"Prijave stalno stižu. Na porodilje viču, vređaju ih ili ignorišu": 3 žene zastupaće žrtve akušerskog nasilja

Žene koje žele da se obrate novoformiranom pravnom timu mogu to da učine na adresu koracizena@gmail.com do 1. aprila 2022. godine

Foto-ilustracija: Shutterstock

Zašto su srpska porodilišta ostala zaleđena u vremenu kada se smatralo normalnim da se na porodilju viče i da se ona ponižava i omalovažava - pitanje je koje je tek nedavno pokrenuto u javnosti. To se dogodilo nakon potresne ispovesti Milice Filipović koja je ispričala da su je u Narodnom Frontu, u petom mesecu trudnoće, navodno poslali u wc da sama rodi mrtvo dete. I dali joj navodno "gusku" da beba ne bi upala u wc šolju.

Sada je i više nego jasno da pristup porodiljama mora da se menja iz korena. Svoje učešće u tome rešile su da uzmu i tri pravnice, Marina Mijatović, Ivana Soković Krsmanović i Jelena Stanković. One su formirale tim za pomoć ženama žrtvama nehumanog postupanja u ginekološko-akušerskim ustanovama u Srbiji.

Koliko je takav potez bio neophodan, najbolje svedoči broj prijava. Ne samo da je već sada veliki, nego im svakodnevno i dalje pristiže na desetine novih.

- Primeri nasilja su razni, od toga da zdravstveni radnici vređaju i ponižavaju žene, nazivaju ih pogrdnim imenima, viču na njih, ne obraćaju im se, ne odazivaju se na poziv da dođu, ignorišu ih, do svih drugih oblika verbalnog i neverbalnog nasilja. Nama se javljaju sve žene koje su pretrpele neki vid ginekološko-akušerskog nasilja, bez obzira na period kada se dogodilo, a mi ćemo se nakon prikupljenih prijava obratiti institucijama zdravstvenog sistema Srbije, počevši od zdravstvene inspekcije - objašnjava za Telegraf.rs Ivana Sokolović Krsmanović.

Kako kaže, zdravstvena inspekcija ima mehanizme kojima ukazuje i opominje ustanove u kojima je došlo do ovakvog postupanja, te donosi rešenja i izriče mere za otklanjanje nezakonitosti. O svemu ovome inspekcija je dužna da obavesti podnosioca.

- Cilj našeg delovanja jeste da se ovaj problem sistemski i institucionalno reši, da se prema ženama u ginekološko-akušerskim ustanovama zdravstveni radnici ponašaju u skladu sa međunarodnim protokolima i etičkim kodeksom lekara. Ova dokumenta obavezuju svakog zaposlenog da se prema pacijentkinjama ophode humano i s poštovanjem tako da im se ne povređuje ljudsko dostojanstvo - zaključuje naša sagovornica.

Žene koje žele da se obrate novoformiranom pravnom timu mogu to da učine na adresu koracizena@gmail.com do 1. aprila 2022. godine.

"Menjati kruta pravila od pre 40 godina"

Podsetimo, jedna od retkih lekarki koja se oglasila ovim povodom, dr Snežana Rakić, izjavila je da "klasično akušerstvo mora da se podigne na viši nivo" i da " ta kruta pravila koja su važila 40 godina unazad moraju da se promene".

Trenutnu situaciju, nakon lavine jezivih ispovesti žena, nedavno je za Telegraf.rs opravdala i koronom:

- U Evropi imate porodilišta sa 1.500 do 2.000 porođaja godišnje, a kod nas sada ta brojka dostiže i 8.000, jer su zbog korone zatvorena manja porodilišta. Zamislite koliko je sve lakše kada je broj porođaja manji i kada lekari i sestre mogu da stignu svakome da se posvete. Ono što je takođe kod nas slučaj, a nedopustivo je, to je da ne mogu svi porođaji na jednom mestu da se obavljaju, i visoko rizične trudnoće i redovne... Ministarstvo zdravlja treba da napravi plan kako će ići distribucija trudnica u vanrednoj sutuaciji - smatra dr Snežana Rakić, nekadašnja direktorka "Narodnog fronta".

Ipak, na pitanje da li u našim porodilištima ipak nedostaje više ljudskosti, doktorka je bez premišljanja odgovorila - da.

- To su te neke 40 godina stare prakse koje moraju da se menjaju. Na primer, da ženama mora da se da klizma pre porođaja, da mora ovo ili ono... Takođe, u Zapadnoj Evropi su babice te koje vode fiziološki porođaj i one su specijalno obučene u školama za to. To je ono što bi i kod nas trebalo primeniti - navela je za Telegraf dr Rakić.

(Telegraf.rs)