Marija iz Subotice poštuje sve stare Uskršnje običaje: Porodica se okuplja oko trpeze, deca čekaju zeca
Najmlađi članovi porodice na dan Uskrsa sa nestrpljenjem iščekuju poklone koje će im doneti zec, za šta su ranije pripremili gnezdo
Vernici koji poštuju gregorijanski kalendar danas su obeležili Uskrs - dan Hristovog vaskrsenja. Subotičanka Marija Bošnjak najveći hrišćanski praznik učinila je to onako kako su to radili njeni preci.
Tradiciju i običaje u vezi sa za Uskrsom od zaborava čuva Subotičanka Marija Bošnjak. U njenoj familiji poštuju se svi običaji koji se vezuju za najveći hrišćanski praznik, a naročito su važni crkveni obredi. Ništa se ne izostavlja, Uskrs se obeležava na isti način kao što se to činilo i nekada, piše portal Subotica.com.
- Mi se strogo držimo običaja, jer ako ih mi ne sačuvamo i ne prenesemo mlađim naraštajima, izgubiće se smisao ovog praznika. Uskrs ne može da prođe bez verskih obreda, tako da se na uskršnje jutro okupi cela familija i potom se odlazi "pod križ" - objašnjava Marija.
Po povratku iz crkve u svakom domu koji danas obeležava dan Hristovog vaskrsenja, služi se uskršnji doručak, odnosno kuvana šunka, ren i jaja. Ova hrana osveštana je dan pre, na Veliku subotu.
- Nakon doručka, priprema se svečani ručak koji se obavezno služi tačno u podne! Za uskršnji ručak jede se "friška čorba", pečenje, kolači, a popije se i po koja čašica rakije ili vina, jer je alkohol tokom Korizme bio zabranjen. Oko svečane trpeze okupi se cela familija pa je lepo druženje zagarantovano - dodaje.
Najmlađi članovi porodice na dan Uskrsa sa nestrpljenjem iščekuju poklone koje će im doneti zec, za šta su ranije pripremili gnezdo.
- Deca su naročito srećna kada dobiju poklone. Na Uskrs se najmlađima obično daruje šareno jaje, pomorandža, a bude i po koja para. Jaje iz gnezda deca pažljivo čuvaju. Dobro, ponekad se i "tucaju jajima", to je običaj hrišćana pravoslavne veroispovesti, ali deci je zanimljiv pa ga onda upražnjavaju - kroz smeh kaže Marija.
Dok se najmlađi najviše raduju zecu, devojke sa nestrpljenjem očekuju polivače koji dolaze dan nakon Uskrsa, na Vodeni ponedeljak.
- Nekada su se devojke takmičile koja će imati više polivača. Ovaj običaj se i dan danas poštuje, momci dolaze kod devojaka da ih "poliju", a devojke ih daruju pomorandžom i uskršnjim jajima. Zato je važno da u kući ima dovoljno našaranih jaja, za sve polivače koji dođu - objašnjava Marija.
Osim što poštuje sve običaje u vezi sa Uskrsom, Marija od zaborava čuva i druge duhovne i narodne običaje, a kroz članstvo u brojnim udruženjima, te kroz radionice koje ova udruženja organizuju, svoja znanja i veštine prenosi i mlađim generacijama.
(Telegraf.rs)