Pre nego što napusti bolnicu, pacijent treba da dobije terapiju bar za 5 dana: U zakonu jedno, u praksi drugo

- U praksi izgleda drugačije, te pacijenti čim izađu iz bolnice odmah dolaze kod izabranog lekara po recept za terapiju - kažu izabrani doktori i podsećaju da su se nekada pacijentima davali lekovi na ruke za nekoliko dana, i nadaju se da će to opet zaživeti

Foto: Shutterstock

Većina pacijenata koji izađu iz bolnice, prvo što radi nakon lečenja je da ide kod izabranog lekara da im izda recept za terapiju koja im je određena u bolnici, a za tim, u stvari, nema potrebe. Zakon kaže da je lekove za najmanje 5 dana potrebno da obezbedi ustanova u kojoj je pacijent bio hospitalizovan, međutim u praksi, svesni su i lekari, dešava se drugačije.

Zato, čim izađu iz bolnice, ili pacijenti ili njihova rodbina, traže da im izabrani lekar prepiše recept za potreban lek, umesto da čim potpišu otpusnu listu dobiju i terapiju.

Beograđanin (74) koji je nedavno bio hospitalizovan zbog korona virusa morao je po izlasku iz bolnice da uzima "fraksiparin". Ostao je zatečen na pitanje izabranog lekara: "Pa, zar vam nisu dali u bolnici, u obavezi su?". To pitanje ga je stiglo još više posle dva dana potrage za "fraksiparinom", kojeg nema u dovoljnim količinama ni u apotekama, još otkako je počela epidemija korona virusa.

- Nisam znao uopšte da su u bolnici u obavezi da mi daju terapiju makar za prve dane. Sve vitamine koje su mi preporučili, koji se, inače, plaćaju i jako su skupi sam našao, a "fraksiparina" nije bilo nigde. Ćerka ga je na kraju našla preko drugarice koja je farmaceut, maltene preko veze - priča nam Miroljub A.

Iz bolnice opet pravo kod doktora

I na Fejsbuk stranici Udruženja izabranih lekara piše da osigurano licu na stacionarnom lečenju, lek koji je na listi lekova prepisuje lekar stacionarne zdravstvene ustanove, pri otpustu radi nastavljanja lečenja. Pozivajući se na Zakon, objašnjavaju da je potrebno pacijentu obezbediti lekove za period od najduže 5 dana, a u tom roku i on treba da se javi sa otpusnom listu izabranom lekaru. 

Lekari opšte prakse u komentarima navode da to u praksi izgleda drugačije, te da pacijenti odmah dolaze kod njih po recept za terapiju, drugi podsećaju da se tako nekada i radilo i da su se pacijentima davali lekovi na ruke za nekoliko dana, te se nadaju da će to opet zaživeti.

Ima i onih koji kažu da im redovno petkom pred kraj radnog vremena dolaze pacijenti nakon otpusta iz bolnica po terapiju, kao i da vrlo često pacijenti budu otpušteni za vikend bez terapije. Tada je, podsetimo, nemoguće i da im izabrani lekar izda recept.

Neki kažu i da se u praksi dešava i da im dolazi rodbina pacijenta da im izdaju recepte za medikamente koje im potražuju u bolnici, da bi im odneli da imaju u toku hospitalizacije.

Šta kaže slovo Zakona

U Pravilniku o načinu i postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja u članu 74, zaista se navodi da pored toga što stacionarna ustanova terapiju treba da obezbedi dok je bolesnik kod njih, to treba da učine i pri otpustu.  

U toku stacionarnog lečenja osiguranom licu stacionarna zdravstvena ustanova dužna je da obezbedi sve neophodne lekove i medicinska sredstva. Osiguranom licu na stacionarnom lečenju, lek koji je na listi lekova prepisuje lekar stacionarne zdravstvene ustanove, pri otpustu radi nastavljanja lečenja. Posle završenog stacionarnog lečenja, prilikom otpusta, stacionarna zdravstvena ustanova dužna je da osiguranom licu obezbedi lekove u količini potrebnoj do prvog javljanja izabranom lekaru, a najduže za period od pet dana - piše u ovom Pravilniku.

Video: Hulahopkama mu vezali nožice za stolicu: Snimak maltretiranja dečaka u bolnici za plućne bolesti

(Telegraf.rs)