Dr Dučić: U poslednjem talasu korone ima manje zaražene dece, ali ih je dosta sa postkovid sindromom
U Tiršovu su od početka pandemije dolazili najteži pacijenti koji su zahtevali intenzivnu negu
U poslednjem talasu epidemije u Dečjoj klinici u Tiršovoj je nešto manje teških pacijenata nego u prethodnim talasima. Međutim, javljaju se deca sa postkovid simptomima, kaže direktor klinike Siniša Dučić.
Direktor Dečje klinike u Tiršovoj Siniša Dučić kaže da se u ovom trenutku u toj klinici nalaze dva pacijenta pozitivna na koronavirus, koji su testirani rutinski - jer su došli na operaciju.
Oni nemaju nikakve simptome, kaže doktor Dučić.
Napominje da su u kliniku u Tiršovoj od početka pandemije dolazili najteži pacijenti koji su zahtevali intenzivnu negu.
- U toku poslednjeg talasa bilo je nešto manje teških pacijenata, s tim što smo u ovom talasu imali postkovid pacijente. Od početka pandemije lečili smo preko 50 dece sa postkovid simptomima, mahom sa teškom kliničkom slikom, febrilnim stanjem, sa svim parametrima zapaljenja - kaže direktor Dečje klinike.
Dodaje da su u postkovidu najviše pogođeni srce, pluća, bubrezi, ali da su takvi pacijenti dobro prolazili nakon intenzivnog lečenja koje traje nekoliko nedelja.
Prema njegovim rečima, u prethodnom periodu su, u pikovima pandemije, na klinici smanjivani elektivni operativni program i elektivne pedijatrijske intervencije, koje nisu hitne. Ističe da se nije desilo da neki hitan pacijent nije operisan ili zbrinut.
- Naše hitne hirurške i pedijatrijske ambulante su radile punom parom. Sada radimo punom parom - rekao je Dučić.
Zbog kovida je stala i transplantacija, ali se sada i to vraća u redovan režim.
- To je uticalo na to da je veći broj pacijenata na hemodijalizi. Tu smo podbacili - kaže Siniša Dučić.
Dodaje da se na Dečjoj klinici u Tiršovoj radi sa najtežim bolesnicima, po principima moderne medicine. Svu opremu koja im je potrebna, kaže, imaju.
- Princip i metod i uslovi lenjenja nisu gori nego u nekim stranim zemljama - rekao je direktor klinike i napomenuo da ima prostora da se brzo prihvati i način i organizacija rada koja postoji i na nekim velikim klinikama u svetu.
Što se tiče lečenja dece u inostranstvu, napominje da je princip da se svi strani stručnjaci koji nešto rade bolje dovedu u Srbiju.
- Puno je jednostavnije i roditeljima i deci da se dete leči u Tiršovoj, nego u Moskvi ili nekom drugom gradu. Drugo, stranci kada dođu, oni vrše edukaciju naših mladih lekara - rekao je Dučić i naglasio da će uskoro lekari iz Nemačke dolaziti u Tiršovu, a da će naši lekari odlaziti u Univerzitetski klinički centar u Nemačkoj.
(Telegraf.rs)