome ćemo u narednih desetak godina biti svedoci aktivacije poznatih žarišta, ne na istim mestima ali u istim prostorima - kaže Slavica Radovanović.

(Telegraf.rs)