Zaječar se bori sa šakalima, lovci krive i kolege: "Često ne pucaju jer se to meso ne jede, a metak je skup"
Prirodni neprijatelj ove životinje je vuk, a njega u otarau Vratarnica nedostaje
U ataru Vratarnice, nadomak Zaječara, lovcima je jasno šta treba činiti kada se šakali namnože i ugrožavaju kako ostalu divljač, tako domaće životinje.
- Jedna ženka je u stanju da godišnje okoti do osam mladunaca koji posle godinu dana stiču polnu zrelost. Populacija se brzo razmnožava i zbog toga dolazi do prenamnožavanja. Glavni uzrok je nedostatak vuka na našem terenu, ali i nemar meštana, zato što šakal spada u svaštojede, a mi imamo veliki broj deponija, gde ljudi ostavljaju ostatke hrane. Životinja ide tamo gde ima hrane - objašnjava Nikola Nikolić iz Lovačkog udruženja Timok, sekcija Vratarnica.
Tokom sezone u ovom lovačkom udruženju bude ulovljeno 20-ak šakala, a jednom godišnje grupa lovaca organizuje i hajku.
- Ja sam do sada ulovio desetak šakala. To su najčešće bili odstreli na čekanju divljih svinja, kako se najčešće i dešava. Međutim, mnoge kolege lovci kada vide šakala, iz raznoraznih razloga, neće da pucaju. Prvo, to meso se ne jede, drugo, skup je metak, i onda ga puste da prođe. Ja u svojoj karijeri kad god sam imao priliku da pucam u štetočinu, to sam uvek uradio. Nikad mi nije bio prioritet ni trofej ni meso, ali ono što šteti našem lovnom gazdinstvu mora da se ukloni - opominje lovac Dejan Todorović u razgovoru za portal Zamedia.
I pored štete koju nanosi šakal ima ulogu tzv. sanitarca u prirodi, zato je najvažnije ne odstraniti ga u potpunosti.
- Najlakši način lova je primamom. Postavi se mrcilište, oni dođu u čoporu i tada se desi da dođe do odstrela tri, četiri jedinke. Oni se naviknu na sve to, prilaze vrlo blizu - dodaje Todorović.
Za svakog odstreljenog šakala sledi nagrada, što može biti dobar način da se otplati godišnja stanarina, što retki lovci i primenjuju, opominje medij.
(Telegraf.rs)