Prethodnih dana gorela je cela Srbija: Hektare njiva i šuma "gutao" plamen, dimilo se i sa deponija

U periodu od 1. januara do 25. marta ove godine, na teritoriji Srbije, evidentirano je 6.582 požara

Ilustracija: Nikola Jovanović

Paraćin, Čačak, Pirot, Kikinda, Novi Karlovci, Subotica, Đerdap... Prethodne sedmice svuda u Srbiji je gorelo. Deponije, livade, šume. Vatra je gutala velike površine, vatrogasci su se jedva izborili da plamen ne dođe do naseljenih mesta i odnese žrtve, dok je većinu vatrenih stihija izazvala upravo ljudska nepromišljenost.

Gorele tri deponije

U nedelju veče deponija Buljanka, nadomak Paraćina, buknula je po treći put u poslednjih nekoliko dana. Tim povodom, oglasilo se i Javno komunalno preduzeće Paraćin obavestiviši građane da će morati da odloži planirano pranje ulica. Iz ovog komunalnog preduzeća poručuju da sumnjaju da je i ovaj, kao i prethodni požari, podmetnut.

- Konstantno imamo problem sa izbijanjem požara na deponiji Buljanka. Postoji vrlo osnovana sumnja da do požara ne dolazi slučajno, naročito imajući u vidu mesto odakle požar kreće da se razvija. Prinuđeni smo da angažujemo svu raspoloživu mehanizaciju i ljudstvo kako bi lokalizovali požare i ugasili vatru. Zbog toga se dešava da neke od planiranih aktivnosti, kao na primer pranje ulica, ne možemo da sprovedemo prema rasporedu - rekao je v.d. direktor JKP Paraćin Marko Jelenić.

Kako je naveo, u narednom periodu, biće ugrađena kamera koja će pokrivati celu deponiju.

- Na taj način nadamo se da ćemo smanjiti ovakve požare i utvrditi da li su izazvani namerno ili slučajno. To će značajno smanjiti troškove ali što je najvažnije sačuvaćemo zdravlje naših zaposlenih - naveo je Jelenić.

Početkom prethodne sedmice dogodio se i manji požar na auto-otpadu u Bariču. Gomila od spaljenih motora, sedišta, guma, točkova i ostalih delova polovnih automobila, bio je neugledan prizor narednog jutra. Iako je požar saniran, bez većih posledica, do sada je ostala samo pretpostavka da je otpad zapaljen sa namerom.

Nažalost, ovo nisu usamljeni slučajevi. Tokom vikenda je buknula i divlja deponija u mestu Novi Karlovci. Kako su javili stanovnici ovog mesta, nije se oglasio niko od nadležnih, a dim je zašao u kuće i druge objekte i ugroženo je zdravlje meštana.

Plamen gutao hektare polja i šuma

Na teritoriji nacionalnog parka Đerdap, kod Petrovog sela u opštini Kladovo, požar je zahvatio rastinje na površini od 15 hektara. A tokom vikenda, veliki šumski požar buknuo je u ataru sela Miokovci kod Čačka. Prema prvim informacijama, zahvatio je površinu veću od dva hektara. Još uvek nije poznat uzrok požara.

Vratarin kod Aleksandrovca, Brezovik kod Pirota, Veliko Kurilo iznad Bele Palanke, Kikinda i Subotica neke su od lokacija gde ovih dana gorelo. Tako je kod Aleksandrovca gorelo nisko rastinje, a jedna osoba je povređena.

Listopadna i četinarska šuma planula je kod Pirota, požarom su bila zahvaćena i tri objekta, a vatrogasci su intervenisali na površini od 100ha.

Borova šuma na Velikom Kurilu iznad Bele Palanke takođe je mogla da bude progutana vatrom koja je izbila krajem prethodne sedmice. Na teritoriji ovog mesta tada su buktala tri različita požara, potvrđeno je u Vatrogasnoj službi.

U subotu je gust dim kuljao i iznad prestonice, pošto se zapalilo rastinje u naselju Krnjača.

Foto: Telegraf.rs

Godinama unazad su požari na otvorenom jedan od većih problema sa kojim se suočavaju vatrogasci u Banatu. Tako se na putu za selo Nakovo, na periferiji Kikinde, tokom prethodne sedmice razbuktao se požar na njivi.

Isti dan pripadnici Vatrogasno-spasilačke jedinice u Subotici lokalizovali su požar na otvorenom prostoru koji je izbio u 13.44 časova u Verušićkoj ulici u Subotici. Gorela je trska i nisko rastinje na površini od oko 10 hektara, a sprečeno je širenje na okolne stambene objekte, saopštio je MUP.

Od početka godine 6.582 požar

Načelnik Odeljenja za VSJ u Upravi za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a Nedeljko Gagić apelovao je na građane da ne pale travu i nisko rastinje s obzirom na to da je od sredine marta do danas evidentiran povećan broj požara na otvorenom prostoru.

U periodu od 1. januara do 25. marta ove godine, na teritoriji Srbije, evidentirano je 6.582 požara, od čega je 3.551 požar nastao na otvorenom prostoru.

- Požari na otvorenom prostoru se veoma brzo šire, zahvataju velike površine i predstavljaju realnu opasnost za živote i zdravlje naših građana, a često nanose velike materijalne štete. Uzrok svih ovih požara, u najvećem broju slučajeva, je ljudski faktor, odnosno neodgovorno ponašanje naših građana - upozorio je Gagić, saopštio je MUP.

On je podsetio da je Zakonom o zaštiti od požara i drugim zakonima zabranjeno spaljivanje trave i niskog rastinja i spaljivanje smeća na otvorenom prostoru, ostataka strnih useva, kao i loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume.

Za nepoštovanje propisanih odredbi zakona, kako je rekao, zaprećene su novčane kazne, kako za pravna, tako i za fizička lica.

- Sektor za vanredne situacije će u narednom periodu, zajedno sa pripadnicima drugih linija rada Ministarstva unutrašnjih poslova, nadležnim inspekcijskim službama republičkog i lokalnog nivoa, intenzivirati obilazak terena u cilju otkrivanja i procesuiranja neodgovornih građana koji ne poštuju Zakonom propisane odredbe, a sve sa ciljem podizanja nivoa bezbednosti naših građana - naglasio je Gagić.

(Telegraf.rs)