Bara će biti ponovo carska: Specijalni rezervat prirode dobio drugačiji status, vraća se u život
Carska bara je sada poverena zrenjaninskoj ustanovi „Rezervati prirode”.
Specijalni rezervat prirode prve kategorije Carska bara, dobio je drugačiji status, a on obećava i nove vetrove na području pod posebnom zaštitom uz reku Begej u srednjem Banatu, piše Politika.
To se naročito odnosi na očuvanje biljnog i životinjskog sveta, odnosno na stanište ptica jedinstveno u Evropi. Carska bara je sada poverena zrenjaninskoj ustanovi „Rezervati prirode”.
- Bitka za ovo zaštićeno područje je trajala skoro 20 godina, a za to vreme je ono propadalo ili stagniralo. Ako uzmemo u obzir činjenicu da su neki delovi značajno devastirani, bare Tiganjice recimo više nema, da je Perleska bara na nekih 30 odsto od ukupne površine, a da su i jedna i druga u prvoj zoni zaštite, onda to dovoljno govori o tome kako se upravljalo ovim područjem u prethodnom periodu - kaže direktor „Rezervata prirode” Dejan Jovanov.
Objašnjava period u kome su nekada popularnim izletištem, u tranzicionom periodu, upravljali vlasnici zainteresovani pre svega za eksploataciju ribe Ribarskog gazdinstva „Ečka”, koje je raspolagalo sa najvećim ribnjakom u Evropi. Gazdinstvu je godinama pripadala i Carska bara. Skoro trideset godina trajalo je propadanje i ribnjaka i izletišta.
Kada je osnovana ustanova „Rezervati prirode” govoreno je da se tadašnje javno preduzeće osniva zbog „zbrinjavanja”Carske bare. Sticajem okolnosti prvo je dobijeno upravljanje nad rezervatom „Ritovi donjeg Potisja”, zatim je pridodat Park prirode „Rusanda”, a na kraju i Carska bara.
- To sve zajedno prelazi 10.000 hektara zaštićenog područja, što nas čini najvećim lokalnim upravljačem u Srbiji u ovom trenutku. Za revitalizaciju Carske bare neophodni su značajan novac, trud i vreme. Izmuljavanje Starog Begeja je važan posao koji treba obaviti da bi starom trasom opet mogao da plovi brod sa turistima koji u živaju u retkom ptičjem svetu. To se neće raditi parcijalno već celim tokom. Ubacivanja ribnjačke vode u zaštićeno područje više neće biti pa se očekuju pozitivni efekti kroz nekoliko godina. Oni će se meriti pre svega revitalizacijom bare Tiganjice, Carske i Perleske bare, kao najvažnijih delova ovog područja. Čuvarska služba odlično radi svoj posao tako da je na terenu već primećena promena stanja na bolje, za koju će takođe biti potrebno vreme - objašnjava Jovanov.
Eko turistička ponuda će biti podignuta na daleko viši nivo od dosadašnje.
- Promene u vidu plovidbe Starim Begejom, novih turističkih mobilijara, novog dečjeg igrališta, novih vidikovaca i osmatračnica će biti vidljive već ove godine. Uređenje centra za posetioce je u toku, postavljanje nove saobraćajne signalizacije takođe. Nabavljene su pumpe za borbu protiv eventualnog požara, kako se ne bi ponavio požar iz 2018. godine – obrazlaže Jovanov i naglašava da je obećana podrška iz nadležnih ministarstava u republičkoj vladi i pokrajinskim sekretarijatima, a iz zrenjaninske gradske uprave već stižu sredstva:
– Zaustavićemo trend propadanja ovog zaštićenog područja i od njega učinimo pravi biser prirode, odnosno top 10 destinaciju za odmor i uživanje u prirodi, što je ova lokacija bila pre mnogo godina – ističe prvi zrenjaninski ekolog.
(Telegraf.rs)