Za 4 dana stigli podaci o 8.500 zaraženih radnika u školama: "Nadrljale i tetkice, svi padamo s nogu"
Situacija je trenutno najkritičnija u Nišu, priča nam profesorka srpskog jezika dok se sprema da zameni zaraženu koleginicu iz istorije
Za samo četiri dana, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije dobila je podatke o čak 8.500 zaraženih radnika u školama, od tetkica do nastavnika i administrativnog osoblja.
- Od toga je 6.000 nastavnika, a 2.500 ostalih radnika u školi - kaže za Telegraf Jasna Janković, predsednica ovog sindikata.
Omikron kosi mnogo brže nego prethodni sojevi, brže se širi, a posledice, bar iz iskustva prosvetara, nisu zanemarljive. Brojke rastu iz sata u sat. Na grupama sindikata non stop stižu podaci o novim slučajevima.
U Nišu je izgleda za sada najkritičnije. Tamo je pre samo nedelju dana zabeleženo oko 200 zaraženih nastavnika i više od 800 učenika.
- Sada je zaraženih učenika više od hiljadu, a nastavnika ko zna, stalno nam stižu podaci o novozaraženim kolegama - priča nam Gordana Arsić, profesorka književnosti iz Niša i portparolka USPRS za ovaj grad.
U trenutku dok pričamo, Gordana se već sprema da zameni koleginicu, nastavnicu istorije, koja je takođe zaražena. Gordana je koronu preležala u septembru, ali posledice i danas oseća. Dok razgovaramo, ona nosi holter, jer joj pritisak visok i mora da kontroliše srce.
- Neprekidno se prijavljuju novi slučajevi, i kolega i učenika. Zvanični podaci često se ne slažu sa stanjem na terenu, jer mi sa terena uočavamo promene koje se događaju odmah, bolesne koji još nisu stigli da se testiraju ili se zvanično nisu prijavili - priča nam ova niška profesorka.
I deca sve manje dolaze u školu, dodaje ona.
- Evo, kolega iz OŠ "Ćele kula" javlja da je od 24 učenika u nižem razredu, u školu došlo njih 10. Nisu svi koji izostaju zaraženi. Mislim da se neku decu roditelji plaše da puste zbog cele situacije - napominje naša sagovornica.
Kako kaže, svima bi bilo lakše da su kompletno na onlajn nastavi. Ovako stalno menjaju rasporede, neka odeljenja prelaze na onlajn, neka nastavljaju kombinovano, zaražene nastavnike menja ko stigne i nastaje potpuni haos.
Nagrabusile su i tetkice koje rade za minimalac a sve češće obavljaju dupli posao. Ako dve tetkice u smeni, na primer, čiste 300 kvadrata i jedna ode u izolaciju, onda je ona koja ostaje prinuđena da celu površinu očisti sama.
Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola pozvao je ostale sindikate da organizuju protest upozorenja, ali još nije dobio odgovore.
- Situacija se pogoršava iz dana u dan. U školi preko puta moje je zaraženo 16 nastavnika, pa sad zamislite kako će se tu organizovati časovi i ko će da zameni sve te ljude - pita se Antić i napominje da nije odustao od zahteva da se nastavnicima obezbede višeslojne maske i aparati za provetravanje učionica.
- Кako uopšte funkciniše nastava kada nema četvoroslojnih i šestoslojnih masaka koje preporučuje Svetska zdravstvena organizacija? Кako funkcioniše nastava bez postojanja aparata koji proveravaju da li treba provetriti učionicu ili ne? Кako funkcioniše nastava bez testiranja nastavnika i učenika bar dva puta u toku nedelje? Ovo su pitanja francuskih prosvetnih radnika koje su postavili na nedavnim protestima i to su zahtevi Foruma srednjih stručnih škola. Smatramo da niko ne može da uđe u školu bez negativnog testa a kod nas ulaze bolesni i učenici i nastavnici. Niko o tome ne vodi računa - na kraju upozorava on.
(Telegraf.rs)