Više od 13.000 zaraženih u Srbiji, sutra je 13. januar i čeka se srpska Nova, a šta je sa merama

* Kako saznajemo, sednica Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa, na kojoj svi očekuju da se donesu mere, još nije zakazana *Niška opština Medijana otkazala koncert za doček Pravoslavne Nove godine

Foto: Tanjug/AP

Srbija je juče oborila neslavni rekord sa 13.693 pozitivnih od korona virusa za 24 sata, soj omikron je preuzeo dominaciju i u našoj zemlji, koji sa deltom stvara redove ispred kovid ambulanti, na kojima stvoren pritisak, a kod nas su još na snazi stare mere. 

Sutra uveče se, da podsetimo, čeka i Srpska Nova godina, i slaviće se pod istim uslovima kao i 31. decembra. Jedino ko je za sad, otkazao koncert zakazan na trgu je Grad Niš, tačnije Opština Medijana.

- Po Odluci Gradskog štaba za vanredne situacije Grada Niša, usled nepovoljne epidemiološke situacije izazvane virusom kovid 19, otkazuje se nastup pevačice Anđeline Vujović i njenog benda, koji je planiran za četvrtak, 13. januar 2022. godine, u organizaciji Gradske opštine Medijana, a povodom tradicionalnog obeležavanja Pravoslavne Nove godine. Termin održavanja koncerta, biće naknadno saopšten - saopšteno je iz ove opštine.

Kako saznajemo, sednica Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa, na kojoj svi očekuju da se donesu nove mere, još nije zakazana. 

Zemlje oko nas još uoči Nove godine donele su rigorozne mere, mnoge su bile i u lokdaunu, a takva praksa se nastavlja pogotovo sada kada je omikron "pomrsio konce" u gotovo svim zemljama.

Mnoge zemlje, poput naše, obaraju rekorde, a određeni broj preduzima nešto od novih mera. U Crnoj Gori su brojke zabrinjavajuće, pa se razmišlja da drugo polugodšite počne 31. januara, a i nove mere na snazi su od sutra do 19. januara, izjavila je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović.

Zbog novog rekorda i zdravstvene vlasti u Bugarskoj razmišljaju o novim ograničenjima.

- U narednih sedam dana granice je moguće prelaziti uz ispunjen najmanje jedan od četiri uslova iz EU digitalne kovid potvrde - da je osoba potpuno vakcinisana propisanim brojem doza vakcina protiv korona virusa i da od dobijanja poslednje doze vakcine nije prošlo duže od šest meseci. Zatim uz negativan PCR test na SARS-Cov-2 ne stariji od 72 sata, negativan brzi antigenski test ne stariji od 48 sati, dokaz da je osoba prebolela kovid i da nije prošlo manje od 10 dana i ne više od šest meseci od pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa - navela je ona.

Omogućen je i rad fitnes centrima i teretanama uz EU digitalnu kovid potvrdu i uslov da se za jednu osobu mora obezbediti prostor od 10 kvadrata. A, dozvoljene su posete advokatima i sudskim veštacima u obavljanju službene dužnosti uz posedovanje EU digitalne kovid potvrde.

U Austriji utrostručen broj

I u Hrvatskoj je danas oboren rekord, i oni strahuju od petocifrenih brojki koju smo mi juče dostigli.  Prema današnjem izveštaju, u poslednja 24 sata zabeležena su 9.894 nova slučaja zaraze virusom  korona.

Oborili su ga i Slovenci sa 7.420 novih slučajeva za 24 sata, kao i u BiH - od testiranih 6.193 uzorka na korona virus 2.577 je bilo pozitivno.

A, u Austriji novi dnevni rekord zaraženih se gotovo utrostručio. U poslednja 24 sata prijavljeno je 17.006 novozaraženih korona virusom

Rekordan broj novozaraženih u Bugarskoj

U Bugarskoj je u poslednja 24 sata zabeležen rekordan broj od 7.062 nova slučaja korona virusa. Prethodno je najviši dnevni broj novozaraženih registrovan u oktobru, kada je u toj zemlji još bila dominantna delta varijanta korona virusa. U bolnicama je više od 5.200 ljudi, od kojih je 580 na intenzivnoj nezi, a zdravstvene vlasti najavile su da bi porast hospitalizacija mogao da dovede do novih ograničenja u Bugarskoj, koja je zemlja sa najmanjom stopom vakcinacije u Evropskoj uniji.

Strahuje se da se pritisak iz kovid ambulanti ne prelije na bolnice

U Srbiji su gužve ispred kovid ambulanti počele s dolaskom Nove godine. Odmah drugi dan. Lekari kažu da se za ove dve godine koliko traje korona toliko redovi ne pamte.

Strahuje se da se pritisak iz kovid ambulanti ne prenese na bolnice, ali je teško reći da ćemo to izbeći, s obzirom na to da je Hitna pomoć u Beogradu opet počela da prima veći broj poziva kovid pacijenata a noćas su opet imali veći broj interkliničkih i prevoza od kuće do bolnice.

Osim što sednica Kriznog štaba nije zakazana, odluka o školama koja je trebalo da bude doneta ove nedelje, tačnije odluka o  nastavku drugog polugodišta biće doneta sledeće sedmice najavio je jutros pomoćnik ministra prosvete Miloš Blagojević.

Odluka o školama a čekanju

On je rekao da se tim zadužen za praćenje epidemijske situacije u obrazovnom sistemu sastaje četvrtkom i najavljuje da će se ovog četvrtka razgovarati o tome da li će se osnovci u Vojvodini vratiti u školske klupe kada im prođe raspust.

Kada je reč o srednjoškolcima u Vojvodini, Blagojević podseća da su oni od završetka raspusta 10. januara na onlajn nastavi, odnosno raspust im nije produžen.

- Kada je reč o školarcima u centralnoj Srbiji odluka bi trebalo da bude doneta naredne nedelje, odnosno u poslednjoj nedelji zimskog raspusta - rekao je on i nije mogao da precizira da li je Ministarstvo bliže produžetku raspusta ili onlajn nastavi, a kada je reč o Vojvodini gde bi đaci trebalo da se vrate u školske klupe posle zimske pauze u ponedeljak, Ministarstvo je ipak bliže odluci da im se raspust ne produžava i da nastavu pohađaju onlajn.

- Najverovatnije će takva odluka biti doneta i za ostatak Srbije u kojoj se zimski raspust završava 24. januara, odnosno tog dana počinje drugo polugodište -  kazao je Blagojević.

Mere koje su na snazi u Srbiji

Podsećanja radi, glavna mera koja je sada na snazi u Srbiji jeste da su od 20 časova obavezne kovid propusnice za boravak u ugostiteljskim objektima.

Ovo su mere koje su sve vreme na snazi.

Mere lične zaštite

- Obavezno nošenje maske na javnim mestima u zatvorenom prostoru

- Držanje rastojanja od 2 metra

- Obavezno nošenje maske na otvorenom ukoliko se ne može održati odstojanje od 2 metra, kao što su autobuska stajališta, redovi ispred apoteka, prodavnica, kovid ambulanti...

- Obavezno nošenje maske u prevozu

Javna okupljanja

- Zabranjena su sva javna okupljanja u zatvorenom i otvorenom prostoru za više od 500 osoba. Rastojanje između prisutnih mora biti najmanje 2 metra, odnosno na svaka 4 može biti jedna osoba

- Za okupljanje sa više od 500 osoba mora da postoji dozvola Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa

- Dozvola mora da postoji i za sportske događaje, na kojima na otvorenom prostoru broj prisutnih ne sme da prelazi 50 odsto kapaciteta a u zatvorenom 30 odsto

- Na veseljima i koncertima sme da prisustvuje, takođe, samo 500 osoba, ako nisu javni kulturno-umetnički. Više može samo sa dozvolom Kriznog štaba

Ponašanje u ugostiteljskim objektima

- Korisnici sve vreme nose maske osim kada jedu i piju

- Zaposleni sve vreme nose maske

- Objekat ne sme da bude popunjen više od 50 odsto

- Između stolova mora biti razmak od najmanje dva metra. Toliko rastojanje mora da bude i između ljudi ako stoje u otvorenom delu objekta

- Za stolom ne može sedeti više od 5 osoba

Radno vreme

- Ugostiteljski objekti i oni koji organizuju igre na sreću rade od 6 do 1 sat iza ponoći. Otvoreni deo radi bez ograničenja s tim da posle 1 i do 6 ujutro ne sme biti muzika

- Tržni centri rade od 6 do 22 časa

- U bioskopima poslednja projekcija ne može početi posle 23 časa

- Apoteke, pumpe, dostava hrane, ordinacije i zubari, prodajni objekti, trgovine na malo rade bez ograničenja

Javni prevoz

- Vozači obavezno nose moraju da nose masku i rukavice dok voze

- Putnici su u obavezi da nose maske

- Ulazak putnika u vozilo je moguć samo na jednim vratima - prednjim ili zadnjim

- Mesta za stajanje u vozilu moraju biti vidljivo obeležena

- U vozilima se ne sme koristiti klima

Ulazak u zemlju

S obzirom na to da je omikron, koji je najpre registrovan u Južnoj Africi krajem novembra, dijagnostikovan u više od 100 zemalja, kao i u Srbiji, pojačan je nadzor nad putnicima koji dolaze iz 7 rizičnih zemalja a kontrolišu se i svi ostali koji dolaze iz inostranstva s obzirom na to da je u većini država zabeležena transmisija ovog soja.

Rizične zemlje su - Južnoaftička Republika, Bocvana, Zimbabve, Namibija, Lesoto, Mozambik i Malavi.

Putnici koji dolaze iz ovih zemalja ili su u prethodnih 14 dana boravili u njima, bez obzira na državu iz koje ulaze u Srbiju, testiraju se PCR metodom odmah po sletanju na Aerodrom "Nikola Tesla", i borave u prostoru i izolaciji na aerodromu do dobijanja rezultata.

U slučaju pozitivnog nalaza, Hitna pomoć ih uz sve mere zaštite vozi u izolaciju u Kovid bolnicu "Batajnica".

Ako je nalaz negativan, izdaje se rešenje o kućnom karantinu i prevoz taksi prevozom uz mere pune zaštite do prijavljenog mesta boravišta u Srbiji. Na dnevnom nivou će se kontrolisati karantin od strane MUP-a.

Potrebno je i testiranje PCR metodom sedmog dana ili u bilo kom slučaju od pojave simptoma.

Negativan PCR test neće biti uslov da se izađe iz karantina od 14 dana, a testiranje se vrši o trošku osobe u karantinu. Ukоlikо nе dоđе dо pојаvе simptоmа bоlеsti tоkоm trајаnjа kаrаntinа u kućnim uslоvimа, nаkоn 14 dаnа prеstаје оbаvеzа kаrаntinа bеz оbаvеzе tеstirаnjа.

Kako je ranije objavio Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" svi strani državljani pored obaveznog PCR testa i i odlaska u karantin moraju i da se prijave na portal www.e-zdravlje.gov.rs .

- Svi strаni držаvljаni којi dоlаzе iz zеmаljа sа pоsеbnim riziкоm ili su u njimа bоrаvili tоkоm prеthоdnih 14 dаnа оd dаnа plаnirаnоg ulаskа u Srbiјu u оbаvеzi su dа 48 čаsоvа prе dоlаskа u Srbiјu izvršе priјаvu dоlаskа kоrišćеnjеm sајtа www.e-zdravlje.gov.rs, оdеljаk “Foreigners Surveillance Registration” - navodi se na sajtu Instituta "Batut".

Inače, dоmаćim i strаnim držаvljаnimа kојi dоlаzе iz držаvа sа pоsеbnim riziкоm оd širеnjа zаrаznе bоlеsti, dоzvоljеn је ulаzаk u Srbiјu ukоlikо pоsеduјu nеgаtivаn RT-PCR tеst nа prisustvо virusа SARS-CoV-2, izdаt оd strаnе rеfеrеntnе lаbоrаtоriје držаvе iz kоје dоlаzе, оdnоsnо ulаzе u Srbiju, nе stаriјi оd 48 čаsоvа оd dаtumа izdаvаnjа rеzultаtа.

- Ukоlikо pоstојi kаšnjеnjе prilikоm ulаskа u Srbiјu, kоје sе nе mоžе pripisаti krivici putnikа vеć је pоslеdicа spоljnоg dоgаđаја kојi sе niје mоgао prеdvidеti, izbеći ili оtklоniti оndа tеst nе mоžе biti stаriјi оd 72 sаtа prilikоm ulаskа u Srbiјu - navodi se na sajtu "Batuta".

Putnik, može ući u Srbiju i ako ima sеrtifikаt о pоtpunој vаkcinаciјi izdаt оd nаdlеžnih оrgаnа Srbiје, оdnоsnо nаdlеžnih оrgаnа držаvе sа kојоm Srbiја imа zаključеn spоrаzum о priznаvаnju vаkcinаciје, ili pоtvrdu о prеlеžаnој bоlеsti COVID-19, оdnоsnо dа је kоd tоg licа utvrđеnо prisustvо virusа SARS-CoV-2, s tim dа оd prvоg tеstirаnjа nе mоžе prоći mаnjе оd 14 dаnа, niti višе оd šеst mеsеci, kојi је izdао nаdlеžni оrgаn držаvе ukоlikо sа Srbiјоm imа zаključеn spоrаzum ili fаktički rеciprоcitеt о priznаvаnju tакvih dоkumеnаtа.

Ostala pravila za ulazak u zemlju

- Stranci koji ulaze u našu zemlju moraju da imaju negativan PCR ne stariji od 48 sati, potvrdu o vakcinaciji ili potvrdu o preležanoj bolesti kovid 19. Ako to nemaju ne mogu da uđu u zemlju.

- Naši državljani, takođe, moraju imati PCR, potvrdu o vakcinaciji ili potvrdu o preležanoj bolesti, a ako nemaju mogu da uđu u zemlju, ali moraju da budu u kućnoj izolaciji od 10 dana. Ova kućna izolacija može da se prekine ako osoba dobije negativan PCR test u međuvremenu.

Ostale preporuke

- U zatvorenom prostoru boraviti što je kraće moguće

- Na ulasku u zatvoreni prostor postaviti dezobarijeru

- U zatvorenim prostorima mora biti dostupan dispenzer, bezkontaktni, sa sredstvom za dezinfekciju ruku na bazi 70 odsto alkohola i istaknuto obaveštenje o obavezi dezinfekcije ruku

- Maska treba da prekriva nos, usta i bradu.

- Zatvoreni prostor neophodno je redovno provetravati.

- Ne koristiti veštačku ventilaciju.

- Vodu i sokove tokom sastanka služiti u originalnoj ambalaži. Izbegavati služenje hrane.

- Kafeterije i slični prostori gde se prodaje i služi voda, sokovi ili hrana, a koji se nalaze u sklopu zatvorenih prostora koji nisu ugostiteljski objekti, ne rade do daljnjeg

- Pre napuštanja zatvorenog prostora treba dezinfikovati ruke, ukloniti i odložiti masku u kantu za smeće i ponovo dezinfikovati ruke.

Ko može da ima kovid propusnicu

Kovid propusnice su obavezni da imaju svi koji borave u ugostiteljskim objektima nakon 20 časova.

Podsećanja radi, digitalni zeleni sertifikat treba da sadrži najmanje jednu od pet stavki - dokaz o primljenoj drugoj, odnosno trećoj dozi vakcine protiv kovid-19 kojim se potvrđuje da vakcinacija nije starija od 210 dana, ili negativan PCR test ne stariji od 72 sata, ili negativan antigenski test ne stariji od 48 sati, ili dokaz o preležanom kovidu u prethodnih 7 meseci, koji se potvrđuje pozitivnim PCR ili antigen testom, ili pozitivan test na antitela (IgG), ne stariji od tri meseca, urađen u državnoj laboratoriji.

Video: Vučić: Brojke nam rastu geometrijskom progresijom ali imamo moćno oružje protiv korone

(Telegraf.rs)