Pedesetoro dece iz Leskovca bilo žrtva nasilja u porodici tokom 2021: Godinu ranije bilo ih još više

Od ovog broja u 2021. u Sigurnoj kući smešteno je 37 žrtava nasilja, žene i dece

Foto-ilustracija: Shutterstock

Čak pedesetoro dece bilo je žrtva nasilja u porodici na području Leskovca tokom 2021. godine, podaci su Centra za socijalni rad u tom gradu.

- Sve prijave, koje po ovim slučajevima dobijaju stručnjaci u Centrima za socijalni rad tretiraju se kao hitni slučajevi, po kojima se postupa prioritetno - rekla je Daliborka Stevanović, pedagog Službe za zaštitu dece i mladih Centra za socijalni rad u Leskovcu.

U prošloj godini evidentirano je zlostavljanje manjeg broja dece u odnosu na 2020, kada ih je bilo čak 70, piše Jugmedia.

- Nasilje nad decom u porodici može biti fizičko, psihičko, emocionalno i seksualno. Ono podrazumeva grubo kršenje dečjih prava i predstavlja krivično delo. Naročito kada je žrtva dete koje je upućeno na roditelja, zavisno od njih, emocionalno povezano sa njima, sve to nam daje još veću obavezu i moralnu odgovornost da postupamo po tim prijavama i da nam postupanje u takvim slučajevima bude prioritet - dodaje Stevanovićeva.

Iskustvo stručnjaka pokazuje da je bilo kakva promena u ponašanju deteta alarm za reagovanje.

- Kada u okolini vidimo dete koje je bilo veselo, dinamično, da odjednom postaje apatično, sa tužnim izrazom lica, kada počinje da se povlači u sebe. Ako dete ide u školu, ako je bilo otvoreno i u nekom periodu počinje da se povlači u sebe, ima pad motivacije, počinje da podbacuje u školi i u ispunjavanju tih obaveza, sve to su indikacije da se nešto dešava sa tim detetom u porodici - objašnjava naša sagovornica.

Stručnjaci, ali i Zakon o sprečavanju nasilja u porodici prepoznaju tri oblika nasilja nad decom.

- U prvom slučaju, roditelji svoje nasilničko ponašanje doživljavaju kao vaspitnu meru. Kod ovakvih situacija po pravilu se daje psihosocijalna podrška. Drugi stepen je kada se dešava neka vrsta nasilja nad decom, ali roditelji prihvataju odgovornost zbog toga i istovremeno ne prihvataju da im se dete izmesti u hraniteljsku porodicu. U tom slučaju se takva porodica prati i do godinu dana i nad njom se izriče korektivni nadzor od strane Centra - objašnjava Stojanovićeva.

Treći stepen nasilja nad decom je kada se primeti da je dete u porodici grubo zanemareno.

- To su slučajevi kada je vršeno nasilje nad detetom na najgrublji način i tada po hitnom postupku to dete se izdvaja iz porodice. To su intervencije koje su neodložne, hitne, koje odmah preduzimamo. Najpre se u tim slučajevima traži srodnička porodica koja bi prihvatila to dete, jer je to najbezbolnije za njega. Ako se u tome ne uspe, onda se u kratkom vremenskom periodu dete izdvaja u hraniteljsku porodicu - ističe Stevanovićeva.

U leskovačkom Centru za socijalni rad apeluju da svako ko primeti bilo kakav primer nasilja nad decom, kao što je zlostavljanje, zanemarivanje, da prijavi nadležnim ustanovama, policiji i ustanovi socijalne zaštite.

Inače, na godišnjem nivou u leskovačkom Centru za socijalni rad prijavi se oko hiljadu slučajeva nasilja u porodici.

Od ovog broja u 2021. u Sigurnoj kući smešteno je 37 žrtava nasilja, žene i dece. Od početka ove godine bile su smeštene dve žrtve porodičnog nasilja.

Video: Od početka godine u partnerskom nasilju život izgubile 22 žene

(Telegraf.rs)