Vazdušne puške prodaju se i preko interneta: Legalno uz ličnu kartu, mogu da ih kupe i deca od 16 godina
Vazdušne puške D kategorije, iako slabije, mogu da prouzrokuju teže povrede, zato je važno da se ne koriste bez prethodne obuke.
Za svega nekoliko dana 16-godišnja devojčica i jedna 74-godišnja žena povređene su, tako što je na njih pucano iz vazdušne puške. Te puške prodaju se čak i preko interneta, pa ih mogu, bez provere, nabaviti svi.
Iako nije igračka, već oružje koje u pogrešnim rukama može da bude veoma opasno, vazdušna puška se relativno lako nabavlja, tvrde stručnjaci. Prodaju se i preko interneta, a legalno mogu uz ličnu kartu da ih kupe i deca od 16 godina.
Petar Pantić, predsednik streljačkog kluba ističe da je svako oružje opasno – i vatreno i vazdušno.
- Samo je pitanje gde se i kako koristi i da li je ta osoba obučena za bezbedno rukovanje oružjem - objašnjava Pantić za RTS.
Iz prodavnica oružja i lovačke opreme Milan Vuković smatra da nije problem u vazdušnom oružju.
- To je naprava koja bez čoveka ne može da naudi. Problem je kako je došlo do toga da deca od 13 i 15 godina uopšte razmišljaju o tome da gađaju nekoga vazdušnom puškom - kaže Pantić.
U jednoj od specijalizovanih prodavnica za prodaju oružja i lovačke opreme kažu da su cene vazdušnih pušaka od 10.000 do čak 70.000 dinara.
Šta se prijavljuje MUP-u
Naši trgovci uzimaju podatke o kupcima iz bezbednosnih razloga i na mesečnom nivou ih predaju MUP-u. Vazdušne puške se pre svega koriste za sportsko streljaštvo. Prema Zakonu o oružju i municiji, svrstavaju se u dve kategorije C i D.
Oružje iz D kategorije može se nabavljati i držati bez prijave nadležnom organu.
- D kategorija je vazdušno oružje kalibra 4,5 mm brzine do 200 m/s. Kupuje se uz ličnu kartu, bez obaveze prijave nadležnom organu, odnosno MUP-u. C kategorija je vazdušno oružje u kalibru 4,5 mm, preko 200 m/s, a kupci su u obavezi da nakon kupovine u roku od osam dana prijave to oružje policiji - objašnjava Milan Vuković.
Vazdušne puške D kategorije, iako slabije, mogu da prouzrokuju teže povrede, zato je važno da se ne koriste bez prethodne obuke.
U streljačkom klubu kažu da mladi pogrešna uverenja o oružju često stiču igrajući igrice i gledajući akcione filmova.
Jedna od prvih rečenica koju svako ko uđe u streljanu čuje je: "Ono što ste gledali u filmovima – zaboravite, oružje nije za igranje".
(Telegraf.rs)